Övning - en tavla
Mitt emot min säng hänger en tavla på väggen.
Kan ni se vilka färger och motiv tavlan har?
antingen en karta eller landskap?
En ledtråd till - det är en målning
en målning av dig som liten

Tavlan dominerar röd och blå. Lite organge.
I tavlan kan man se en människo skepnad.
Det är en omgivning som kan tolkas som ett landskap.
Något som stämmer?
Blommor. I en vas. Massa färger med den röda sticker ut lite mer. :)
Vill säga orange och kanske grönt…
Men vad det är för motiv det ser jag inte…
Såg blått
Blåa cirklar
Naturmotiv. Möjligtvis någon form av berg. Mörka färger med stora ljusa partier.
Norpan88, blått är rätt.
En Ö i vattnet?
Pasteller, blommotiv…
Ett "plums" i vatten som bildar cirklar ser jag. Kanske av en vattendroppe, eller nåt annat typ såhär:
Bild från www.sky-wallpaper.com
Jag tycker det känns som en tavla med en stark/starka färger. Jag tänker lila eller blått! En känsla som ger både ro men kan också tolkas på annat sätt, beronde på humör. Jag tänker "farmor", hav och båt. Hur man kan titta på den för att få fram mönster i färgen, små krumelurer. Något skrivet på fram eller baksida. Till någon/arv - kan vara målad som "barn"
Sajtvärd på Övernaturligt
Blå/Orangea färger tror jag att det finns i denna målning. :)
En Ängel med vingar?
Grattis Fjäril - du kom närmast!
Det är en ganska stor tavla med ljusa blå färger med stilla vatten. Samtidigt ser det ut att vara kallt i luften. Några fiskebåtar syns på tavlan. En i förgrunden och två i bakgrunden tillsammans med några sjöbodar - men det är inget motiv från Norden, snarare från Medelhavet eller så. På tavlan finns en signatur av konstnären och den signaturen är skriven ganska långt in på tavlan.
Tavlan är dock köpt av oss, och inget arv.
Bra jobbat fjäril! :)
Tack sarajo för feedback! Tack plutopellis :)
Sajtvärd på Övernaturligt
Grattis fjäril vad duktig du är! :)
Medarbetare på Skolios Ifokus.
Klapp & vindpust till Vinnaren!… 
Helt makalöst bra av allesammans!
Tack Kottschejk och som du säger, grattis till oss allihop! Bra jobbat!
Sajtvärd på Övernaturligt
Direkt när jag såg rubriken tänkte jag "Röd och blå med en människa på"… Det var väll ganska fel men jag kände att det ändå var mest blått :) Grattis fjäril :)