Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: medialitet
Läst 17320 ggr
eagle92-mattias
1

träna sig bli synsk

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

hur kan man träna sig för att bli medial ? jag vill lära mig vart kan jag börja :)

izabella3
5
#1

Vill också veta! Någon som kan tipsa om böcker/kurs m.m

Denna kommentar har tagits bort.
Denna kommentar har tagits bort.
izabella3
0
#4

Berätta :) : ) : )

Denna kommentar har tagits bort.
Denna kommentar har tagits bort.
Denna kommentar har tagits bort.
chik
1
#8

Det är o lita på det man får till sig.

Sen att någon kan bekräfta gör att man har tänkt rätt..

En sorts lek..Gissa vad jag tänker på.Gissa vad jag ser…

Tycker det är svårt o sätta ord på det…

Lena.P är jag i verkliga livet.

Mads
0
#9

Vi för inte diskussioner i trådarna varför inlägg tagits bort, detta får tas med moderator via pm. Inte heller hånar vi varandra.

Mvh

Madde / Moderator

Amor Vincit Omnia

eggebanroth
5
#10

Man kan träna sig till vad som helst. Typ lära sig spela typ piano. Även om man aldrig har hört en ton innan eller har talang fö det. Men det innebär inte att man blir en konsertpianist.

Det handlar om intresse: När det gäller synskhet . Då menar man att kunna se framåt i tiden. Uppfatta saker som man inte normalt gör. Se andevarelser som normal människa inte gör.

1.  Tro på det !  annars är det kört..

2.  Träna ,koppla ifrån tankarna som du normalt gör.  

Fokusera istället tanken till typ solig strand (om du gillar det) Annras duger det med skogen, staden, rymden.. ja vad som helst.

Huvudsaken är förändring, i tanken.

Om du fortsätter tänka samma tankar som du alttid gjort o låtsas se ngt. Du kommer se det förflutna eftersom det redan tar kraft o älter i bakhuvudet. det är den lättaste vägen som inte leder vidare i övningen. Obs det handlar just om övning.,

Gör detta så många gånger i bestämda tider som du själv vill o orkar. Det behövs tid för endamålet med, det ska inte stjäla tiden från ngt viktigt.

Nästa lektion får du om du kontakta undertecknad.

Mvh Egge

izabella3
0
#11

Tack för era svar.

Någon mer som kan ge tips/råd…..

Moderat. Inlägget som någon hade skrivit " Jag vet hur man blir medial hade tagit bort" Det var märkligt så därför undrade jag!

addem
0
#12

Som tidigare inlägg, tro på det men även leka till det lite. Ett bra exempel är med kort. Sprid ut och lägg 5 kort framför dig med sidan neråt, fokusera och sedan gissa färgen, sedan hjärter klöver spader ruter, sedan nummer.

Börja försiktigt men det är rätt häftigt när man väl kommer in i det. Det blir som en liten boost att man lyckas.

Lycka till!

hiwaaa
0
#13

hej jagär ny här och jag vill så gärna vara synsk så jag undrade om hur jag kan bli synsk liksom hur ska jag känna efter,jag menar på vilket sätt asså hur ska jag vara koncentrerad

Amandla
0
#14

Du hittar tips och råd i vår Hjälptråd som ligger bland de klistrade trådarna högst uppe till vänster.

hiwaaa
0
#15

jo jo jag vet men jag vill ha några tips som jag kan börja med direkt och fokusera på att bli synsk

hiwaaa
0
#16

jo jo jag vet men jag vill ha några tips som jag kan börja med direkt och fokusera på att bli synsk

Fjäril
0
#17

#16 Det här är en gammal tråd, starta gärna en egen med dina tankar och funderingar. Jag låser den här! Fjäril

Sajtvärd på Övernaturligt

Amandla
0
#18

Då föreslår jag att du skapar en ny tråd, eftersom det är större chans att du får svar.

Inlägget är låst för nya kommentarer