Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: medialitet
Läst 1966 ggr
Eriadn
2

fråga till synska

vilken är den mest omvälvande upplevelse som du har haft eller förnimmat av en värld bortom den värdsliga, alltså som du känt av med dina förmågor?

yamher
2
#1

det beror på vad man vill kalla omvälvande men visst det e alltid kul (hm inte alltid iof sig) med saker som rör på sig och sker som en uttråkad skyddsängel har för sig för att visa att han finns där :)

Eller bäst är att kunna hjälpa någon som behöver hjälp och få det bekräftat, alltså man kan hjälpa på distans och personen upplever saker som kan bekräfta det jag själv har uppleft hos denne alt. vad som sker på andra sidan :)

Det finns mycket omvälvande och mycket saker som sker som ger en ny syn på livet, titt som tätt..

Alis volat propriis Oskyldig

[marion69]
2
#2

Omvälvande upplevelse har jag, men jag tror inte det har något med MIN förmåga att göra. Men det var när jag fick en UKU och träffade två änglar. Jag fick ett budskap av dom.

Men när det gäller synskhet, så är det nog när jag spådde en tjejs sons död Rynkar på näsan men då visste jag inte att det var hennes son, utan en ung man.

Det är mest små saker som jag sett ska hända, och så händer det, men inga direkt stora, vad jag minns nu.

Eriadn
2
#3

det är fint att ni delar med er. Det är mycket tänkvärda upplevelser.

Yamher det är något jag tänkt på sistonde det du beskriver om att hjälpa någon på distans.

Marion ett budskap, det kanske man skulle behöva själv :)

Jag kanske använde ordet synsk, när jag borde använt medial.

Synskhet kanske mer har med att spå framtiden att göra?

Hoppas fler vill dela med sig av deras mest omvälvande upplevelser.

yamher
2
#4

nej det tycker jag inte men det finns så många som e så noga med sina fackliga uttryck:)

vad undrade du?

Alis volat propriis Oskyldig

Eriadn
2
#5

inget jag undrade egentligen, men jag har tänkt på det :)

jag tror det kan ha betydelse iaf.

Marie-72
2

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#6

Jag kommer från en liten ort långt norrut, och flyttade 150 mil söderut.

Mina två yngre systrar bodde kvar hemma.

På lilla orten finns det två vägar som strålar samman till den vägen som går förbi vårt barndomshem.

En natt drömde jag att jag kom på den ena vägen och på håll kunde skymta mina systrar på den andra. Jag hade en överväldigande känsla av att jag måtte skynda mig till dom för att skydda dom och hindra nåt ont att komma i kapp dem.

Jag vaknade av 'mardrömmen' och klockan va i 00-01 tiden.

På morgonen va jag bara tvungen att ringa hem för att höra om allt va ok. Jag berättade om drömmen och tiden på natten. Min syster ble alldeles tyst först. Sen berättade hon att de båda hade värt nere i centrum vid den tiden, och på vägen hem hade dom blivit rädda därför att en bil följde efter dom, och dom hade pratat om mig.

[[corro]]
2
#7

Det har varit mååååånga saker, men en sak som jag tyckte var lite små kul var väl när jag satt och pratade med en tjej, samtidigt som min bästa kompis talade till mig i tanken, te.x
' nä nu ljuger du! Du vet att det inte är sant det du säger .. När hade du tänk att vi skulle dra hem då? ' osv.
Det var första gången någon hade talat till mig via tanken, så man blev lite förvirrad ..

[Sol69]
2
#8

Det finns nog en hel del att välja på. Men en riktig aha upplevelse var det när jag gick till mig att en kompis som spelar gitarr har så många olika gitarrer och vilka färger det var på dem. Minns ej hur många det var exakt. Men det jag missat att få till mig va den akustiska gitarren annars hade jag rätt i både antal och färger annars stämde det. 😎

grodprinsessa
5
#9

De som grämer mig mest fortfarande var det varsel jag fick när en gammal klasskamrat och en till blivit påkörda av tåget. Jag satt på bussen hem från skolan på annan ort. Kände på mig att jag skulle hoppa av på en annan hållplats och byta till bussen som gick hem från andra hållet, istället för som vanligt åka till stationen och byta buss där. Det var en så stark känsla men jag sket i den och såg sedan kropparna på järnvägen och lokföraren hängandes ut ur fönstret på tåget. Det var sjukt omtumlande… Det jobbigast var att jag visste att det var någon jag kände och hade aningar om vem. Jag satt och letade på facebook hela dagen och eftermiddagen efter ett Tecken, pang så kom det och det visade sig vara rätt även det. 

Annars så hade jag besök av en tant från andra sidan rätt mycket när jag flyttade hemifrån till en ny stad. Hon ställde till med en hel del hemma. Flyttade på nycklar (la dom på duken på bordet) och min bettskena( hittade jag i vattenkannan i ett skåp), gömde undan saker som halsband och så vidare och hon sabbade en spegel en gång men det tror jag inte var meningen. Läskigast var att vakna mitt i natten och ha nån ståendes över en och lägger handen på min panna och healade mig. Men sen kom vi till någon form av överrenskommelse över hur det skulle vara i lägenheten. saknar min tant 😕

Bara för att något är och alltid varit betyder inte det att det är rätt.

[##Bitte##]
4
#10

Min starkaste upplevelse var nog för två år sen när jag och min man träffade hans jobbarkompis med flickvän.

Hon berättade att de försökt få barn ett tag utan resultat.Mitt i samtalet såg jag en rosa trea över hennes huvud och tolkade som att hon skulle bli gravid i Mars månad och att det skulle bli en flicka.

Jag sa till henne att köpa ett gravtest i Mars vilket hon gjorde,hon var gravid och det blev en flicka.Ganska fantastiskt tycker jag 🙂

yamher
4
#11

något liknande har jag också varit med om. En vän till oss skulle rensa ut hemma hos sig och hans ex ville ha deras barns bebis säng o liknande. Då sa jag att han skulle ge den till sin granne i stället (som vi båda känner) och då sa han att grannens flickvän faktiskt var gravid. De hade inte varit ihop länge heller.

Alis volat propriis Oskyldig

tarotlasse
3
#12

Ja de är många otroliga och mäktiga saker jag fått vara med om under åren.  

De fysiska seanserna och trance seanser där anhöriga kommit igenom är alltid enormt mäktiga.  

Där anden får prata direkt med sin anhöriga när min pappa kom igenom och vi pratade om ett speciellt samtal vi hade och som jag aldrig någonsin berättat för någon. 

Så var bara jag och min pappa som kände till detta samtal så var magiskt när han kom igenom ett medium i trance och berättade om vårt samtal och vi fick fortsätta detta  samtalet 10 år senare och göra en samanfattning om vad som skett i det ämne vi pratade om. 

Ett annat möte som var väldigt speciellt var i England för ett fysiskt medium vi var över 100 mediumfrån olika delar i världen tilld  denna  inbjudna  seans där vi fick se trumpeter flygande  i luften eftersom publiken satt i fyra rader och trumpeterna flög runt i raderna gjorde konster finns inte ngn chans att ett medium kan hålla i dessa trumpeter   20 meter i mellan varandra och mellan raderna och även flyga både bakom och framför oss i publiken ge oss healing klappa oss på kinden och mediumet sover i sin stol 20 meter där i från . 

Men denna gång så sitter jag längst fram i cirklen bland de bäsgta platserna efrsom vi var vip gäster. 

så hör jag en svag svag röst viskas vid mitt öra det var först en svag väsning jag hörde den knappt först  sedan blir den tydligare  och en ygn man som börjar prata en liten besynnerlig dialekt jag har lite svår att  fårstå helt och hållet. Jag frågar denna röst precis framför mitt ansikte utan ngt ansikte i syne om vad den vill  o denna unga man berättar att han ville prata med sina föräldrar som satt bakom mig. DEt var sonen som berättade om hur han avlidit i en biloloycka 3 månader tidigare  sonen berättade med sin egen röst och använde sina egna talfel som han hade när han levde  berättade om denna olycka och sedan tog han upp några barndoms händelser om föräldrarna kommit i håg dessa så det var ett helt makalösa möte som jag varit med om.

När deg gäller mina egan magiska och helt fantastsiak saker andevärlden genom fört genom mig och som inte går att förklara är geniom helaing. 

Första gången var en cirkel elev som kände sig hängig och hade feber  o trodde han hade inffluensan som bad om healing i pausen för att kunna orka med hela kvällen. 

Jag gav honom healing och helt plötsligt så  fick vi höra en kraftig smäll i lokalen det var som ett pistolskott i mannnens axel. 

Mannen skrek i smärta rakt ut för de gjorde fruktansvärt  sa han han hade aldrig varit med om ngt liknande. Visserligen så hade han en skadad axel som aldrig blivit bra genom åren men det var ju influensan jag gav healingen för.

Men denna axels problem var nu ett föreddetta problem han har aldrig någonsin haft problem med axeln igen.

Vid ett annat tillfälle så gav jag en man som blivit fel opererad och där stygnen inte läkte och läkarna vat oroliga för att inte det vill läka som sagt  var detta brock fleropererat och man behövde göra om operationen men först vill deom ha stygnen läkta inan den nya operationen. 

Liksom här så lade sig klienten på bänken och jag började arbeta  helt plötsligt ser jag min helaingguide rent fysiskt i rummet plus två olika ljusgestalter i rummet och patienetn utropar att han kan se sin egen Guide rent fysiskt i rummet. 

Min Helainggjuide  ber mig att ta ett steg till baka och sätta mig på en stol och titta på för att de ville arbeta på sitt sätt och då är jag bara i vägen. Ena ljus gestalten patientens guide ställer sig i huvud ändan och de två andra ljusgestalterna ställer sig vid magen och över operations ärret. De händerna går ner i ärret och patienetn vrålar rakt ut i smärta sedan slockande han och vaknade inte för en 30 minuter senare och sa att de fick göra lite mer justeringar en vad de tänkt men inte skulle han behöva opereras igen sa dom. 

Guiderna hade mycket väl rätt operations såret läktes och när expertern som skulle göra om operationen tittade på röntgen så såg han ingen anledning till att göra om operationen och en i dag är patienetn besvärs fri.

EN av våra riktigt skeptiker på i fokus och som var enormt skeptisk mailade mig för några år sedan om denns svåra obotliga sjukdom som gav svåra smärtor. Personen sa redan i mailet den var väldigt skeptisk mot detta men hade så fruktansvärt ont och dåg ingen annan utväg en att prova detta kunde ju inte bli sämre. 

Jag gav personen distans healing och en vecka senare fick jag ett syrligt brev om att  besvären och smärtan blivit desto jävliga direkt efter helaingen vilket inte är ovanligt och jag var renan humbuget och lurendrejarei även om jag inte tar betlat. 

Ca 8-9 månader fivk jag ett nytt mail om att 2 veckor senare hade smärtorna helt och hållet försvunnet  och nu efter 3 blodprover kunde man konstatera att denna obotliga sjukdom inte längre fanns i kroppen o ingen annan i historien hade blivit frisk från denna sjukdom.

OM det var mitt ande team som fixade detta eller om detta skett ändå kan jag inte säga med säkerhet. 

Jag ahade en sjuksköterska som hade fruktansvärda problem  med inkotens hon kände sig fruktansvärt handikappad av detta och undvek att gå på fest elelr på andra evenemang . 

Hon sa hon ville prova detta med healing och min guide sa bara det fixar vi. Några månader senare träffar jag denna sjuksköterska på stan då hon flyger mig om halsen och pussar mig på kinden och sa att inkotenesen som hon medicinerat och tränat i många år och inte fått hjälp med försvann helt och hållet den dagen hon fick healing från mitt ande team. 

En kvinna kom och vill ha hjälp för sin besvärliga eksem som hon behandlade med stark corticon efetr healingen var hon chockad ekesemet hade blossat upp ngt så frukgtansvärt. Hon hade aldrig i hela sitt liv haft sådana besvär i hela sitt liv detta varade i 3 dagar sedan försvann det och nu har det gått 4 år utan att återkomma. 

En kvinna här inne hade haft svåra reumatism i 25 år efter healingbehandlingen för 8 månader sedan har remuatismen och 2 diagnoser till bara försvunnit. 

En klient som kom fför sina problem och arbetsskador  dddär ville min guide inte ge sig på detta utan fanns mycket viktigare  allvarligare saker att arbeta med. 

Han sa att klienten hade diabetes jag frågade pagtienetn som sa nej och som healer är det 3 månaders fängelse för att ge healing till en diabetes patient så noga det här. 

Men medans jag ger healing så slutar inte orden i mitt huvud det blir som ett mantra i mitt huvud Diabetes. 

Så efter  healingbehandlingen så beordrar jag patieneten att besöka personal läkaren för en blodsockerkoll.

Jag fick ett brev från den läkaren att hade alla alternativläkare remtiterat vidare sina patienter till sjukvården skulle ingen i sjukvården protetstera mot alternativvårdens arbets sätt och att han var imponerad över hur jag genom healing kunde få fram hennes blodsocker som låg på en så hög kritisk nivå så hon var nära att hamna i ett koma tillstånd så fick ett tack brev och att jag troligtvis räddat livet på denna patient o han hade fått en annan syn på healing efter denna händelse.

Så enormt starka händelser och helt magiska händelser.

På hur andevärlden kan hjälpa oss med mirakel och visar även vid exempelb där healingguiderna ber mig som healer att sätta mig bredvid att titta att vår roll som healer är helt överdriven vi är bara ett verktyg för att förmedla Helaingguidens samtal och förmedla vad som önskas oavsett healer eller healing metod.

Så är de de själva i andevärlden som är de magiska hjälparna inte vi healer som är hjälten i dessa mirakel vilket vissa healer utger sig för att vara o tar äran från någon annans arbete.

SÅ visst är andevärlden unik fantaitsk och helt underbar  

Lasse

tarotlasse
3
#13

En väldigt tidig upplevelse långt innan jag började arbeta som medium var när jag och mitt ex flyttat till Helsingborg. 

Vi märkte väldigt snabbt att vi inte var ensamma i denna lägenhet  utan det var en väldigt stark närvarao. 

Skulle jag öppna dörren kunde mycket väl dörren öppna sig innan jag tog i handtaget samma med skåps dörrar. katten  följde något  med blicken  fick en jätte svans o han fräste i högan sky. 

Mitt ex jon fräste inte åt dessa händelser utan var helt lugn o sa han bodde här innan oss och har lika stor rätt att vara här som vi.  och kunde berätta vem vår besökare o hyresgäst var hon säger fortfarande i dag att hon inte äör medial för fem öre.  Min pappa sa så fort han satte foten i lägenheten att jasså här är ni inte ensamma i boendet. 

Alla pratade om spöke och onda andar och jag tyckte ju detta var obehagligt och skrämmande. 

Men denna omda ande Spöke har bidragit till en av de mest fantastiska ande upplevelser jag varit med om. 

Jag och mitt ex hade fått en fnurra på tråden och hon beslöt sig för att packa och flytta i från mig. Jag var oerhört ledsen och frustrerad jag tyckte gud svikit mig och att världen var grym att jag satt där helt ensam utan att ha ngn att prata med och om det fanns en god andevärld eller en gud som vill hjälpa mig fick den allt visa detta och då händer något mycket oväntat det hörs en tydlig knackning i väggen. Jag frågar om det verkligen är en närvaro som vill prata och jag får en knackning till i väggen.  jag säger att jag är ledsen och behöver svar på mina frågor och om jag kan få råd och ytterligare en knackning. 

Jag ställer en fråga där jag vet att svaret är ett nej och jag får ingen knackning och frågar då om ingen knakckning var ett nej  och det knackar i väggen igen. Jag tycker det är frustrerande att inte få en fysisk bekräftelse på svaret nej o frågar om den kan visa Nej på annat sätt och får nu två knackningar. 

Nu satt jag med denna  vilsna onda ande som folk sa och hade ett helt fantastiskt samtal där jag frågade och anden svarade med sina knackningar. Vi satt nog i 2 3 timmar och jag fick så många svar och jag var betydligt gladare efter detta samtal  och  några dagar senare flyttade mitt ex hem igen. 

Men detta var en neormt stark personlig upplevelse för mig där jag fick så mycket svar och så mycket tröst i min sorg och ledsamhet och det från en ande som man kallade ond och vilsen. 

Jag tror att denna upplevelse i allra högsta grad har påverkat mig i min syn på detta med onda andar och vilsna själar och att våra egna rädslor som jag själv hade i denna bostad skapade en ond ande eftersom jag inte visste vem det var men den onda ande jag skapade visade sig var en helt underbar hjälpande ande från andra sidan och ljuset. 

20 år senare fick jag åka till detta hus igen som medium eftersom de hade problem med en ovälkommen ande. 

Men tyvärr var det inte samma ande vi bodde på första våningen i detta hus. Den som sökte vår hjälp 20 år senare bodde på översta våningen o besök av en släkting plus en tidigare granne. Men en upplevelse som faktiskt påverkat mitt arbete som mediumväldigt myket i dag. 

Lasse

Skogshumblan
2
#14

Det är svårt att välja, för varje enskilt varsel, läggning som varit rätt etc är ju stort. Men för att nämna något så var det någon månad sen min väns dotter kontaktade mig för att få hjälp att hitta sin katt som var borta. Jag hade båda barnen hemma och det var fullt ös så jag fick inte många sekunders ro men fick se några "bilder" som jag beskrev för min vän. Hon trodde inte på mig för dit jag beskrev att katten var skulle den inte kunnat komma själv. Men visst sjutton var katten där. Hur den fått upp den tunga dörren vet vi inte men rädsla gör en oanat stark….

/ Skogshumblan

Medarbetare på tarot och healing.

"I am not what happens to me, I am what I choose to be" Carl Jung.