Drömmar? Verklighet? Annan värld?
Då jag nu befinner mig i stor sorg har det blivit naturligt för mig att fundera extra mycket över meningen med livet, vad händer sen, vars försvinner själen och vad betyder drömmarna.
Jag har alltid drömt mycket. Men vissa drömmar är speciella och följer med mig lång tid efteråt när jag undrar och funderar på om det är verklighet.
Första drömmen kom efter en vän gick bort för 10 år sedan. Då kom hon ca 3 månader efter sin död och vi möttes i en park, (trädgård) vi sa inte mycket till varandra, men vi satt där och det kändes som att hon visade att hon har det bra.
Andra drömmen är om två män, inga ansikten syntes, bara 2 svart skuggor som visat sig när jag halvt hållt på vakna eller somna. De har kommit ca 2 gånger. Ena gången var jag "förlamad" i hela kroppen och försökte väcka mig själv men det gick inte. Försökte prata, försökte röra mig, och sedan ytterligare ett par dagar senare kändes de som att någon satte sig på mig. Även där kunde jag inte röra mig.
Tredje drömmen: Det började med att jag la mig på soffan hemma hos min kärlek som bodde i skogen, i en liten mysig stuga. Jag somnade och sedan började jag drömma om en samisk kvinna som satt brevid mig och spelade på en trumma. Hon "nåjdade". Jag vaknade och funderade på om det var verklighet eller ej.
Fjärde drömmen: Jag kommer in i en värld där det sitter kvinnor runt en eld. dom säger åt mig att inte vara rädd. De hade stora hål i öronen med stora träpinnar. Fick en känsla av att det var någon typ av ursprungsbefolkning. De hade mönster på armar och kroppssmyckningar lite överallt som var även där träpinnar på olika ställen.
Vad tror ni? Varför känns dessa drömmar så verkliga om jag ska jämföra med de vanliga drömmarna jag brukar ha som ofta handlar om personer och intryck under dagen. Dessa drömmar ovanför har kommit med månaders mellanrum. Så det händer inte ofta
Var dag, ny dag, kreativa möjligheter..
Dom är verkliga.
På natten, när man ska sova då lämmnar man kroppen. Innan man gör det så hamnar man i ett läge som heter "sömn paralysering" då sommnar kroppen och paralyseras (det var det som hände på din andra drömm) Man märker det bara inte för att man är inte medveten när detta händer.
Fast genom Astral Travel så är du medveten om att allt detta händer, sen lämmnar man sin kropp och kan göra vad man vill och man kommer ihåg allting.
Så det du drömmer är verkligt. Via astral travel så kan man prata med någon som har dött eftersom, när man dör då hamnar man i den fjärde dimensionen (vissa säger femte fast det spelar ingen roll riktigt just nu) vi lever nu i den tredje dimensionen de är därför man inte kan se "döda" för dom är i en annan dimension. Vissa här kan ju så klart det.
Och när man drömmer då hamnar man i den fjärde dimensionen. Så man kan prata med någon man älskar eller någon man brytt sig om(som i din första drömm)
Så när man dör kan man göra vad man vill faktigst. Så det var verkligt.
Hej.
Ok. Ja, jag har misstänkt att det var lite grann så som du beskriver då drömmarna alltid har fastnat i minnet lång tid efter.
Vissa gånger har det varit väldigt skrämmande när man känner att kroppen är helt "förlamad". Som i sömn paralysering. En av gångerna fick jag även stickningar i hela kroppen. Ungefär som det sk tusen nålar innan jag kunde vakna och medveten var jag hela tiden om vad jag försökte göra och hur jag vaknade igen.
Och då dessa drömmar kommer med månaders mellanrum så har jag förstått att det ligger något mer bakom dom än júst bara en vanlig dröm. Som man har varje natt. Men det är inte förrän nu jag har vågat/velat ta reda på vad som kan ligga bakom. Så tack för ditt svar.
Kan man bestämma själv när dessa drömmar ska inträffa eller kommer dom bara när dom själv vill det?
Var dag, ny dag, kreativa möjligheter..
Om du vill så kan du ha astral travel när du vill!
Först så kommer sömn paralysering, sen kommer du in i vibration staten. Det var du när du kände dom nålarna.
Sen får man astral travel. Det är väldigt coolt, eftersom du har så lätt för det så borde du verkligen ha det! Det är helt fantastiskt! Du kan göra precis vad du vill!
Du kan träffa någon som har dött, prata med din guide. Typ allting =)
Om du vill ha en astral travel prova då detta. Detta är nog det lättaste sättet.
Gå och lägg dig kanske runt 9. Sätt larm på 3 eller 4.
När du vaknar, stanna uppe i en halv timma. fast gå inte och sätt dig framför datorn, stanna i mörkret och läs en bok eller något under tiden.
Gå och lägg dig på rygg med armarna på din sida, fokusera på dina andetag och så väntar du.
Om du vill göra det lite enklare så kanske du borde lyssna på binural beats samtidigt när du går och lägger dig, fast det tror jag inte behövs.
Och va vaken hela tiden, fokusera på dina andetag och låt inte dina tankar ta över. Fast om du får en massa tankar så ignorera dom bara. Försök inte att bygga upp en vägg som dom inte kan komma in igenom.
Ignorera dom. Lycka till =)