Viktigt att be om beskydd?
Det viktigt att be om beskydd, visualiser vitt ljus runt sig före man öppnar sig får man lära sig.
Det sägs ju att inget ont finns, det finns bara inom oss och de som fastnat inte är elaka bara rädda och vill ha hjälp.. Men varför är det då så viktigt att be om beskydd?
Folk verkar inte ställa de frågorna nu när jag tänker efter, man går kurserna och får veta att det är viktigt att be om beskydd..men ingen har ifrågasatt varför *hmm* Varför om det inget ont finns? Vad ska vi beskyddas mot?

Jag visualiserar ofta - men inte alltid - ett beskydd. Däremot är jag väldigt noga med att stänga ner ordentligt. Jag tror inte på något ont, men jag har upptäckt att det finns risk för att någon mer negativ energi kan hänga sig på mig - och jag har ingen lust att det ska hända mig igen.

Helt rätt det finns inget ont. Men det finns vilsna själar som kan kännas väldigt obehagliga och som kan ställa till det rejält under en sittning.
Så dom vill man ju inte ha kontakt med under en sittning tex.
Därför ber man om beskydd och att man bara får kontakt med dom som gått vidare till ljuset.
Det är din guide du ber om detta beskydd för din guide fungerar också som dörrvakt och det är guiden som avgör vem som kommer igenom.
Att du får be om detta beror ju på att gör du en räddning och ska hjälpa en vilsen själ så måste ju den få komma igenom.
Så det är du själv som bestämmer om du vill ha denna kontakt eller inte genom att be om beskydd av din guide.
Lasse
Man bör be om "beskydd" inte för att det finns något ont utan för att det är sunt förnuft att göra så……Universum är en tummelplats för allt å alla och det innebär att det finns olika typer av väsen och att de inte alla passar ihop med den sorts väsen som vi är…Citronsaft och mjölk skär sig men var för sig är det inget fel på nån av dom….utan kan smaka helt utmärkt och fungera bra i rätt sammanhang.
Lady O
#3 *skrattar gott* Du har alltid så bra förklaringar och härliga liknelser Lady OOna.
Kram på dig.
skrattar gott jag med ha ha härliga förklaringar Lady Oona
Tack o kram
Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
Hellå happyspirit (ett av mina favvonick, jag blir glad) jo, jag älskar alla sorter liknelser, berättelser mm…är väl en liten dramaqueen kanske…kram tebax vännen..
Go förmiddag Jane…visst är det roligt att hitta en bra story för att på sitt sätt förklara viktiga saker….kram till dig…
Jesus använde sig ofta av liknelser. Redan på den tiden förstod man att människor har lättare att förstå saker då. *ler stort*
Heja Jesus
Vänligen Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
#9 fniss… å jag som i en annan tråd visade min tro och ståndpunkt om Jesus…å så jobbade vi bådavisst likadant…så är det i livet…ha det gott

#10….ja är det inte för jäkligt att han härmade oss…*skratt*….fast då måste han ju gått i en bra skola ju…***ASG***
sajtvärd på Druid & Shaman iFokus
Vid en *healing meditation* var jag med om något lustigt. det såg ut som en ung kille skulle springa fram till mig men han blev stoppad av två stora gestalter och förde tillbaka honom dit han kom ifrån. Har nog inte bett om beskyddet varje gång, men ber om det i varje bön inför natten . där emot har jag sagt högt vid något tillfälle att jag litar på att min guide håller reda på vad som är bra eller inte för mig och släpper inte in sånt som jag inte bör få…. 
*Med healing Meditation menar jag att jag ligger på sängen med avslappningsmusik och låter änglarna heala mig samtidigt.*
Alma
Tack för logiska svar.
Jag funderar även på just det där att stänga och öppna chakran.
Jag har lärt mig att man gör så när man vill ha kontakt, man ska välja detta själv liksom.
En del människor säger dock att man på inga villkor ska röra några chakran, de ska vara för annars stör man energin till organen de styr. Det får inte bli igenbommat, det är farligt o s v.
Har ni någon förklaring om detta?

#13 Ja det stämmer att man inte ska röra och stänga sina chackor.
När man stänger ner till andevärlden så gör du en mental stängning inte att du stänger chackrorna fysiskt.
Lass e
Jomenvisst….det är viktigt att inte stänga eller öppna några chakran…kunskapen om just Chakrahjulen är lite tunn i västvärlden, rör inget, gör inget…det det bästa har jag funnit ut själv, låt dom snurra på som de ska men du kan rengöra dom då och då och det är inte samma sak som att stänga, en Corddragning är jätteeffektiv om du vill gå i din egen energi, frigöra påverkan utifrån eller uppifrån är nödvändig för att må gott.
Lady
ona

Hm..nu måste jag fråga mera..
Lasse och LOona, ni säger att man inte stänger ner chakran då man stänger ner efter t.ex. en länkning. Vad är det jag stänger ner och öppnar upp? Jag går ju nerifrån och upp då jag öppnar upp och tar chakra för chakra och tvärtom då jag stänger ner, från kronchakrat och ner till rotckakrat.
Det jag lärt mig är att rotchakrat, det röda, ska man aldrig stänga ner helt utan låta vara lite vidöppet.
En förvirrad
Kerstin
Kerstin, Medarbetare på Spiritualism IFokus
Jag kan bara vara mig själv och ingen annan, därför gör
jag det jag älskar just idag!
#16…ok förstår din förvirring då det finns så mycket info om vad som är bra och dåligt i andligt/medialt arbete. Först kan du ju vara intressant och ta till sig vad är ett Chakra… jo, ett energicenter som är knutet till din fysiska kropp så att varje organ/kroppsdel i närheten av detta chakra fungerar som det ska….ta roten som du nämde detta center i ihopkopplat med underlivet, analen, låren, äggstockar, uninblåsa, testiklar och annat….samma organ du behöver för att "överleva" som du säjer, mentalt är det också ihoppkopplat med just överlevnad (finna vad man behöver för att leva) och även då med skydd och säkerhet, trygghet. När ett barn föds sätts ett osynligt band från barn till mamma, ett forsatt andligt band när navelsträngen är avklippt, detta band gör att en mamma kan "läsa" sin baby.
Infon om att man ska "öppna och stänga" är vad jag har förstått feltolkat i västvärlden….inte stänga å öppna utan rena och hela…..ta bort sånt man inte behöver för att må gott och då handlar det om personers på och åverkan under livets gång, tillbaka till bebisen…när tiden är inne bör varje mamma ta bort bandet till barnet och flytta upp det i hjärtchakrat i stället…för om det stannar kvar i roten så blir mamman väldigt dränerad och barnet svårt att frigöra sig och lära av livet genom något annat och inte bara mamman…..
detta är en process som sker i alla chakran…..där var center har sin betydelse.
Om du vill veta mera om det här så skriv ett pm
Allt gott, Oona som hoppas att du förstod något lite svårt att förklara kort.

Jag blir så konfunderad då jag läser trådar likt denna.
När ska människorna börja förstå att vi alla (nästan) tror på samma sak, bara att vi kallar det vid olika namn. När ska folk börja bredda sin vy och ta bort skygglapparna bara för att själva ORDET gud, eller ORDET allah, eller ORDET medium, eller ORDET shaman, att orden låter så illa i deras öron. Guider, hjälpare, andar och Kraftdjur, listan är skitalång. Allt utövas på olika sätt, med olika finesser för det ena å andra, och olika namn på "vad-det-nu-är". Menm ed i stort sett samma resultat-
När ska folk sluta rata varandra för att dom har olika namn för samma sak? När ska folket sluta rata andra bara för att dom kallar sina guider för Kraftdjur?
När ska folk börja se sammanhanget, liknelserna, likheten?
ÖPPNA ÖGONA FÖR FAN!
SEV 
Jag tycker oxå det är sunt förnuft att be om beskydd.Vad det gäller chakran så öppnar jag nerifrån och upp,stänger öpp ifrån och ner,funkar för mig. Jag lämnar oxå en del av rotchakrat öppen. Men så klart det finns olika sätt,precis som det finns olika namn för "allt".Huvudsaken man själv trivs med det och att det funkar.För trots allt så tror vi väl alla på fortsatt liv?
Kram Marina

#16
Du stänger ner kontakten med ande världen.
Att stänga chackrorna mentalt är ett sätt att stänga ner på.
Man kan stänga ner på så många olika sätt em del föreställer sig att dom omsluter kroppen med en stor såpbubbla och att ingen kommer igenom den.
Ngt du också gör mentalt för jag har alldrig sett ngn gå omkring omsluten av en såpbubbla.
Jag själv stänger ner genom att jag släcker ljus knappen precis som när jag ska slå på tv´n så trycker jag in knappen när jag ska se på tv´n och när jag tittat klart så stänger jag av tv´n med kanppen.
Finns säkert flera andra sätt att stänga ner också men man gör det helt mentalt.
Bör räcka att bara be sin guide om att nu vill jag vara i fred och vara stängd.
Lasse
Jag fattar inte era svar.
Som #16 säger så går jag också nerifrån och upp då jag öppnar upp och tar chakra för chakra och tvärtom då jag stänger ner, från kronchakrat och ner till rotckakrat.
Jag ser för min inre syn blommkoppar som öppnas blad för blad och stängs på samma sätt, jag vet att det är olika hur man får lära sig men detta känns bra för mig.
När jag stänger spar jag ett blommblad i kronchakrat så att ljuset ska komma in och jag spar ett blad öppet likså i rotchakrat för jordningens skull.
Allt detta för kontakten med andevärlden, men en del säger att man på inga villkor får göra så för man kan bli sjuk.
Men vad jag förstår på #14 så kan man göra det fysiskt med eller läser jag galet nu. Vill ni förklara lite mer ingående så min hjärna får i hop det?:D
Att öppna ,stänga - är endast olika tekniker eller sätt att göra ett medvetet handling eller akt.
Sen spelar det inte så stor roll hur man gör - vilket man förstår ju längre man är i denna utvecklingen.
De olika tekniker som finns är endast visualiseringstekninger - för att komma i rätt harmoni - inget annat!. finns inget rätt eller fel, bara olika sätt - och ta det som passar bäst!
Ju enklare prosedur desto bättre - i princip räcker Två ord! Nu är jag "Öppen" - och nu är jag "stängd" och anser man sig inte vara beskyddat(vilket man alltid är) kan man enkelt be om "beskydd".
springa upp o ner i chakror är inte nödvändigt utan en nybörjar teknik man kan använda sig av om man vill!
Chackror fans inte i sverige förän de kom hit med New agen och hiduismen! innan dess gick det bra en då!
Säger som Lady Oona, Våra chakror öppnas när vi föds - och dom stängs när vi dör -"thats it"
Sen har det bara felciteras och andvänts som om man öppnar och stänger dem - och det gör inget, helt okay för dem som använder sig av det!
I mina ögon kan du öka eller minska aktiviteten eller vibbratione i chakrorna(balancera) inget annat!
Min syn - ta till er det ni känner rätt för er!
Vänligen Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"