Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: övrigt
Läst 338 ggr
zeretki
0

Några tankar om kritik

Som det är nu, så kommer massor av folk hit och klagar på de medium som finns här. Det är såååå orättvist att de får all uppmärksamhet och DE vill bara tjäna pengar. Alla andra fina människor som finns ute i Sverige, dom vill minsann vara medium gratis!

Som NI hör så är jag lite ironisk. Vill bara påpeka det. :)

Jag tycker dessutom att många har bra poänger men de framförs på ett sätt som jag inte kan acceptera och drunknar i all negativitet.    

Att man har olika personkemi med olika medium, så är det. Alla kommer alltid att ha olika favoriter.

Om jag ska välja ett medium får jag prova mig fram och se själv vad jag tycker är äkta och inte. Jag skulle lyssna på folk som jag själv respekterade MEN alltid bilda mig en egen uppfattning.

Men naturligtvis är det så, att människor som är trevliga och beter sig på ett bra sätt mot MIG kommer att ha en liten bonus, det går inte att komma ifrån. Därför vill jag återigen trycka på den positiva sidan av att ge kritik. Att istället för att klaga på andra, ge positiv kritik och skriva om dom man gillar och VARFÖR. Det är det enda sättet att kunna få en lite mer rättvis bild.

Så om någon klagar på ditt favoritmedium eller din kompis, försök att skriv om det DU tycker är positivt istället för att klaga på den som framför kritiken. Du kan inte ändra på någon annans åsikt men du kan få folk att tänka efter om det kommer en positiv åsikt från ett annat håll.

Framför allt vill jag ha ett forum som detta där man får uttrycka sin åsikt OM man kan göra det på ett bra sätt. Det kan bara ske om folk anstränger sig för att vara trevliga och positiva när de skriver.

Snälla, om vi allihopa kan tänka på hur vi framför våra åsikter så kanske vi kan trivas tillsammans? Även ni som inte alls håller med mig? Det handlar inte om att vi har olika åsikter, det handlar om att kunna uttrycka dem på ett bra sätt.

Bara några tankar från mig…

--Freja

Paris1
0
#1

De tankarna är väldigt förståndiga tycker jag…..

håller med dej helt och hållet

paris

galdra
0
#2

Bra sagt! (Som alltid av dig Freja)Glad

Anna-K
0
#3

Hej ZeretkiGlad

Så sant som du skriver..!Det skapar mycket bättre karma!

Ljus

//Anna

Elisabeth-J
0
#4

Freja min vän! En stor eloge för din text, det är så sant det du skriver!  Kyss

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

Morsan1
0
#5

Min visa vän! Du är väl en pärla finaste Freja

Tita
0
#6

Kan bara instämma med övriga talare =)

Agneta_w
0
#7

Gillar också det du skriver,för mig att visa respekt till varandra är viktigt.Att vi har olika behov,erfarenheter,tankar m.m,gör ju allt mera spännande om vi framför dom på rätt sätt och inte skapar något negativt med dom.

Anna-K
0
#8

Precis som Elisabeth skriver…även om jag inte är så "hemma" med korten!Slutet på något gammalt & början på något nytt!Tror ni kan se framemot en härlig positiv tid!En nystart!GladLjus//Anna

evawa
0
#9

# 1

Många bra och tänkvärda ord

Eva

EwaKristina
0
#10

Så sant,Z.Tänk att vi har förmånen att ha dej här med dina tankar och funderingar.Kloka rader!!/Ewa