Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: mytologinaturväsenskrock
Läst 4832 ggr
julklappen
0

Hur gör man för att få se dem?

Jag har aldrig fått se naturväsen.Hur gör man för att få se t.ex. småtomtar ute i naturen m.m.?

[SporeDiatrymisss]
0
#1

Ja du, jag tror att man måste vara snäll, godhjärtad och generös. Men jag vet inte…

[Ravenna]
5
#2

#0 Vistas mycket i naturen och ta med dig mycket tålamod. ;-)
Berätta för platsen du kommer till vem du är, varför du är där och om det är okej att du sitter där en stund. Känns det inte som att du är välkommen, gå genast därifrån.

Lämna gärna en gåva om du får vara där, du kan också fråga platsen (platsens rådare) om det är något speciellt de vill ha. Lämna alltid platsen som den var när du kom dit.

En bra idé är också att försöka släppa de förutfattade idéer du kan ha om naturväsen, vad du tror att de är eller hur de ser ut etc. Var öppen för annars kanske du missar något, de kanske inte alls ser ut eller agerar som du har föreställt dig.

Lycka till! :-)

julklappen
0
#3

Tack för tipsen, jag ska testa det nästa gång jag går ut i skogen.(jag brukar ofta vara ute i skog och natur.

[Ravenna]
0
#4

Glad

tarotlasse
1
#5

Ja du det skulle jag också skulle vilja veta.

Jag har arbetat som medium i många år nu och jag ser andar nästan varje dag. Men jag har aldrig sett ngt naturväsen eller en tomte.

Jag är också en frilufts mäniska och tillbringar mycket tid i skogen o finns inget härligare en att ta med sig ryggsäcken sovsäck o en presenning.

O slå läger mitt inne i skogen men aldrig jag fått se ngt naturväsen.

Jag har även en sommarstuga som ligger långt ut i skogen utan grannar och 5 km till allmän väg. Det är en släkt gård och min mormor pratade ofta om tomtar och naturväsen  som hjälpte till på gården och det var väldigt viktigt att ställa ut mat o.sv till dessa och man skulle hålla sig väl med dessa.

Men aldrig har varken jag eller ngn av mina andra släktingar kunnat se dessa tomtar o naturväsen fast dom ska finnas där.

Däremot så är det full aktivitet i huset från ande världen och andarna är inga problem att se .

Jag önskar så att jag skulle få se dessa naturväsen men har hitils under 51 år på denna plats aldrig fått se dom.

Lasse

chik
0
#6

Julklappen..Fina tankar du fått..

O mina tankar är att det är få för unnat o få se de små väsen som finns runt om kring oss.

Så det är bara o vara i skog o mark o hoppas att de visar sig..

Lena.P är jag i verkliga livet.

[Ravenna]
2
#7

Naturväsen kan vara och se ut på många olika sätt. För min del handlar det om att ha en djup inre kontakt med naturen, som går bortom att "vara ute i naturen". Det handlar om att vara naturen.

Jag har sett det inre väsendet/själen hos t ex en vacker blommande buske (som jag tyvärr inte vet namnet på), den gick jag förbi på en gata då den plötsligt visade sig för mig. En fantastisk upplevelse av en fantastisk varelse. :-)

Den visade sig inte som en älva-lik figur som vi kanske ser i sagoböcker, utan som en doft. Ja, jag såg väsendet som en doft. Det hade jag inte väntat mig. Detta kan inte förklaras så det låter ens i närheten av begripligt, men har med det inre shamanska seendet att göra, där ens sinnen flyter samman och går in i varandra; det sjätte sinnet.

Det är just därför jag menar att man, för att kunna få kontakt med naturens väsen, behöver göra sig av med alla förutfattade meningar av vad det innebär och vad det är man tror sig ska få se.

Jag har även sett andra väsen som varit på besök hemma hos mig, som varit naturväsen och då hade en tydlig form. Jag såg ett väsen rakt i ögonen, det gjorde den rädd och jag märkte att den inte hade avsett att jag skulle se den. Den försvann genast.

Naturväsen visar sig när de själva vill, eller så sker det av misstag som i sista fallet. Det är min upplevelse. :-)

Sen är det så att eftersom naturen under lång tid och av många behandlats med allt annat än vördnad och respekt, så tror jag att dessa väsen drar sig undan. De litar inte riktigt på oss människor, vilket jag kan förstå..

tarotlasse
1
#8

#7 Ok

Jag har verkligen varit ett med naturen levt i naturen och klarat mig enbart på det naturen kunnat erbjuda för det man gör på överlevnads kurser.

När man ger sig ut i naturen  helt själv och  i 7 dagar bara med kläderna på kroppen och en kniv.

Jag kan se trädens och växternas energie och aura och fantastiska syner man kan få se o uppleva av detta.

Men naturväsen dom har jag tyvärr alldrig fått uppleva eller se tråkigt nog.

Så tillhör nog den gruppen som kan se energier från både levande och döda och på naturens energier men inte kunna se dessa naturväsen.

Lasse

[Ravenna]
0
#9

#8 Lasse, jag hoppas du inte tog något personligt av det jag skrev, för det var inte riktat mot någon särskild. Jag försökte bara förmedla mina egna tankar och erfarenheter av det här med naturväsen. :-)

"Så tillhör nog den gruppen som kan se energier från både levande och döda och på naturens energier men inte kunna se dessa naturväsen."

Men vad är det du tror att naturväsen är då? Jag tror själv att naturens inre väsen kan visa sig på olika sätt. Det du kallar naturens energier, är inte det en del av naturens väsen? Så då kanske du redan har sett menar jag, utan att egentligen tänka på det på det viset. :-)

tarotlasse
1
#10

#9

Jo visst det kan jag hålla med dig det är i högsta grad naturväsen.

Men trådskaparen frågar efter hur man ser tomtar, vättar och andra naturväsen. Men tomtar o vettar har jag aldrig fått se.

Lasse

[Ravenna]
1
#11

Okej. Case closed. :-)