Väckt av andar !?
Hej, vet inte riktigt var jag ska börja men det är så att jag i hela mitt liv blivit besökt av olika energier/andar/spöken/personer vet inte vad det är riktigt men jag har 100-tals olika historier som jag kan berätta. Jag är 22 år och så långt jag kan minnas så har jag under nätterna blivit väckt av vad jag inte vet men som jag gärna vill få ett svar på. När jag var yngre skrek jag av rädsla när de besökte mig efter ett tag lärde jag mig att omvandla min rädsla till styrka som jag använde emot dem genom att skrika åt dem eller attackera dem. Efter att jag övervunnit rädslan började jag mer och mer försöka kommunicera med dem och lära mig av dem och försöka ta reda på vad de ville mig.
Jag ska försöka förklara känslan och upplevelsen jag har av att bli besökt på natten. Det börjar med att man vaknar mitt i natten genom att känna att man inte är ensam. Man känner energin i rummet som kan variera från god och ond energi. Oftast ser jag skepnaderna som alltid är kolsvarta liksom skuggor aldrig i mitt liv har jag sett ett ansikte eller någon annan typ av skepnad. Om det är en ond energi kan jag direkt känna om den försöker skada mig eller skrämma mig det ger mig rysningar i hela kroppen att skriva om detta men jag vill få ett svar eller ett råd som kan ta mig till nästa steg med kommunikationen.
Den onda energin är oftast starkast och den får mig att nästan gråta av rädsla fastän jag är så van. Jag har flera gånger försökt prata med skepnaderna och energierna jag har försökt förklara för dem att de inte ska vara rädda för mig utan att de ska prata tillbaka med mig men endast en gång har jag fått kontakt med en skepnad under hela mitt liv och det var en liten skepnad som satt vid sängkanten när jag vaknade på natten. Skepnaden frågade mig ifall jag kunde hjälpa denna och jag trodde det var mig flickvän som sov hos mig. Jag sa att det var klart att jag kunde hjälpa då sa den till mig följ med här. Skepnaden ställde sig up och började gå mot dörren jag ställde mig upp och samtidigt som jag ställde mig upp så märkte jag att jag var själv och att det inte var min flickvän hos mig, skepnaden försvann direkt och lamporna runt tv:n och allt annat flimmrade till ordentligt.
Det är oftast olika andar och energier som besöker mig men ibland så kan jag känna av att det inte är första gången vi träffas, det är också olika känslor och upplevelser beroende på var jag bor eller sover. Jag har aldrig riktigt kollat upp detta med sånna här upplevelser och vill gärna höra lite om vad andra tror eller om andra upplevt liknande saker.
Jag har haft ett medium hemma hos min familj en gång och hon var där för att gå igenom huset inte för att träffa mig men när hon såg mig var hon tvungen att testa mina energier. Kvinnan var runt 60 år och satte sig ner på sina knän och började gråta hon sa att hon under hela sitt liv aldrig träffat någon med så många onda andar runt omkring sig. Hon ville träffa mig fler gånger men ja sa nej eftersom jag inte kände för att fortsätta träffa henne. Jag är ingen person som tror extra mycket på andligheter eller andra saker och försöker att se dessa sakerna utan jag är en helt vanlig person som nästan varje natt i hela mitt liv blivit väckt av NÅGOT/NÅGON!? Jag uppskattar alla som kan hjälpa eller ge råd så kan jag gärna förklara mer om hur det går till eller några av mina största upplevelser. MVH
Om jag förstår dig rätt så vill du ha svar på vad som försiggår ? Eller är det väsentliga att bli av med besöken ? Både och kanske ? 
Jag känner inte att jag vill bli av med dem eftersom att jag vissa nätter känner att jag vill bli besökt av dem ifall de inte varit där på några dagar. Jag känner att jag behöver få besök av dem fastän det både är onda och goda energier. Jag vill veta mer om dessa vad det är för något som besöker mig ifall där finns något sätt jag kan få starkare kontakt med dem och få dem till att visa mer vad de vill när de besöker mig.
Har du ställt några frågor till dina besökare ? Har du fått något "svar" ? 
Jag har ställt flera frågor, jag har alltid förskt att få dem att kommunicera med mig. Men de har aldrig någonsin pratat tillbaka.
Jag känner verkligen igen det du beskriver och om det är detsamma som jag tänker på vill de förmodligen säga dig något eller bara få dig att tänka över din situation.
Vad händer om du är vaken en hel natt, händer samma saker då? Har du försökt att ge dem alternativa sätt att kommunicera, mer indirekt?
Du kan pröva att ställa fram ett Ouija-bräde innan du går och lägger dig eller lägga fram kritor eller pennor så att de kan skriva/rita under natten. Annars kan du använda mobilen eller en bandspelare för att se om de lämnar något meddelande som du inte kan uppfatta i stunden.
Hoppas något av det här hjälper.
"onda andar" ?
finns det?
märkligt sätt att arbeta på som medium. 
Nu är jag inte arbetande medium , men ändå..varför försökte hon inte få kontakt med andarna direkt?
mitt råd till dig är att ta det som det kommer..då andevärlden tar kontakt så försök att inte ha några förutfattade meningar, utan ta till dig det du ser.
Och lär dig symbolernas språk, det är ofta med det andevärlden kommunicerar med oss. Och det i sig kan vara skrämmande, även om det är helt ofarligt då man tyder deras bilder och känslor.
då det kommer andar från lägre vibrerande energier så känns de tunga och kräver ditt ljus. Det kan vara skrämmande.
men jag vet inte om de är ute för att vara elaka…det kanske känns så eftersom de har denna tunga energi.
Bara min teori eftersom jag inte har känt tunga energier vad jag kan komma ihåg.
alla känslor samlar sig och bildar kroppar av energierna som de skapar..kan det vara något sådant du har träffat på?
och har omkring dig?
känslor kan bli sina egna väsen och dem har man ofta skapat själv, och eftersom de är ens egen produkt kan man lättare säga nej till dem tills man är redo att ta itu med dem och utforska vad som finns i dem. Tills dess kan de vara skrämmande och hotfulla och vill gärna skrämmas.
U R us
iampinkbear om jag är vaken hela natten så är det inte samma sak, det kan hända att jag känner av något men absolut inte lika starkt och klart som när jag vaknar upp av dem. Jag har spelat in en gång med mobilen och då kan man höra mig själv prata men om vad vet jag inte eftersom det inte är tillräckligt bra inspelat. Jag har funderat på att sätta upp någon kamera eller någon bättre inspelningsmaskin så jag kan se vad som händer eller höra vad jag säger.
Choklad jag har ingen aning om vad det är jag har omkring mig. Men redan sen jag var liten har jag vaknat och blivit påverkad av dessa. Jag har försökt på flera olika sätt att kontrollera mötena med dem eller kontrollera när det ska ske men jag har aldrig lyckats. De kommer och går när de vill och ger de energierna de vill. Jag är så pass van vid dem så att när det inträffar är det ingen stor sak längre. Det hade varit bra om jag lärt mig att hantera mötena med dem och ta kommunikationen ett steg längre.
Jag försöker bara få mer förståelse och era teorier hälper mig att utveckla mina egna och testa nya saker så jag uppskattar verkligen era svar. Tack

Ja du detta är ett stort problem som drabbar så många och som är otroligt lätt att göra ngt åt.
Lär dig att hantera din medialitet och lär dig stänga ner så slipper du att uppleva dessa andar.
När du omedvetet öppnar upp av olika anledningar så är det det samma som att sända ut en signal till ande världen kom och prata med mig.
Så du bjuder omedvetet själv in andevärlden till kontakt eftersom du är öppen.
Lär dig att stänga ner så låter dom dig vara och det är så otroligt lätt att stänga ner.
Men det är även lika lätt att öppna upp igen räcker du tänker på ande världen så öppnar du upp.
Eller du går in här och läser om det andliga eller läser em bok om det så öppnar du upp automatiskt. räcker du ser på det okända på tv så öppnar du upp igen och du får tillbaka besöken.
Lär du dig att hantera detta med att vara öppen och stängd så kan du själv bestämma när du vill uppleva andevärlden eller när du inte vill uppleva och ha kontakt med dom.
Så inte ande världens fel utan helt och hållet du själv som styr detta.
Under alla år jag jobbat som medium har jag alldrig stött på en ond ande.
Men däremot stöter du på en ande som var väldigt elak när den levde så kan den visa detta för att bli igenkänd o så fort anden blivit igenkänd så möter du en enorm kärleks fullhet och värme.
Men visar dom denna kärleksfullhet från början och dom inte var så kärleks fulla när dom levde så är det ju ingen som känner igen dom.
Men oftast är det rena missförstånd i anden kominikation som gör att man blir rädd och tror det rör sig om ondska.
Anden komincerar med alla våra känslor har en ande avlidit av mag cancer så kan den visa detta genom att mediumet får svåra mag smärtor men så fort man säger att anden hade mag problem så släpper smärtan omedelbart.
Har en ande blivit misshandald till döds kan du känna detta som slag mot din kropp.
Eller som vid en av dom första medium kurserna jag gick och upplevde att en ande försökte strypa mig och jag blev skit rädd.
Då personen framför mig berättade att det var en släkting till honom som hängt sig.
Så anden försökte visa mig hur den dog men jag missförstod och trodde den försökte strypa mig.
Vid ett fall där vi var hemma hos ett par som var jätte rädda för en ond ande som försökte putta kvinnan nedför trappan.
Visade sig när vi beskrev anden att det rörde sig om den som byggt huset och han avled av en hjärtinfarkt i trappan och ramlade ner för trappan.
Detta visade anden och kvinnan som var öppen trodde ngn knuffade henne.
Anden ville uppmärksamma sin närvaro o ville berätta att det fanns ett el fel i köket som kunde leda till en brand.
Mycket riktgt visade det sig att det fanns ett elfel i köket så mycket ond ande var detta.
Men det är ett sätt för andevärlden att kominicera med oss på.
Så lär dig att hantera din medialitet var öppen när du vill ha kontakt med ande världen och när du inte vill ja då stänger du ner och slipper att märka av dom.
Inte ngn annan en du själv som styr om du vill ha ande kontakt eller inte är du stängd så kommer inte en enda ande störa dig.
Du kan ta hem ett medium som tar bort dom andarna som finns ´runt dig men stänger du inte ner så har du nya andar omkring dig bara efter ett par dagar igen.
Om du tittar på det Okända så har du säkert sätt dom som flyttat från hus till hus o det spökar över allt beror på att dom är öppna.
Säkert har du även sätt där det på vissa ställen är en i huset som ser dessa spöken men inte dom andra i huset. o beror på att den personen är öppen och dom andra som är stängda ja dom ser och upplever dom inte.
Det finns nog ett tusental trådar om hur man lär sig stänga ner här inne så använd sökfunktionen så hittar du nog en tråd som visar hur du stänger ner.
Lasse