Uppfattar doft som inte finns ?
Uppfattar doft som inte finns ?
Hejsan alla, jag är ny här på sidan och hoppas kunna finna svar på saker framöver här.
Just nu undrar jag över en sak här i mitt hem. Det är så att för nån månad sen började jag uppfatta rökdoft i hemmet, och får inte bort det. Får ju tillägga att givetvis kollat alla ventiler, fönster, har vädrat sprayat med dofter men ändå så finns doften kvar starkt.
Det försvann nån vecka men tillbaka igen, och just nu denna kväll nästan så ögonen tåras, ungefär som man suttit vid en rökig eld. Har teorier givetvis, och vet att minst 2 andliga väsen finns i hemmet, kan inte uppfatta det själv (ännu) men 2 oberoende av varandra källor har sagt detta. Så vill lämna en fråga för och se om nån med kunskap och kanske med visit här spirituellt kan säga nåt om detta till mig.
Alla svar tas emot intressant och öppet.
Mvh Jeppe
Jag är dålig på sånt men hoppas att nån annan kan ge dej hjälp och vägledning.
Och välkommen till oss förresten.
Jeppe.Hej. O välkommen.
Vist har du någon där, som om du tänker efter kan samman koppla med eld…
Du får kanske fråga de som var hos dig o bekräftade att det var något.Om dom kan känna vem det är som är hos dig.
Om du inte själv redan vet..
Lena som inte heller kan detta..
Lena.P är jag i verkliga livet.

Känner andra doften?
Får säga att jag har luktat i de ventiler som finns i min lägenhet, sprayat med deo och allt, men rökdoften (som bara jag känner) är kvar. Den var borta nån vecka men kom igen och ökar o minskar i intensitet.
Så kan kan säga med att jag läst om hjärntumör o sånt, men doften är hemma ingen annanstans jag befinner (förutom 1 gång) , bara jag som känner doften bland vännerna och släkt.
Fått förslag på nån, men svårt att se anledning. Så i nuläget ingen "naturlig" förklaring på varför doften finns. har bott här i 9 år o aldrig förr har den förekommit heller.
Hittar ingen direkt jag förknippar med rökdoft då det inte är nån pip os eller sån godare doft. Detta är med rökdoft som nästan får ögonen att tåras och ger huvudvärk nästan. Just denna kvällen är doften inte lika stark( eller så är jag inte lika mottaglig, för fokus på annat i livet som just inträffat).
Men som sagt öppen för tankar och idéer. Finns saker som inte alltid kan förklaras. Den av de personer som "sett" folk här har jag inte samma kontakt med som förr därför jag lagt ut frågan här.
Tack för svaren än så länge, betar genom efter hand här o känner o läser orden.
Jepp65 Om det är andevärlden som gör sig påmind hemme hos dej vet jag inte då jag inte har den förmågan. Men om det rör sig om andar så kan du prova att ge bekräftese tala om att du upplever att röklukten är obehaglig och att du vill att det tonas ner.
Själv så har jag haft det problemet hemma hos mej påhälsning av en man som avger röklukt. En natt var det bedrövligt i sovrummet det var så kompakt att jag inte kunde ligga kvar mina barn var vakna och dom kom upp även dom kände lukten ja sa ifrån ganska skarpt att det fick vara nog och det tonade ner och försvann sen så har jag bara känt lite svagt i bland.
Jag har haft en liknade upplevelse ett par gånger och förstod inte vart lukten kom ifrån för den kändes bara från ett håll i den lägenhet vi bodde i då. Efter ett par månder brann det i grannhuset. Efter det upphörde lukten. Om det är något liknade i ditt fall vet jag inte, men det kanske tiden får utvisa.
Alma