
Alltid samma tavla som åker ner.
Detta kanske inte alls är något övernaturligt men jag måste ändå fråga. Vi är en fotoklubb som ställt ut våra tavlor ett par gånger nu. Och vi har en dam vars ena tavla ALLTID ramlar ner! Första gången den åkte ner var på ett galleri. Den ramlade ner två gånger och då satte vi upp den på ett stafli. Då rasade stafliet isär! Trotts att vi skruvat åt skruvarna hårt. Och samma stafli har stått uppställt länge privat utan att detta hänt. Stafliet rasade isär så tavlan åkte i golvet två gånger till. När vi sen hängde upp samma tavla på en annan utställning så satte vi spikar på överoch undersidan så att tavlan satt "klämd" emellan spikarna. Nu har den inte ramlat ner, men det sitter ofta snett som om någon försökt dra ner den men inte lyckats!
Kan det vara något med den där tavlan? Ägaren av tavlan tar det med ro så tanken på andar har nog inte slagit henne alls ;-)
Haha oj vad intressant. Vad föreställer motivet, och är den inramad i någon gammal/antik ram kanske? Det låter väldigt skumt :D

Motivet är från is hotellet och den är inte i någon ram alls ;-)

Motivet är från is hotellet och den är inte i någon ram alls ;-)
låter som det faktiskt skulle va ett spöke. har haft 2 spöken hemma hos mej o samma tavla va det nån osynlig som hade ner jämt så låter som det spökar.
<3 kärlek <3

Men då tavlan åkt ner 4gånger på ett ställe och hamnar snett var och varannan vecka där den hänger nu så bör ju spöket flytta med tavlan, eller? Lokalen som tavlan hände i tidigare och där den hänger nu ligger 2-3km ifrån varandra.
Det behöver inte ha med motivet att göra utan denne ande vet att ni skulle reagera på att tavlan åker ner. Någon i hennes närhet har dött och vill ha uppmärksamhet.