Hur orkar man allt det övernaturliga som tonåring?
Hej, jag undrar om någon där ute kan hjälpa mig..
Allt började en natt när jag var 12 år, jag vaknade mitt i natten av att någon grät.. jag trodde först att det var min lillasyster så jag gick såklart fram och frågade vad de va. När jag var framme vid min dörr där "varelsen" satt så rörde jag vid den och frågade om allt var okej. Det var precis som om anden (om det nu var en ande) fick panik på något sätt.. jag vet inte riktigt iallafall så började den skrika jättehögt och gråta ännu mer och riva mig.. ( jag har kvar rivmärkena på mina armar) jag blev så rädd att jag bara sprang ner till mamma och pappa och sa vad som hade hänt.. men dom sa att jag nog hade drömt. Dom var helt säkra på det! men jag är helt säker på att det inte var en dröm..en dröm är ju en dröm inte verklighet ellerhur?
Sen dess har jag hört och känt av andar. Jag har ofta svårt för att sova, får ofta huvudvärk, ont i magen, blir lätt sur och svimmar ofta.
Det jag vill komma fram till är att det är väldigt jobbigt och svårt för mig som är 14 år att acceptera vad som händer i mitt liv, ibland kan jag bara få tankar typ " är jag helt psykiskt sjuk eller ".. jag blir rädd av vad det är som händer.. allt är liksom så overkligt enligt mig! plus att jag får knappt någon sömn och då får jag problem i skolan och familjen utav mitt humör när jag blir trött.
Jag vill gärna ha hjälp om hur jag ska kunna lära mig hur man kontrollerar sin vardag som anligtroende och speciellt när man är med om det flera gånger om dagen.
tacksam för svar! det skulle hjälpa mig att få fötterna på jorden igen, för just nu vet jag inte var jag är och vad jag ska göra! // Sofie
Oj.. de låter obevämt.
Min mammas kusin är medier och jag har pratat med henne om sånt här som du vart med om., Att jag sett o hört o kännt osv.
Mammas kusin susanne sa till mej.
att hon/han försöker ta kontakt med mej.
Så du kanske måste ta reda på vad dom vill o varför dom är hos dej ?
okej, aa.. det är väldigt obekvämt.
jag vill jättegärna få reda på vad dom vill & varför dom är hos mig, men jag vet inte riktigt hur jag ska få kontakt.
sofieannpersson, det är precis för såna frågor som de du har som vi skapat Hjälptråden. Gå in där och läs!
tack, ska gå in och läsa där direkt!