Spöken Finns dom?
Jag är så nyfiken på andligheten och vill släppa in den … Men jag vågar ändå inte riktigt. Är det farligt att ta emot dem? Jag är rädd och ändå inte.
För att göra en lång historia riktigt kort.. Så kan jag tillägga att min man har sett och hört saker och även hans dotter i hemmet.
Kram Miiiia
Hejsan! Det finns kurser du kan gå, böcker du kan läsa. Gå i din egen takt, du ska inte forcera något. Lycka till och kram!

Ja, börja vänja dig lite smått som nefernfer skriver. Börja ta in andevärlden i ditt medvetande och acepptera den för dig själv med böcker, filmer, radioinlägg, youtube, prata med andra osv och börja fundera lite. I din takt, så mycket som du är villig(behöver inte vara rädd)! Använd dig av ditt förnuft o din intuition kommer det säkert gå hur bra som helst.
Finns det en mening med att "öppna" upp dig mot detta, så blir du varse det en dag, men det hjälper inte att som nefernefer skriver att forcera det :) Så Lycka till önskar jag med!
Alis volat propriis 
Klart att spöken finns…..har hur mycket bevis som helst på det!!
"I parabler av rastlöshet, cirklar av regnbågsro - peut être?"
"Världen skulle må bra med lite mer
Värmland"
"Don't be normal, stay paranormal"
vad menar ni med att släppa in andevärlden? hehe ät lite nyfiken bara :D
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
Man känner på sig att det eller något står och knackar på dörren. Ibland känns det som att någon vill något men jag säger till mig själv att inte bry mig om det. Men det är ideligen "något" som trycker på.
Nu har den eller det visat sig för min man och hans dotter. Detta via ljusskepnad och dröm. Jag har fortfarande dörren stängd för att jag vet inte om man våga släppa in dem eller inte.
Det är svårt att förklara utan att man för den skull inte skall låta knäpp så att säga. Det är väldigt blandade känslor.

det jag menar med att acceptera och släppa in, är att om du ville lära dig mer om detta så måste man börja ta till sig att det finns mer på andra sidan, eller mer runt omkring oss. Det är inte lätt att gå rätt in och helt plötsligt tro på att vi lever flera liv. Att det kanske finns något efter döden. Att man kan prata o kommunicera med andra sidan, änglar osv.
Då menade jag att man måste känna sig fram, vad man klarar av att förstå o inte blir total förstörd o "går in i väggen".
Alis volat propriis 

#3 Vad för bevis? 
För det första så kan de inte döda dig. Är du känslig kanske (spöket ) har haft upplevelser eller mår dåligt och du känner av detta och det tar energi ifrån dig. Och här kan det vara bra att vara påläst om du vill ha beskydd från negativa energier.