Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikettandlighet
Läst 1364 ggr
[rore]
9

Tankar!

Jag kan inte låta bli att förundras över all denna energi som går åt till att bevisa och motbevisa argument för det vi kallar sanning.

Vem har rätt och vem har fel?

Var och en av oss har vår egna verklighets uppfattning om just sanningen.

Just för att vi upplever samma händelser som olika, beroende på vilka referens ramar vi har.

Även om vi är på samma ställe och ser samma saker, så innebär ju inte det att vi upplever själva händelsen likadant.

Det vi upplever inombords kan inte vetenskapen riktigt nå, eftersom det rör vårt inre egna liv.

Vetenskapen har tagit oss långt och är ju på sitt sätt nödvändig i mångt och mycket.

Men det finns också en hel del saker som vetenskapen ännu inte hunnit ta sig an, eller kommit på svaren på och som de fortfarande jobbar på,,

Jag kan känna det som lite sorgligt att det inre varandet  inom människor kommer i skymundan.

Visst är känslor förädiska och kan sätta oss i situationer som gör att vi verkar klantiga och vi känner oss pinsamma och lite dumma. Det hör väl till att vara just människa.

Vi lär av våra misstag!

Likadant gör vetenskapen,, de lär också av sina misstag.

Men vetenskapen behöver ju inte möta det mänskliga lidandets känslor,som vi faktiskt behöver för att kunna växa i andlighet .

Känslan har inte alltid rätt. Men om vi vågar försöka leva våra liv lite närmare våra egna inre känslor och om vi vågar tillåta oss själva att göra misstag, så ökar kunskapen om oss själva och andra.

Intuitionen inom oss växer. Intuitionen öppnar dörrar till oanade rum inom oss.

" Vi kan se att någon gråter - Men vi kan aldrig förstå känslan inom den personen"

" Vi kan se att någon ramlar och slår sig illa- men vi kan aldrig se hur ont det verkligen gör, inuti personen"

"Vi kan se någon skratta av hjärtats lust- ändå kan vi inte se glädjen innom den personen"

Lika fullt finns den där smärtan/glädjen, innom den människan!

Det vet de flesta utav oss och för detta krävs ingen handbok i vetenskap.

Det enda som krävs för att förstå detta är ens egna upplevelser av liknande händelser.

Lite så upplever jag detta med sanningen.

Kanske det en vacker dag finns en vetenskaplig kunskap om vad sanningen egentligen är.

Fram tills dess så står det var och en fritt att söka sina egna sanningar och svar.

Vi är alla små öar av sanning i ett ofantligt stort Universum.

[Shamanwolf]
0
#1

Kloka tankar och ord Rore , kan bara hålla med . Du är alltid så klok Kyss

Fjäril
0
#2

Fint skrivet rore!

Det är precis så det är, vi har alla vår sanning inom oss och hur säkra vi än är på vår egen sanning, kan vi aldrig frånta någon annan deras tro, deras erfarenhet och deras sanningar.

Andra sidan, universum, Gud (om man väljer att tro så) vill inte att vi ska kivas om "vem som kan och vet mest" utan lära av varandra och följas åt.

Sajtvärd på Övernaturligt

[rore]
0
#3

Tack Shamanwolf och FjärilKyss

Lära av varandra och följas åtKyssOrd som är som godis för ögonen att läsa och öron att höra.

yamher
2
#4

alla har vi en sanning men den behöver inte vara en sann sanning

och ibland förstår många inte den sanna sanningen - så det räcker för var o en att ha sin sanning oavsett den sanna sanningen. Dvs vi behöver vår tro och något att fokusera på oavsett om den är helt sann eller inte så länge ingen tar skada av det. En dag förr än vad vi anar, oftast när vi har gått över så möts man av den sanna sanningen. Vi blir inte straffade för vår sk. sanning innan.

Alis volat propriis Oskyldig

[C Stark]
0
#5

Amen. Glad

Indiania
0
#6

#0 Tack Rore för dina kloka och väl valda ord, blir så glad när jag läser…..

Det sista du skriver: Vi är alla små öar av sanning i ett ofantligt stort universum  Kyss Så fina ord! Kram

" Var nära naturen - var när dig själv "