Om jag nu lyckas förmedla min fråga...
..kan börja med att säga att jag har varit medlem sedan juletiden..lite därefter kanske..Jag verkar oxå vara en av de som fick ett medialt uppvaknande just den tiden. Det har varit en svår emotiell resa för mig då jag har emellanåt trott att jag är smått galen eller "tror" på något som inte kan hända mig utan alla andra. Tänker fortfarande många gånger att jag inbillar mig dessa Tecken som ska vara typiska för att känna av eneriger.
Mitt problem: Jag tycker mig känna dessa pustvindar många gånger under min dag och likaså på nätterna. ..usch..har svårt att hålla mig till vad jag vill ha hjälp med..tyvärr blir det nog lite svårläst och konstigt inlägg..så nu ska jag bara stolpa upp mina "problem"..kanske blir lättare för mig att säga vad jag vill ha sagt..
Önskar hjälp med:
*känna att jag är själv
*kunna stänga av och bestämma själv då jag är "anträffbar"
*sova utan att bli väckt varje natt av något som jag inte vet..bara vaknar..
Ett väldigt flummigt inlägg känner jag..men jag skickar iväg det ändå och hoppas att ni orkar läsa igenom mitt dravel.
* Är mina upplevelser på riktigt eller är jag en som "inbillar" mig
* Blir frustrerad då jag tror att jag känner närvaro men inte får något svar utan bara "kroppsliga" symptom som pirret i huvudet, trycket i pannan, bubblorna nerför ryggraden/ländryggen, energivågor i kroppen, värmebölja..(börjar tro att jag är i klimakteriet..)
*känna att mitt hus är MITT..överallt..
*beskydda sig och bara ta emot de med ljuset..vad menas med det?
Jag vill utveckla detta, samtidigt som jag bara vill att allt ska vara som det har varit innan..
Jag har haft en underbar människa här som har hjälpt mig rena huset och bekräftat mina besök här hemma..men jag tror att min egna nyfikenhet gör att det inte blir lugnt runt mig..eller inbillar jag mig??
Hej Valentina 75.
Jag tror inte alls att du inbilliar dig och jag förstår precis dina frågor och tankar. Det finns något som heter "Hjälptråden" som ligger som andra inlägg till vänster. Läs där för där finns massor av bra tips som jag tror skulle passa dig. Jag har själv haft stor nytta av den.
Att få nattsömnen störd är ganska trist. Be om att få sova ifred. Jag har sagt rakt ut i luften att jag vill sova lugnt. Likaså om det är någon som försöker få kontakt och man inte riktigt kan greppa vad de vill har jag bett om att få svar i drömmar eller på annat sätt, tex genom några rader ur en bok, en låttext, vad som helst som gör att det blir tydligare för en
Hoppas du känner att du fått lite svar och att du finner de svar du söker
Lycka till och kram
Lena
Hej, skulle vilja börja med grattulera dig först & sta för du kommit en bit i din personliga utveckling vad handlar om det andliga mediala området.
Vissa symptom kan naturligtvis hänvisas till som du säger, hormonsvängningar och andra mer medicinska samband. Det är ju sånt vi utsätts för nästan dagligen som man också kan känna, finns mycket som påverkar en människa rent kroppsligt. Allting behöver inte stå i relation till just de andliga och intressen som diskuteras här så fort man känner något, det kan bero på så mycket annat också som spelar in.
En klassiker är ju detta med vad vi hör berättas ifrån andra och hur sånt många gånger i förlängningen lyckas påverka oss till vilja tro på saker och forma uppfattningar. Människan är och förblir väldigt sårbar och oskyddad på den punkten. Det är lätt & dras med i andras uppfattningar.
Allt som behövs för starta igång en reaktion kan nog säkert många gånger också hittas av naturliga anledningar inom det vi betecknar psykologi som våra inre tankar och fantasins nyckfullhet som spelar oss ett spratt.
Just den delen med fantasin ska man aldrig underskatta kraften ifrån, det behöver inte nödvändigtvis genast kopplas till något negativt och detta med inbillning. Vi har det till en väldig god & bra hjälp också i livet i skapa kreativitet omkring oss. Dock när det kommer till dem här sakerna så finns där alltid en tenderande risk att de kan tippa över tillsammans med rädslan och motarbetar då det rationella tankesättet. Så mycket hänger ju också på en själv i hur man lärt sig att hantera och hur långt man kommit i göra egna avägningar och bedömningar i vad som är realistiskt. Mycket hänger också på detta med förståelse och kunskap naturligtvis. Har man mer på fötterna så står man stadigare.
Därför anser nog jag själv personligen att man så långt det är möjligt lyssnar innåt i vad ens egna känsla säger och vad ens egna beprövade erfarenheter säger. Det är viktigt att man lär sig höra på den känslan, så man inte låter kappan slänga för vinden allt för ofta. You name it, information vi får genom TV & media, genom vänner och bekanta, t.o.m inlärd kunskap bör man ställa sig kritisk till ibland. En stark bidragande faktor vi inte kan komma ifrån är detta med pengar, den driver på och främjar vissa synsätt något alldeles upp i det blå oerhört i få folk till tro på saker överallt där det finns förutsättningar och en industri för detta. Det kan vi aldrig komma ifrån hur gärna vi än vill och önskar.
Jag känner när jag tog del av inlägget att situationen är lite färgad av en osäkerhet inför vad som händer, och vad som du uppfattar runt omkring dig. Är det rätt & riktigt?
Jag skulle vilja förmedla ett lugn till dig om jag får?
Det är inget märkligt, du behöver bara läsa vad jag försöker förklara för dig här i texten. Mycket god hjälp hittas även i övrigas inlägg. Har själv varit med om liknande saker här i höst & vinter liknande vad du själv beskrivit. Det är inget konstigt, utan världens naturligaste grej och en av livets mest fascinerande upplevelser man kan få nöjet att få vara med om. Man skulle kunna beskriva de som jämförbart med hur naturen är beskaffad vad gäller den livgivande starka processen som det innebär att vara gravid när något växer till sig & skapas, förlossning och föda, både hos människosläktet som i djurvärlden.
Vill jämföra med den bilden, helt enkelt för den passar så fint med vad det handlar om. Livet & döden, och födelseprocessen är liksom vad som förenar dom två första i grunden, den sidan av saken som ger. Kraften i sig är för mig påminnande lik på de viset en medial andlig utveckling är svår & jobbig att stoppa när den väl är pågående och tar sig nya former och utvecklas. Samma med graviditeter, det är en av livets starkaste krafter vi har att göra med. "Komplikationer kan också uppstå". Vill jämföra den senare delen med dom gånger man får svårt att förlika sig med vad man får vara med om och det upplevs otäckt & jobbigt.
Därför kan man egentligen inte förhindra en medial andlig utvecklingsprocess, den hör liksom till och är lika naturlig som vi åldras och förändras ungefär. Det kan komma mycket på en gång eller i mindre steg etappvis undan för undan, men just den biten kan man nog inte stoppa för den hör liksom samman med individen. En lärande process, lika mycket som en mognadsprocess för hela ens varelse i dess andliga förberedelse i att växa inombords som "utombords" 
Saker som nämns…"energivågor, pirr i huvet, trycket i pannan, kyla & värme, vinddrag intill huden på olika ställen över kroppen"
Det är typenligt för detta och absolut inget du behöver vara rädd för.
Finns ingen anledning för oroa sig, fullt normalt.
Tror det handlar ganska mycket om att vänja sig vid den nyuppkomna situationen. Att få allting som det varit, det blir lite jämförbart med gå tillbaka och backa i sin egen utveckling. Detsamma som fjärma sig ifrån en fortsatt utveckling och ett fortsatt lärande. Lite mer likt detta med självförnekelse om jag får säga vad jag själv börjar tänka på.
Men visst, det är ju också ett sätt att dra sig undan & backa - "att stänga ner sin andliga förmåga/ sin egen intuition och sitt eget inre liv" att ta ett par steg bakåt.
Men tycker nog att då väljer vi göra oss själva en stor otjänst men självklart, är situationen helt olidlig så man inte klarar greppa läget, då är ju ett alternativ att låta trappa ner på hur mycket man vill vara i kontakt med sin egen andliga sida. Valfriheten finns alltid i hur vi väljer att tänka som hur vi väljer att leva och se på saker & ting.
Vi är alla älskade och respekterade i mötet med allt det här "okända", det vill jag ni ska få med er
Det finns inget & vara rädd för men viktigt att visa respekt & aktning för de liksom.
Ta det med jämnmod, allt ordnar sig till det bästa:)
Tack & lycka till!
Tack Kottschejk för lugnande ord. Detta behövde även jag höra märkte jag. Har också upptäckt att jag inte vill stänga av denna sida hos mig men samtidigt är det lite "otäckt" att öppna upp igen.
Så jag känner igen mig hos dig Valentina75.
Roligt när man kan hjälpas åt & stötta varandra 
Jag tror själv väldigt starkt på bygga upp kontakten man har till de andliga genom lära sig kommunicera & prata om allt möjligt och det som är viktigt.
Hur man önskar bli bemött bl.a, som tagits upp ett flertal gånger.
Det formar även relationen tror jag över tid så den blir mer samstämmig så samarbetet också kan växa och utvecklas. Finns mycket & tjäna där, så behöver man inte känna sig lika rädd & osäker heller.
Då kommer detta med få en större behållning av själva förmågan också.
Känna glädje & inspiration är ju jätteviktigt, se värdet i de positiva likaså.
Det låter kanske tjatigt, man hör de ofta överallt i diverse sammanhang men det är viktigt & komma ihåg. Det är en träning som ger resultat:)
Hejsan igen.
Jag har läst alla inläggen men har gjort detta i min mobil och inte velat svara på telefonen då det tar ett evigt knapprande för att kunna förmedla mig..gillar datorn och kan skriva fort här..så äntligen har jag tagit mig tid till att svara och sätta mig vid en "dator"..
Jag tackar er som har tagit er tid till att svara!! :-D❤️
Jag har accepterat att det inte blir som det har varit förr. Dock tvivlar jag ibland på "förmågan"..
Det har varit lugnt ett tag här hemma med symptomen..men nu har det börjat igen. .pirrandet är på G ofta..både på nätterna och dagarna..jag har förstått att någon vill mig något, men jag är ju inte där än för att kunna tolka det…
Jag har även sagt ifrån att jag vill vara ifred på nätterna samt att vill de mig något säg det gärna tydligt och flera ggr i mina drömmar. Men inget..och jag vaknar fler ggr på natten
Jag har sökt information på många olika sätt, men kommer inte till något vettigt hur jag ska gå vidare..
Och Hjälptråden har jag sökt och sökt men känner inte att jag hittar det jag söker svar på riktigt..(fråga mig inte vad jag letar efter..för det vet jag nog inte själv..🤔 )
Kan väl säga att jag är oerhört rädd för det mörka..vill bara ha ljus runt mig..beskydd och sådant..tänk om man gör fel och allt missuppfattas pågrund av min okunskap..
Men jag kommer nog lägga några inlägg till här och hoppas att jag får svar.. tack än en gång för era svar!
MVH
/V
