Drömtolkning, hjälp
Igår natt drömde jag att jag blev sexuellt utnyttjad, och när allt var "klart" så var det som att tiden spolades tillbaks i drömmen, och jag upplevde samma sak igen.
Skillnaden denna gång var att jag visste vad som skulle hända, la märke till värdefulla detaljer så som hur omgivningen såg ut, tonlägen på rösten osv. Och denna gång protesterade jag, försökta slita mig loss och liknande, men detta urartade i våldtäkt. Sen vaknade jag.
Inatt drömde jag om flera olika mördare, som försökte döda mig eller folk i min omgivning. Jag var bland massa poliser, som lånade ut sina vapen till mig. Och jag sköt flera gånger, skott rakt i hjärtat och huvudet på dessa män som jagade mig, men det hjälpte inte. Blodet rann men de stod upp och kunde fortfarande jaga mig, och kulorna bara studsade tillbaks typ.
Jag drömde även (minns inte om det var inatt eller igårnatt) att jag var i en pool, eller något slags vatten. Jag kom upp till ytan då och då, det var som om någon försökte dränka mig. Jag minns att jag förtvivlat försökte låta bli att andas in vattnet, men till slut var jag tvungen. Och jag tänkte "folk som drunknat har ju sagt att det är en otroligt skön känsla att andas in vatten".
Även i denna vattendröm så spolades tiden tillbaks, precis som i våldtäktsdrömmen och mördardrömmen, och jag hade chansen att se detaljer, göra saker annorlunda och liknande.
Någon som vet vad detta kan betyda?
Ett förslag: att du önskar att du hade mer kontroll över ditt liv?
Jag tänker också mer kontroll behov.
Att du önskar att man kunde spola tillbaka och fixa till saker.
Hej,
Du har fått bra tankar ovan men jag ville också tillägga - jag tror (även) att något (ditt undermedvetna) vill tala om för dig att fortsätta, att inte ge upp - utan tro på dig själv!
Sajtvärd på Övernaturligt
att inte haka upp sig på saker och ting, även om drömmen kanske överdriver det hela lite. jag tror att i vissa drömmar så lär man känna sig själv. vet du av att du lätt hänger upp dig på saker, kanske lätt retad? mvh
Sajtvärd på Neofinetia Ifokus
Japanska och Asiatiska orkidéer
#1 Amandla: Ja, så kan det mycket väl vara. Du är inne på rätt spår, för nu när du säger det tror jag att det kan innebära att jag vill ha mer kontroll över den negativa delen av mig själv, dvs min ångest osv, som beror på ett jobbigt förflutet.
#2 Stephaniearms: Absolut! Jag funderade också på det, att det kanske betyder att jag så gärna önskar att jag kunde gå tillbaks i tiden och göra saker annorlunda.
#3 Fjäril: Ja, jag har absolut fått bra svar. Men problemet är ju att när dessa drömmar tar fart så vill de inte sluta, så jag vet inte riktigt vad jag ska göra under min vakna tid för att kanske slippa drömma dessa mardrömmar på nätterna. För jag blir ju rädd på dagarna också, för dessa män utan ansikten som jagar mig i drömmarna.
Din tolkning stämmer förresten in med drömmen jag drömde inatt, att jag var i slagsmål med 3-4 pers och vann, och det var en så skön känsla tänkte jag innan jag vaknade. Och det kan ju betyda att jag känner att jag äntligen lyckats med något trots att andra försökt hindra mig (stämmer in på min verklighet just nu).
#4 Henrik93: Ja, jag tål ju absolut inte skitsnack, lögner eller rykten bakom min rygg, så sånt kan jag ju bli riktigt less på. Men föröver det så har jag inte speciellt lätt att hänga upp mig på saker, på det sättet.
#5 Inför nästa natt, be om att slippa drömma så där, be om budskap som du förstår och kan ta dig framåt med. Du har stannat upp och reflekterat, det innebär att du är på rätt väg. Kram!
Sajtvärd på Övernaturligt
Ok, då ska jag göra det!
Tack så mycket.
Kram!
Det du kan göra är att jobba på att förlåta dig själv, du har gjort så gott du kunnat tidigare och gjorde det du hade kunskap om just då. Det innebär inte att du tycker att allt är okej som hänt, utan bara att du kan se på den du var med medkänsla och kärlek. Ungefär som du tar hand om ett barn som gjort något som kanske inte var så bra, du tröstar, uppmuntrar och visar hur det ska utvecklas så det slipper göra samma dumma grej igen, eller hur?
Det var en intressant vinkel att se på det, Amanda. Men du har ju faktiskt helt rätt, det jag vet nu visste jag ju inte förr, eftersom man hela tiden utvecklas och lär sig nya saker.. 
Tack för dessa fina tips.