Vad är det för stenar?
Dom stenarna jag är osäker på är:
2.
3.
4.
Resten vet jag.. 1an är rosenkvarts.
5an är ametist.
6an är karneol.
7an är rökkvarts.
8an är lapis lazuli.
Men vad är resterande?
Kan tillägga att jag inte tror 2an är bergkristall som det ser ut.. hade för mig att den är en citrin, för jag minns att den stimulerar skrattet och glädjen, den är en glad sten. Men den ser så ljus ut för att vara citrin 
Har för mig att den var gulare när jag köpte den (citrinen är ju gul). Men nu har det ljusnat.. kan citriner ljusna med tiden?
Jag tror att 2 är en citrin, 3 kan vara en aventurin och 4 kan vara en tigeröga, oxöga eller nåt sånt om den liksom glimrar. Men jag är inte helt säker på dem, stenar kan variera väldigt i utseende.
Håller med Amandla =) Men jag tror på tigeröga mer på 4:an om den går mer i gult. Den ser ju rätt brun ut på första bilden men på andra ser den ut att gå mer i gult.. Svårt att säga .
Bara för att något är och alltid varit betyder inte det att det är rätt.
4an är brun :-) men väldigt brunmelerad och t.o.m gråaktig på ena sidan som syns på andra bilden. Nu förresten minns jag att mamma (som jag fick den av för några år sen) sa att det var en Onyx! Fast brun. Den fanns i flera färger och har för mig att hon sa att hon tog originalfärgen. Men när jag googlar Onyx så dyker bara svarta stenar upp? Tror förresten 3an är en Jade! ^^

tror inte det är tigeröga för den e bärnstensfärgad, inte något med vitt i. Ametist är väll helt kvicksilverfärgad? Är den inte det?
Alis volat propriis 
Ametist är lila, det kanske är hematit du tänker på Yamher?
Det är ju så att stenar kan variera väldigt i utseende, dessutom finns det många som är snarlika.
Tror också på jade på 3an och citrin på 2an. 4an vet jag inte, men stor och fin var den! 
Så här röstar jag: 
1: rosenkvarts
2, citrin
3. skulle vilja säga aventurin, men visst kan det vara jade också
4. ?
5. ametist (helt säker)
6. ser ut som en karneol
7. rökkvarts
Citrin ska vara blekt gul. Om de är riktigt mycket gula kan man misstänka att det är ametist som blivit upphettad, då blir den gul.
Fina stenar!
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Tror 4an är en Sardonyx vilket man skulle kunderna kalla en brun onyx. 2an citrin 3an jade
#11 sardonyx kan det vara!
Här är bilder på den:
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#11, #12 Ja men det är det ju! 
Tack för alla svar!

absolut, visst e det hematit ha ha kom på det nu;) Men den andra e i af inte tigeröga ;)
Alis volat propriis 