Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: sorg
Läst 362 ggr
misshelena
0

Deppigt värre...saknaden är värre..

Hur ska man bearbeta sorg egentligen?Huvet dundrar och hjärtat blöder..man ligger klarvaken om kvällarna och ber att man ska få ett Tecken..jag vet att det är något han vill men vad?har haft depprisionsångest och äter medeciner och detta gör att jag inte uppfattar vad han vill säga eller?Känner mig övergiven,Ensam och allt är orättvist..jag skulle göra allt för att bara få prata med honom..höra hans röst få ett Tecken på att han finns här..jag ömmar fortfarande för honom och det är viktigt för mig att han mår bra och har det bra..det har han säkert..men inte jag…jag vill vara där han är..jag vill heller inte hålla honom kvar här..när jag låg i badkaret idag så sa jag faktist högt att det är okej att gå iväg..att jag klarar mig  men han trodde mig nog inte och det förstår jag för sedan satt jag i badkaret och grät en halvtimme…Det är så orättvist..Jag e så trött på att gråta..

lightworker
0
#1

Det är viktigt att få gråta ut, se det inte som negativt. Du rensar ut med gråten. En dag så kommer du att sluta gråta. Förstår att du vill höra ifrån honom. Kan du inte ta kontakt med ett seriöst medium så att du får svar på alla dina frågor?? Du skulle nog känna dig bättre när du får veta hur han har det. Eller har du någon annan som du kan lätta ditt hjärta för? Bara få prata av sig.

Jag sänder mycket kärlek, ljus och en stor kram till dig.

kath
0
#2

Känner så med dig! Bär ju också med mig min stora sorg. Jag kan ju bara skriva om hur jag känner och upplevt/upplever det.

Det finns ju ingen mall hur man sörjer,det finns inga rätt eller fel,det finns ingen tidsgräns, huvudsaken är ATT du sörjer på ditt egna sätt,alla sörjer vi ju olika fast smärtan är den samma. Jag har försökt att inte lyssna på andra som säger till mig att "nu måste du aktivera dig" nu måste du… jag måste ingenting som jag inte själv är redo för.. Var och en gör bäst i vad den känner,just då. Jag tror jag har gått igenom "alla känslor" som finns,Chocken,vreden,ilskan,gråtit floder mm. Låt det komma,det befriar en stund.

Jag är helt säker på att du redan har kontakt men smärtan och sorgen kanske kan blockera en så att man har svårt att ta till sig det..? Kanske ska du som ovanstående skrev att ta kontakt med ett medium när du känner dig redo för det. Det är mycket svårt att skriva om detta för man är så känslig "mitt i" sorgen så jag hoppas att det inte var något som jag skrev nu som "störde" dig.

Stora bamsekramar till dig

misshelena
0
#3

Det finns så mycket rara människor här på övernaturligt..jag måste bara säga att eftersom jag spenderar numera nästan hela kvällarna här med att läsa och att själv skriva..ni ska veta alla att ni en och var ger mig tröst när jag sitter här i min ensamhet…det är skönt att få prata av sig..jag önskar er alla allt gott…Generad

Elisabeth-J
0
#4

#3 Det värmer i hjärtat när du skriver att du får tröst och hjälp här. Jag startade denna sajt för att hjälpa och coacha andra på olika sätt och nu ser jag resultat på alla inlägg och det har blivit precis som jag hade tänkt mig och önskade. Här finns vi för att stötta och hjälpa varandra i livets alla områden.

Kram / Elisabeth

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

misshelena
0
#5

ja det känns nästan som en familj ibland….

EwaKristina
0
#6

Tänker på dej!Beklagar din stora förlust.

Sänder dig Healing!

I ljus och värme/Kram Ewa

misshelena
0
#7

tack Ewa…snälla människor här

Carina.S
0
#8

Hej igen misshelena. Jag instämmer helt och fullt med alla  inlägg före mig här till dig, och alla sörjer ju olika länge och på olika vis. Är jättebra att du gråter, för det är en bra ventilation.Hoppas du har någon i din närhet också som ställer opp och lyssnar på dig tll 1000 %

Vad var det han skrev Bear Heart i "Vinden är min mor" om att gråta:  "Gråt så att du rensar dina ögon, så att du sen kan se klarare på det som hänt"!!

Rätta mig om jag har fel här på mitt minne, men jag vill minnas den texten, och tyckte själv att den var fin.

Sänder dig också mycket mycket ljus och värme. Sänder över lite healing till dig med.

Kramar i massor från Carina.S :)

CarlS
0
#9

"Herren är min herde"
Denna bön ber jag varje kväll. Herren är min herde är ju egentligen en psalm som man kan hitta i Psaltaren, 23 psalmen i Bibeln. Tycker den är så vacker…kanske kan den ge dig lite tröst….

"Herren är min herde, mig skall intet fattas.
Han låter mig vila på gröna ängar,
han leder mig till vatten där jag finner ro.
Han vederkvicker min själ.
Han leder mig på rätta vägar för sitt namns skull.
Om jag än vandrar i dödskuggans dal fruktar jag intet ont,
ty du är med mig, din käpp och stav, de trösta mig.
Du bereder för mig ett bord i mina ovänners åsyn,
du smörjer mitt huvud med olja, och låter min bägare flöda över.
Godhet allenast och nåd ska följa mig i alla mina livsdagar,
och jag ska åter få bo i Herrens hus i evighet."

//CarlS