Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: tipsråd
Läst 1037 ggr
methol
0

Vilken väg ska jag ta i livet?

Jag är helt uppfylld av olika tankar som snurrar, det blir aldrig lugnt i mitt huvud. Detta är otroligt jobbigt och påverkar mig otroligt mycket eftersom jag ständigt är utmattad. Jag börjar fundera på om jag har någon typ av diagnos, men vet inte vilken. Hursomhelst, jag vet inte vad jag vill göra med mitt liv. Jag är 21 år och står i vägskälet i huruvida jag ska satsa på något jag brinner för (och om jag kommer att lyckas där trots att det är ett ganska osäkert område?) eller om jag ska ta något säkert? Men jag hittar ingenting "säkert" som jag känner verkligen passar mig. Jag har ett ganska extremt kontrollbehov och sånt här håller mig vaken om nätterna. Jag har dock inte alltid varit sån här, för bara ett par år sedan tänkte jag inte så mycket på sånt här utan ville bara ha kul. Så hur slutar man tänka??

Fjäril
0
#1

Hej methol,

Jag skulle rekommendera dig att börja meditera. Att du sätter på skön avslappningsmusik (finns en massa fina låtar på youtube - sök på meditationsmusik som ex)

Du kan sitta/ligga ner och bara tänka på din andning. In genom näsan och ut genom munnen - inget annat.

Genom Meditation kan du finna ett inre lugn och ofta när vi är balanserade (inom oss själva) så kommer vi på lösningar och ideèr.

Meditationen har hjälpt mig många gånger. Jag blir lugn och känner igen stress inombords.

Yoga är bra också Glad

Sajtvärd på Övernaturligt

Tuva-C
0
#2

Tycker att du fått jättebra tips av Fjäril. Kan också tipsa om att ta promenader, helst i skogen. Det är också en slags Meditation men kanske lite lättare att börja med om du skulle tycka att det är svårt att varva ner. :)

bjarvamor
0
#3

Håller med Tuva! Det du ska göra att ta dig ut i skogen/naturen.Ta med dig lite fika och ett anteckningsblock och penna. Sök upp en plats där du tror att du kan få vara ostörd. Försök att inte tänka på dina problem, bara njut av att vara. Lyssan till skogens sus och fåglarnas kvitter.

Du måste stanna en bra stund i naturen, det räcker inte med att gå en rask promenad! Så bestäm dig för att stanna minst en timme eller mer. Du måste ge naturen tid att få tillgång till dina kanaler, och ge dig själv tid till att öppna upp kanalerna. Naturen fungerar som ett mentalt internet när du väl har öppnat upp, där du kan få hjälp med svar på dina frågor och idéer till vad du ska ägna dig åt!

Du kan gärna skriva ner lite tankar eller idéer som kommer till dig under tiden. Det kanske inte händer något första gången du är ute men åk ofta till skogen och du ska se att det börjar hända så småningom. Det kan bero lite på om du är van att vara i naturen eller om du är lite rädd för den? Men gå inte iväg för långt bara så att du går vilse! Håll koll på stigar och speciella träd eller stenar, så att du hittar tillbaka igen!

Lycka till/Bjarvamor