Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 3811 ggr
realness
0

19 år och Medial, hur ska jag kunna leva med detta

Hej.

Jag är 19 år gammal och har hela mitt liv varit väldigt medial. Fram tills i somras har det varit ganska lugnt, jag ahr förstått att jag varit medial men ändå försökt förneka det. Men i somras jobbade jag på ett väldigt gammalt värdshus och där gick det bara inte att undvika. Det var som om andarna påkallade min uppmärksamhet hela tiden, för att jag inte skulle ha en möjlighet att förneka att de finns vid mig…kan det vara så? Iallafall, så sa jag högt för migsjälv tillslut, att jag lovade att jag skulle ta tag i min mediala förmåga om jag bara fick chansen att ha det lugnt fram till hösten för att jag helt enkelt inte hade tid med att utveckla min mediala förmåga just nu. Då slutade det!!! Jag blev extremt förvånad! Nu känner jag att jag måste ta tag i min förmåga, det känns som min skyldighet. Nu när jag liksom fått det bekräftat med, att jag faktiskt har en förmåga så börjar jag nästan bli intresserad.

Jag har hela mitt liv alltid varit  livrädd för detta innan, och då menar jag verkligen livrädd! Så jag har faktiskt lite svårt att ta det lugnt i sammanhang där jag "känner" något..

Iallafall, jag skulle vilja ha tips på hur jag bäst utvecklar min mediala förmåga ensam, det är verkligen något jag behöver få veta hur jag ska göra. Och sedan också hur jag ska kontrollera den, jag vill inte vara med om att dom tränger sig på och sedan har jag svårt att bli av med dom.

Jag kanske låter alldeles galen? Förlåt isåfall…
Men känner att jg verkligen behöver hjälp.

Kramkram!

izabella3
0
#1

Berätta mer! Önskar att jag vore dig :)

Hur känner du/märker du av andevärden?

Kram och lycka till med resan….

christine79
0
#2

Jag önskar oxå att jag var du. Jag känner bara av dem ibland.

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se

Denna kommentar har tagits bort.
realness
0
#4

Vad menar du med att jag ska tala med en läkare? Och vilka symptom syftar du på? Skulle bli tacksam om du svarade på det TristanChi. Så vill jag bara säga att jag faktiskt sök psykologhjälp för detta tidigare, för att jag trodde att jag höll på att bli galen. Men psykologen sa bara att jag var helt frisk. Har däremot haft djupa depressioner, men det har inte haft att göra med mina upplevelser över huvud taget. Men jag är verkligen sugen på att veta vad det är för någonting jag avger symptom för??…

Nej jag tror inte att någon önskar att de hade det som jag…
..till att börja med är det nästan ALDRIG någon som tror på en, och människor verkar tro att manär galen titt som tätt.

Jag kan inte förklara hur jag känner, mer än att jag bara helt enkelt känner att någon är vid mig. Ibland känner jag att någon är vid mig men inte vill ha kontakt, men ibland känner jag att det är som om jag ska uppmärksamma "energin" eller "anden". Jag har varit med om att mina garderobslådor dragits ut, steg utanför mitt rum, papper har ordnats i högar på mitt skrivbord, datorn har börjat leva sitt egna liv (alltså program har målmedvetet öppnats, låtar har bytts målmedvetet etc), jag har blivit väckt av andar i drömmar, jag har hört en kvinna prata med mig, jag har varit med om att "andar" tagit på mig….jag orkar inte ens förklara ingående över allt jag varit med om.

Dessutom har jag pratat med två olika medíum som sagt nästan exakt samma sak till mig, över telefon, att jag är extremt medial. Jag har även fått bekräftat att det är två andar som alltid är hos mig, men bara utav goda skäl.

Grejen är, att även om ajg vet att det är av god älskvärda skäl som de finns hos mig så blir jag så rädd för att jag inte vet vad det är för något :/

Skulle bli så glad om någon annan kunde berätta hur de hanterar sin mediala förmåga och lär sig kontrollera den…

Kramkram…

[TristanChi]
0
#5

#4

Jag är ingen läkare, men det känns bra att höra att du har kontakt med expertis.

Svåra depressioner kan vara förknippade med psykos, vanföreställningar och hallucinationer. Det är allvarliga saker.

Om det var en psykolog du träffade tror jag inte denne kan ställa friskhetsdiagnos. En psykiater kan. Du bör ha träffat en sådan när du fick diagnosen depression.

realness
0
#6

Ja isåfall var det en psykiatriker eller hur det nu heter, men min depression varade i kanske två och ett halvt år, och då hade jag i princip inte några andliga upplevelser faktiskt. Dessutom är jag absolut inte deprimerad längre, och det var nu i somras det satte igång ordentligt. Numera mår jag kanonbra, skolan går bra, jobba går bra m.m och det finns inte ett spår kvar av depressionen.

Undrar fortfarande vad för "sjukdom" du syftar på?

Någon psykos har jag inte, inte heller vanföreställningar eller hallucinationer.

Har gått i flera år hos terapeut, läkare och psykolog…och jag har inte längre någon sjukdom..förutom en jobbig förkylning för tillfället.

Jag bara undrar av ren nyfikenhet, tror du inte på andar?

realness
0
#7

Alltså det var nu i somras som mina upplevelser blev mer "intensiva" och tydliga

[TristanChi]
0
#8

#6

Jag syftade på depression eller annan psykisk åkomma som kan ge vanföreställningar.

Men om du nu har haft kontakt med psykvården och har kontroll på det, så är det utmärkt.

Tänk bara på att man inte själv kan avgöra huruvida man har vanföreställningar. Det ligger ju i sakens natur.

realness
0
#9

Tror du på andar och övernaturliga krafter?

christine79
0
#10

#9

Jag är ingen expert inom detta område, men det går att stänga av för andevärlden om man inte vill att de ska påkalla uppmärksamhet hela tiden och om man själv vill vara ensam från dem.

Jag ska se om jag kan hitta artikeln om öppning och stängning av Chakran och sen Pm:ar jag dig om det.

#8 Ställer samma fråga jag oxå som realness: Tror inte du på andevärlden?

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se

christine79
0
#11

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se

[TristanChi]
0
#12

#9

Tror du på andar och övernaturliga krafter?

Jag tror på dem som abstrakta begrepp (ungefär som Allah och Zeus), men inte att de motsvarar något i den materiella verkligheten. Detta är min provisoriska bedömning som kan ändras närhelst belägg framkommer.

JustMe08
0
#13

#10

Hej realness!

Jag håller med christine79, försök först och främst lära dig stänga ned så du inte alltid går omkring öppen och mottaglig för allt runt dig.

En bra början kan sedan vara all läsa böcker i ämnet, kanske träna på att tolka symboler och färger, psykometri osv… Vill du sedan gå vidare rekommenderar jag dig ändå att gå med i en utvecklingscirkel där du kan öva tillsammans med andra och få den feedback du behöver för att utvecklas.

Lycka till!Glad

 

MVH  Mia

Medarbetare på Medialt I Fokus

"We are what we repeatedly do." /Aristoteles
                                            

 

izabella3
0
#14

Mia. Har du några tips på böcker/kurser om man vill öpnna upp sig/ bli mer medial?

Tack för hjälpen!

JustMe08
0
#15

#14

Jag gjorde så att jag läste allt jag kom över, handlade många böcker över nätet sedan lånade jag även av vänner. Vissa böcker kunde jag ta till mig medan andra kändes lite för magstarka och de passade inte mitt sätt att tänka.

Några av mina favoriter blev i alla fall Betty Shine's böcker:

Det Oändliga Sinnet

Tankens Makt

Helande Kraft

och

Sinnets Magi. I den här boken finns även lite övningar som är roliga.

 

MVH  Mia

Medarbetare på Medialt I Fokus

"We are what we repeatedly do." /Aristoteles
                                            

 

christine79
0
#16

#15 Vilka kurser finns det att gå om man vill bli mer medial?

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se

JustMe08
0
#17

#16

Jag tror det bästa är att söka på eller runt din egen ort. Kanske känner du någon som gått själv och som kan rekommendera den till även dig. Man ska nog kika runt lite innan man bestämmer sig.

Har du någon affär med andlig inriktning i din närhet kan du ju kika in där också. Ofta sätter man upp lappar med kommande evenemang, kurser osv…

Du kan även starta upp en ny tråd här på forumet och efterlysa en bra kurs/cirkel. Det kanske finns fler medlemmar som bor i din närhet och som känner till någon de kan rekommendera.

 

MVH  Mia

Medarbetare på Medialt I Fokus

"We are what we repeatedly do." /Aristoteles
                                            

 

christine79
0
#18

Jag har ju en butik här i Östersund som heter Schamanen. Hon som äger den, inriktar sig mest på Healing. Annars har vi ju ett medium som kan kanske tipsa mig om något.

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se

JustMe08
0
#19

#18

Toppen! Säkert är det någon av dem som kan ge dig bra tips.Glad

 

MVH  Mia

Medarbetare på Medialt I Fokus

"We are what we repeatedly do." /Aristoteles
                                            

 

christine79
0
#20

Ska ner dit idag och höra med dem. #18: Jag skickar pm till dig om en sak.

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se

christine79
0
#21

Alla böcker som #17 rekommenderar, kan du köpa här:

http://www.amuletten.net/product_info.php?products_id=1538

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se

izabella3
0
#22

Tack JustMe 08 Är de på svenska?

Vilken passar bäst om man vill lära sig att bli mer medial/ känna av energier m.m?

Christine79 Ska beställa på sidan som du tipsade om!

Kram på er!

christine79
0
#23

Jag funderar oxå på att beställa från den sidan, men jag ska först kika nere på schamanen om de har de böckerna.

 

Christine, Chris

"Behandla andra som du själv vill bli behandlad"

 

Kika in på min fotoblogg och glöm inte att kommentera: http://photosbychristine.blogg.se