Kan någon veta?
Hejsan skulle gjärna vilja ha svar på vad det kan va för lustiga ljuf .
Mamma har berättat för mig att när hon och pappa var ute och skulle ta in hästarna så hörde de ett underligt ljud som lät ungefär som ett lam och en duva tillsammans. De stog på gårdsplanen ner de hörde det brevid sig och sedan nere i skogen så pappa gick ner för att kolla vad det var. När han väl var nere i skogen och försökte lokalisera ljudet (det var välldigt mörkt) så hörde han det framför sig så han sparng dit men när han var där det hadde låtit så hörde han det långt bakom sig, kan någon veta sig vad det är??
http://elsajohansson.bloggplatsen.se
Att ljudet flyttade på sig har säkert två anledningar, att ljudet flyttade på sig samt att man i naturen har ekon som gör det svårt att avgöra var ljud kommer ifrån.
Ni får se om ni hör det någon mer gång för att ta reda på vad det var, men det var antagligen ett djur ändå.
Kan ju hända att det var något slags fågel, och då är det inte konstigt att den flyttade på sig utan att dina föräldrar såg den.