
vem e det? nej, jag baserar det på iaktagelser o att samtala med andra som har uppleft det på liknande sätt.. varför läsa böcker av personer som gissar sig till något, eller bara anar det när man själv kan kolla upp det?
Alis volat propriis 
okej, för du skriver om guider och andevägledare, samt att leva för en uppgift man själv har valt.
Känner igen det av Sylvia Browne också.
Har läst nån enstaka bok av henne men jag följer inte henne, eller nån annan heller för den delen. Inspiration kan man ju få lite varstans ifrån men det funkar oftast bättre med att träffa likasinnade "live" och dela tankar. Mina föreställningar och tankar kring andeväsen och annat grundar sig på egna erfarenheter mest av allt och intressanta tankeutbyten med vänner.
Eriadn, upplever du det som om vi alla följer Sylvia Browne??? Varför?
// Danda
Har läst fler av hennes böcker som är både bra och intressanta.Men följer henne gör jag inte:-) utan med min egen medialitet får jag reda på tillräckligt ändå.Sen att läsa böcker man finner intressant är ju rent intressemässigt.
Däremot tycker jag hon förklarar mycket väldigt enkelt och är någon ny inom detta kan dom lära sig mycket om tex guider tidigare liv mm där är hennes böcker lättsam.
okej, många verkar rätt synkade med henne iaf
menar ni att ni skulle ha kommit fram till liknande saker som hon utan hennes böcker?
Tycker ni att många har väldigt gemensam bild av andra sidan och reinkarnation, guider, skyddsänglar osv?
# 5 Det är ju så att vi alla är olika personligheter samma sak med andra sidan och våra guider.Ibland ser vi olika inom tro och det beror enbart på att vi i både den fysiska världen och den andliga är individuella.
För en del känns Kristendomen rätt medans någon annan följer Buddismen.Skulle jag ha en guidee tex som var helt olik mig i allt skulle vi inte kunna ha den nära kontakten och relation vi har utan det skulle kollidera helt.
Tänk dig din egen vardag,du söker upp dom som du trivs med samma med andevärlden lika dras till lika och alla är vi individuella med olikheter då söker vi naturligt upp dom vi fungerar bäst med både som fysisk och andlig.
Därav att det finns olika syn på andlighet.Skaparen har gett oss möjligheten att finna vår väg som passar vår individ.Vi har många val som vi kan välja det som passar just oss bäst men det gemensamma är att alla vägar leder till slut över på andra sidan,vårt slutmål som vi alla strävar efter.Men även den helt utan tro kommer också över ännu ett val någon som inte alls kan tänka sig ett liv i tro men kommer så småningom hem han/hon med.
okej. det känns ju tryggt att vi alla kommer hem till slut.

håller med #3:an
Alis volat propriis 
#5. Om vi är flera som håller på med det mediala på olika sätt och om vi då utgår ifrån att detta faktiskt är på riktigt så är det väl inte så konstigt om flera av oss har likheter i våra utövanden eller vår uppfattning om tingens varande? För mig är det inte konstigare än att om du och jag går ut i min trädgård så kan vi uppleva vissa växter likadana men andra olika beroende på våra sinnens likheter och olikheter och vilka erfarenheter kring ämnet vi bär med oss.
Förstår du hur jag tänker?
jodå