VoF - WooWoo / Skeptiker - Troende
Skapar en alldeles egen tråd där vi troende kan skälla på skeptiker och vice verca så vi slipper att förstöra var och varannan tråd!


#0
Jag personligen tycker en sån här tråd är totalt onödig. Det ska inte behövas en sån här tråd om det vore mental åldersgräns. -fast hur kollar man det förutom att läsa inläggen och agera därefter.
Min åsikt som sagt.
EDIT: eftersom jag ska visa varför jag tycker som jag tycker, så skall jag inte svara på barnrumpors kommande inlägg.
MVH
Woozy

#1 Nu är ju du en av de första som brukar komma med trams i trådar så du ska nog inte kasta sten i ditt lilla glashus.
Det jag inte förstår är varför man hänger på ett forum där man anser att de som är intresserade och engagerade saknar verklighetsuppfattning och är psykiskt sjuka osv. Om jag inte gillar hundar, så hänger jag väl inte på Hundar i Fokus och skäller på alla som gillar att ha hund?? Jag förstår faktiskt inte?
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua

#3 Man kan väl vara intresserad av ett fenomen utan att tro på det? Alla religionsforskare tror inte på någon gud. Är att diskutera övernaturligheter förbehållet troende enbart? Jag tycker det är sunt att skeptiker granskar branschen så att bluffare exponeras. Det borde också intressera alla som själva arbetar i branschen.
#4 Det är jättebra. Om man gör det av rätt skäl. Och inte bara för att bråka?
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua

#5 Där har du en intressant punkt. Bråka. Jag är helt säker på att ingen skeptiker kommer hit för att bråka men man uppfattas som bråkig för att man ifrågasätter eller kommer med alternativa förklaringar till olika fenomen. Det är alltså frågan om vem som definierar ordet bråk. Att ifrågasätta är ett sätt att lära sig, förstå olika saker.
Alla har vi olika metoder att lära oss saker, barn frågar varför i varannan mening i olika åldrar. Skeptiker vill också veta varför. Men här betecknar man "varför" som provokation. Sluta bli provocerade av "varför" och bemöt frågorna på rätt sätt så blir det en vettig diskussion, förhoppningsvis.
Anna-Helga: Jag håller faktiskt med dig, jag skulle aldrig i livet hänga inne på sidor som inte intresserar mig.
Och du Vulcan, ni är inte intresserade av att lära er nånting, bara tjafsa, tjata och söndra varenda tråd verkar det som.
Det är ju inte det att ni frågar "varför" och sen går vidare, som barn tex, utan fortsätter tjata, tjata. tjata…
Inte nöjda med svaren? Nä då kan vi ju inte göra mer åt saken.

Fast det är ju rätt intressant att se vilka trådar som har flest besökare.
#6
hur ska vi göra som inte vill diskutera och argumentera?
vi som bara vill ventilera woo med andra woos. Måste vi gå under jorden för att slippa er skeptiker?
Eller respekterar ni vår önskan om att få woowa ifred om vi ber er?

#7 Nja, nu får du nog vara lite varsam med generaliserandet. Alla är inte likadana bara för att man är skeptisk, lika lite som alla troende är stöpta i samma form. Tjat, upplever jag, kallas det när en skeptiker inte får svar, dvs när troende har slut på argument och inte har belägg för något. Då är det bättre att helt enkelt säga: "jag har inga belägg men jag tror att det är så här." Då är det liksom end of discussion.
Motparten kan ju då självklart fortsätta att presentera belägg för sin tes för att ytterligare stärka sina argument men då brukar troende bli förbannade för att allt pekar mot att det de tror på, inte stämmer. Att ha fel är dåligt i en troendes ögon. I en skeptikers ögon är det egentligen bra, därför att då får man tillfälle att omvärdera och ändra sin inställning.
8 det är väll inte så konstigt - då det blir debatter!
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"

#9 Låta bli att kommentera i tråden, enklare än så blir det inte. Som du kanske noterat är skeptiker sällan i de rena woowoo-trådarna.

#11. Jo, jag tycker det är konstigt. Det finns en hel del trådar där folk ber om hjälp, eller har annat att berätta och knappt får svar. Däremot i de trådar där skeptikerna finns där är det välbesökt och det blir hur många inlägg som helst…….detta trots att ni är så oändligt trötta på dem. Varför slösa energi på något man är så less på? Svaret borde ju vara att man själv tycker det är rätt kul, annars skulle man ju bara strunta i att blanda sig in diskussioner som man egentligen anser vara pest.

#13 Insiktsfullt 
13 Jag kan bara tala för mig själv och jag svarar lika mycket i andra trådar som annars - att det blir fler inlägg i de skeptiska debaterade trådarna har ju mer med skeptikernas dumma inlägg att göra och deras taktik för att förstöra trådar!
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
#12
Herregud då läser du inte alla trådar! Om du hade rätt så hade jag inget att klaga på. 
#13
Det kan bero på att det inte finns så många som kan hjälpa eller har kunskaper att svara på frågor. När det gäller berättelser leder de sällan till diskussioner (många inlägg) om inte skeptiker blandar sig i.
#12, 13
be mig inte om exempel för jag tänker inte ta mig tid att söka efter dem. Alla som har varit med ett tag på forumet vet att det är som jag säger.

#15 Vi är inte ute efter att förstöra trådar, de brukar braka åt skogen när troende påpekar att vi ska dra härifrån.
#9 Exakt.
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua

#16. Jag behöver inte be dig om exempel…….jag är läskunnig
. Inte alls särskilt svårt att konstatera det jag skrev i #13.
#15. Om du anser att deras inlägg är dumma så blir det ju bara mer knepigt att du överhuvudtaget blandar dig i deras inlägg.
#13 Jag läser alla trådar jag tycker verkar vara intressanta, men kommer inte med så många inlägg eftersom jag inte är medial utan bara intresserad.
Men när jag kom in här på sajten (ÖN) igen efter ett långt uppehåll, så upptäckte jag att det var en massa skeptiker inne på många trådar och hackade sönder dom.
Naturligtvis måste man inte svara och ge sig in i diskussioner som inte leder nån vart, men men… till slut kunde jag inte hålla tyst.
17 nu skämtar du - det är ju eran mission
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"

#20 Du ser sällan en skeptiker gå in i en tråd där någon undrar vart katten tagit vägen eller om man tror att mormors ande välte blomvasen i hallen och undrar varför.
Tips: läs inte trådar med skeptiker eller woowoo i trådrubriken, där hittar du oftast skeptiker.
#22 Min tråd om min Varg??
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua

#23. …….var en härlig tråd tycker jag. Fast jag missförstod ju dig först
. Det innebar ju bara att, efter förklaring, blev det ju än mer spännande, tycker jag i alla fall.
22 antar du menar mej - jodå ni är nog inne och petar i de trådarna med!
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
#24 Den känner jag blev sabbad av att siffermannen ville till Kolmården typ…
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua

#26. Ja, det förstår jag att du tyckte.
27 du e en klippa
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"

Då är det dags att sluta dra alla skeptiker över en kam. Terry skötte sig, jag tycker jag sköter mig. Andra har kanske en något mer "aggressiv" approach i sitt sätt att uttrycka sig så vi är inte en och samma personlighet utan tämligen olika.
Ska kolla in tråden om varg som jag inte ens sett, tråden alltså.
#29
Det var inte så mycket sökande. Det är i princip bara blunda och ta några ur högen.
#28 Tack.
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua
Jag håller faktiskt med dig Hyacinta, jag tycker den här tråden är bra och behövs.
Bra initiativ.

Läst vargtråden nu och en trevligare ton än i den tråden hittar jag knappt någonstans. Då är det alltså så att en "skeptiker" inte ens får yttra sig om någonting egentligen.
#30
jaha vilka är dom skeptiker du talar om i #22 då?

Vitt ljus med en skugga i profil
Inga skeptiker vad jag kan se, och heller inte särskilt långa trådar. Det finns många, många fler.
#36
Trådar som kräver kunniga som svarar.
Terry har skrivit i en av dom.
Men du själv har inte skrivit i någon
Hur kommer det sig då?

#37. Tja, jag har heller inte klagat på att skeptikerna förstör varenda tråd, vilket bland annat du gör. Inte heller har jag utgett mig för att vara medial, eller ens troende och inte heller skeptiker. Jag har, som du borde veta eftersom du, i en annan tråd, ställde mig frågan var jag stod och jag svarade dig…….någonstans mitt emellan. Varken troende eller skeptiker. Däremot väldigt nyfiken och intresserad, fast då vänder jag mig hellre till böcker än till detta forum om jag vill ha svar, eller söker svar.
Själv tycker jag trådar som dessa är rätt intressanta, just för reflektionen över att de som klagar är med och ger näring till trådar de säger sig inte gilla. Andra trådar verkar inte vara lika intressanta. Har jag en åsikt så skriver jag den, i vilken tråd som helst…….om den är intressant för mig.
Jaha, du säger att det är trådar som kräver kunniga som svarar…….finns det inga sådana här då menar du? Den uppfattningen har i alla fall jag fått.
En tråd jag fann intressant var tråden om vargen och den hade varit kul om den utvecklats mer, och där skrev jag också. Dessutom har jag och Jane haft en intressant (enligt mig) diskussion om amalgam, karies och struma. En sund diskussion från hennes och min sida.

Jag upplever att en del här inte alls vill diskutera, enklare att banna de som inte tycker detsamma, och påståenden om att man är kbäpp för att man "Heeela tiden ställer saaaammmmma frågor".
Var är sakligheten? Att någon tror innebär inte att personen är korkad, men kan ni inte försöka hålla en liten saklig debatt? Glöm Janes snurranden om flyagnde trumpeter, jag vill diskutera med er som har vettet i behåll.

#39. Även om jag kan tycka att det ligger mycket i det som skeptiker framför, så tycker jag också att en del av de som tror också har mycket vettigt att framföra. Det är ju det som gör det hela så intressant
. Det lönar sig föga att vara elak, vilken sida det än gäller.

#31
Jag tolkar det som att du inte kan ta en dskussion. Helt okej-
#40 Nej att gå ner på sandlådanivå brukar inte löna sig, men jag kan å andra sidan förstå oss troende som tycker det blir tjatigt med alla krav på bevis och då kommer frustrationen in.
JAG har inga bevis, tror bara på mycket av det jag sett och hört i mina dagar. Men som sagt, tror absolut inte på allt jag ser och hör! Och det gäller ju dom flesta troende som jag känner också.
Tror bara att det finns sånt som inte kan förklaras vetenskapligt.

#42
Varför tycker du att det är så jobbigt att verifiera det du påstår
Om du håller dig till sanningen så slipper du sådant. Har du tänkt på att det kan vara en enklare lösning? Då slipper du att bli irriterad av att någon vill att du påstår konstiga saker.
#43 Av vilken anledning påstår du att jag ljuger?! Du har ju inte ens hört vad jag har upplevt.
Men saken är fortfarande den att vissa saker inte går att bevisa!
Jag kan inte ens bevisa att jag är kär just nu eller att jag har ångest över en sak.
Ljuger jag då också eller?! Eller vad menar du?

#44
Jag säger inte att du ljuger.
Från ditt inlägg i #43: "Om du håller dig till sanningen så slipper du sådant."
Tycker ovanstående mening tyder på det iaf eller hur. Om man inte håller sig till sanningen så ljuger man väl?

#46. aha, Det var inte specifikt menat till dig, mer en förklaring på att om man inte ljuger så slipper man få det som en del anser är jobbiga frågor. Det behöver dock inte betyda att man ljuger när man påstår att ens farmor kommit till sig i drömmen, förklarar gärna mer om det senare, ska bara försöka skala av drygheten.
#47 Men ditt inlägg var ju riktat till mig, se själv:
"#42
Varför tycker du att det är så jobbigt att verifiera det du påstår
Om du håller dig till sanningen så slipper du sådant. Har du tänkt på att det kan vara en enklare lösning? Då slipper du att bli irriterad av att någon vill att du påstår konstiga saker."
Och du skriver "du" och det var mitt inlägg som var #42

#48
Du borde vara man, ursäkta om jag anklagade dig, vilket var fel. Så menade jag inte även om jag skrev det. Hoppas du ursäktar mig. Jag tror inte jag sett dig ljuga här eller på annat ställe.
#48 OK ursäkten godtas. 
#49
"Du borde vara man, ursäkta om jag anklagade dig, vilket var fel".
Är du kvinnohatare??
Där föll poletten ned..
Woozy

#51
Kunde varit tydligare, ordet "du" borde varit ordet "man".
Tack Mysan.
Blombuketten..Tycker du har bra åsikter..
Jag har också påtalat att det är bara de negativa som drar.Hur tråkigt som hälst…
Flera här som bara skriver i dessa trådar. Tråkigt med Negativa människorna.
Har läst Vargen.Kan inte hitta något som är negativt där..Hur menar du Maggan???
Om jag förstår så skall vi bara hålla fram hatten o vara glada att vi får vara här….
Tycker man annorlunda!!!Det är inte bra…
Lena.P är jag i verkliga livet.
chik
så här säger Vulcan i #12
Låta bli att kommentera i tråden, enklare än så blir det inte. Som du kanske noterat är skeptiker sällan i de rena woowoo-trådarna.
Då visar jag Vargtråden som ett av tre exempel där det han säger inte stämmer.
i Vargtråden säger 0
Jag satt en stund och slappade av och bad om att få se mitt Kraftdjur. Efter en stund kom en stor varg emot mig,
I vargtråden kommer sedan Terry och skeptar sig #15
Hej!
Det finns någonting som så vackert heter Post hoc ergo propter hoc. Det är ett ganska vanligt logiskt felslut.
Man tror helt enkelt att en händelse som sker efter en annan helt enkelt måste bero på den första händelsen.
Ungefär:
a) en tupp börjar gala innan solen gär upp
b) solen går upp
c) alltså går solen upp för att en tupp börjar gala
Du tror alltså att vargspåren är resultat av en visualisering, när det i själva verket är mer troligt att en varg helt enkelt bara varit ute och spatserat, helt oberoende av dig och dina tankar.
------------------------------------------------------------------------------
Det är inte vad jag kallar en ren woowoo-tråd som är fri från personer som vill undervisa och upplysa = skeptiker!

#54
Är det det du önskar, trådar som är fria från personer som vill upplysa? Helt okej för min del att du tycker så.
#52 Ja jag förstod också fel först och undrade varför du tyckte att jag skulle vara man.
men sen förstod jag att du menade: "det skulle vara man"
#55
om du bara visste hur lite jag bryr mig om vad du tycker är okej! 

#54 Visst händer det att skeptiker yttrar sig i woowootrådar men lejonparten av våra inlägg sker i trådar med woowoo eller skeptiker i rubriken. Tycker f ö att Terrys inlägg hörde till tråden och höll en väldigt trevlig ton.
#58
jejeje
Du vänder kappan efter kappan efter vinden och ändrar reglerna under spelets gång. Vad du än säger nu att du menar och tycker så var mitt svar till det du sa i #12
Även du ligger nu på min "waste of time" lista.

Det står jag kvar vid. Sällan betyder inte aldrig. Jag antar att jag får känna mig hedrad av din rankning av mig. Men jag ligger inte sömnlös över den.

#57
Okej . Själv bryr jag mig om mina mednänniskor, till och med om dig. Hoppas inget ont händer dig ;-)
För min egen del, så har faktiskt skeptikerna hjälpt mig en stor bit vägen, nämnligen den att göra mig mera självsäker på att det inte kan finnas bara denna dimensionen, detta livet.
på vägen genom alla elakheter från deras sida, så har jag mer och mer förstått hur lite de förstår av det de säger sig veta så mycket om, dvs att andar och själen inte existerar.(Bl a)
De är enbart ute för att störa och få bort de (oss) som tror på att det finns något annat, en/flera andra världar, och att man kan kommunicera med just andar, energier och alla "underligheter" som faktiskt vilken människa som helst kan klara av. Inget konstigt eller "hokus pokus" alls.
Av någon anledning så är vi störande objekt för dem, vilket bara gör mig ännu mera nöjd…
Det som jag känner är dock ett hot från dem, och det kan inte vara bra på något sätt.
Alla har rätt att tro på det man vill, så länge det inte skadar eller hotar någon annan..
Och mig veterligen så hotar vi ingen.
Kanske magi är skrämmande trots allt?
Jag har valt att inte bry mig om dessa skeptikers inslag, för nu har jag gått vidare..anledningen till att jag skriver här och nu, är att jag ville bara tacka dem för det de har lärt mig…Så Tacksåmycket!
U R us

#62
Jag uppskattar verkligen ditt försök till saklig debatt, hoppas att du också accepterar en motfråga:
Du skriver att de som tycker annat än du (skeptiker) förstör. Har du något exempel där någon skeptiker förstör något?
Jag är seriöst nyfiken på vad du anser att "förstör" betyder.
# 63
Jag ska svara, men bara för denna gången..du kan själv se dig omkring, så ser du vad skeptiker har förstört, kolla runt i trådarna härinne så ser du..bevis!
Om du inte vet vad förstör betyder, så har du problem..
Jag tänker inte fortsätta nu, så lägg inte ner mera tid på att fråga mig mer
Mvh…
U R us

64
Du började ju så bra, varför balla ut? Vil du inte ha en saklig diskussion?
Maggan #54.
För mig var det en upplysning. Såg inte det som kretik..
Så är det!!Vi pratar olika språk.
O är man negativ så ser man allt i svart.Ett vanligt fenomen i dag..
Lena.P är jag i verkliga livet.
#66
vem har talat om kritik? Det var inte det frågan handlade om.
