Dröm om att döda sig själv
Hade inatt en så sjuk dröm, så jag vet inte var jag ska börja.
I drömmen så var jag i en övergiven stuga, men den låg precis bredvid en massa hus, människor och skolor.
Jag drömde att jag dödade mig själv, och halshögg mig själv, och gömde huvudet bland en massa gamla dockhuvuden som fanns i den övergivna stugan. Och jag kommer ihåg hur rädd jag var att nån skulle "hitta min kropp".
Är verkligen ingen ledsen/deprimerad person annars, men jag har just gått igenom en massa stora (men positiva) förändringar i livet.
Betyder det nåt i stil med att "jag dödar" någon del av mig själv, av den jag varit tidigare, eller hur ska man tolka det?
/ J
du tolkade helt rätt (som jag ser det)
kort sagt..
du dödar inte dig själv på det sätt som man kan tro, utan du dödar den delen av dig, där du har en känsla av att inget är äkta
dvs du säger farväl till det som känns falskt och tillgjort i ditt liv.
Och någon hemlighet som du har, vill du nu göra upp med, men du är rädd att någon ska veta..
U R us