Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 640 ggr
[Olärd]
0

Hjälp från lärd tack!

OBS DETTA ÄR LÅNGT!

Vart medlem här flertalet gånger och tittat in här då jag hade gamla saker liggandes från ande kontakter som jag försökte som en skeptisk slå bort.

Jag kallar mig Olärd då det är vad jag absolut är men nu är det pinnfärskt, inte i mitt egna hem, inget följer med mig hem men hos min vän är det full energi.

Jag drar hela historien som jag uppfattat den.

Dottern är 10 år och har bjudit in massa andar enligt hennes moster som är medium (jag har själv inte träffat mostern) och det finns en portal just vid ena trappen och under den där det tydligen skall vara en massa energi sprudlandes, de är ofta i hennes rum och hon sover ofta i sin pappas (han är nyskild) sovrum därför att en man hon har bjudit in ibland känns obehaglig men hon avvisar honom inte utan byter bara rum.

Enligt hans ex, hennes familjemedlemmar och barnen så "gömmer" sig andarna när han är hemma och kommer fram så fort han åker hemifrån.

(Detta har jag fått berättat från honom och barnens kusin - mediumets dotter)´

Detta har jag upplevt;

För en månad sedan så var jag där och hälsade på och vi drack vin och sedan somnade han i soffan, jag känner mig inte tillräckligt närstående till familjen så jag går och lägger mig i källarn varpå jag går förbi dörren som leder till den delen av källaren som ligger lite längre ned än det planet jag skall sova på, dvs rakt under trappen där den sk portalen är som jag inte ens hade en tanke på så jag inbillade mig inget.. dörren stod öppen, jag gick in, stod där i en halv minut och bara kollade in i mörkret då jag försökte minnas om den inte var stängd tidigare på dagen, stängde den helt sonika utan rädsla.

Gick och la mig, kom inte till ro, hörde dörren gå upp, gick och stängde den, gjorde om proceduren 3 gånger varpå sista gången jag drog åt dörren så jädra hårt jag kunde och den gick upp igen, kände att jag inte skulle sova där nere, gick upp och väckte honom och jag fick sova i hans sovrum.

Nu i fredags kväll var jag där, Malin som mediumets dotter heter var där med sin pojkvän och sen var barna hemma och mannen i huset, jag var nere i källaren och röjde då hans ex inte fått ut alla grejer och jag hjälper honom då hans självkänsla och agerande kring att göra hemmet sitt vart lika med noll pga att hon är väldigt elak imellanåt.

Så när jag nästan är klar så kommer mannen ned och ska vara med och röja det som inte är hennes och slänga så mycket som möjligt och därefter ska vi dammsuga och dammtorka så det är färdigt så vi kan se det rummet som färdigt från utflyttande av kvinna.. jag frågade om dottern gått in och sovit i hans rum då jag hörde hennes fotsteg och han svarade att det hade hon och sen började vi prata om andarna, jag sa bara "Man behöver inte be dem att försvinna där ifrån, man kan ju artigt be dem att lämna en för natten av ren respekt"..

Det blev helt iskallt i rummet och jag kände verkligen hur någon stod i dörröppningen och iaktog mig, mannen gick ut ur rummet med en kartong och jag passade på att ursäkta mig och säga att jag inte ville trampa på någon tå utan ville bara höra mig för hur dem agerade kring detta barn och att jag inte ville att någon skulle försvinna utan bara visa respekt på samma sätt som jag gjorde gentemot dem.

Spänningen släppte men jag hade närvaro helatiden, M kom ned och började prata då hon uttryckte att det var full aktivitet i huset plötsligt och det har det aldrig vart när mannen vart hemma tidigare och hon frågade ut mig om jag var ett medium, hur jag talade med dem, sa som det var, jag är olärd jag kan inte tala med dem, jag känner bara av dem i närheten.

Sen somnade vi alla på varsina håll i huset och sen drog jag och mannen iväg för att hjälpa en gemensam arbetskollega att flytta med familj, under den tiden skall det vart en liten aktivitet i huset som det brukar vara enligt M och då kände hon tydligen stor skillnad på hur det vart dagen innan, det hade tydligen känts kontrollerat så länge jag var där.

På kvällen så bad dem mig komma över men jag hade mitt hem och min familj att tänka på (min särbo, katten och vovven) och jag avböjde. Då hade dem börjat på egen hand pratat om livet och jag kom upp på tal då jag hjälpt honom så mycket att ta sig upp på fötter och börjat göra rätt för sig i sitt hus, när jag kom på tal så blev det tydligen helt iskallt i rummet och det blev energi lite här och var, de hittade tillochmed ett barnafots vtryck mitt i rummet jag städade dagen innan. Närvaron var kvar i cirka 1 timma innan den avtog och den avtog tydligen helt efter att mannen som även vart skeptisk själv sa rätt ut i luften; "hon är inte här, ni kan sluta leta".

Har jag råkat väcka den björn som sover?

Jag är inte rädd jag skulle kunna ta kontakt, jag känner inte att det är obehagligt mer än när de missförstod mig men ändå inte obehagligt så jag blev rädd.

Varför händer detta mig då det redan funnits ett medium där och tagit bort diverse andar som hon kan vägleda, dvs de andar som inte dottern bjudit in, jag kan inte bjuda in någon där och har inte gjort det, jag har ingen hos mig hemma hos mig.

Choklad
0
#1

Jag undrar om jag har missuppfattat..skulle ett medium ha sagt att en 10 årig flicka har bjudit in andar i sitt hem? Obestämd

Isåfall undrar jag om det är medvetet gjort eller omedvetet?

Jag har ju  inte varit där i huset, men jag känner av alla energier du pratar om..det är en del turbulens omkring er och dt kan vara därför som det är så många andar där, kanske för att hjälpa och stötta.

Så istället för att köra bort dem, kommunicera med dem och ta reda på varför de finns där..det kan vara så att alltid har varit där, men att denna tjje är så pass öppen för andevärlden att de vill prata genom henne..

Jag vill inte kalla mig lärd, men detta är vad jag tror.

Hoppas det kommer någon som kan mer om detta och kan vägleda dig vidare..eller er alla.

U R us