Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 1897 ggr
RaGooN
0

Hmm.. Vad kan det vara?

Har alltid haft en hel del övernaturligt nära mig, sedan jag var liten. Men just nu ska jag inrikta mig på huset jag bor i nu.

Från att vi flyttade hit, till ett hus på landet som tidigare stod på en annan plats, så har jag känt ett obehag sedan dag 1. Men efter ett tag började det hända saker, vi har handavtryck i taken, från mitt rum, ut mot trappan upp, och i taket uppe mot mina föräldrars rum och en av våra vindsrum. Jag har hört en del knackningar, alltså riktiga knackningar i olika nivåer av höjd på ljudet, jag och min bror har även hört att det låtit som om någon kasta omkull saker i källaren. Men nej, inget var flyttat och ingen var där.
Min mamma har hört att någon gått i trappen när hon var själv hemma. Jag har sett något gå bakom mig, speglas i dataskärmen då. Tvn vi har uppe (där någon för övrigt gjort massa streck med en blyertspenna i taket, vid det där vindsrummet, plus handavtrycken då) har satts på av sig själv när jag var ensam hemma.  

Handavtrycken är liksom som om man dragit med händerna. Såklart kan just handavtrycken vara "bus" från någon av mina syskon, men dom har varit där länge och ingen av dom har påpekat handavtrycken.
Min ena hund kan ställa sig och börja skälla helt plötsligt.

Säkerligen mer har hänt men kommer ej på mer nu.

Vad kan detta vara?

http://sunflake.weebly.com 
Hälsningar Erica och råttorna :)

EmmaVarg
0
#1

*bevakar tråden*

RaGooN
0
#2

Hm någon? :(

http://sunflake.weebly.com 
Hälsningar Erica och råttorna :)

Huygens
0
#3

Någon som vill ha lite uppmärksamhet.

Annisangel
0
#4

Känns som ett platsminne som finns på den platsen, inte kopplat till huset alltså. Nån som är irriterad på att det är liksom "fel" hus på platsen.

KramGlad

Många Goa Kramar

Annisangel

RaGooN
0
#5

#3 Jo det börjar jag förstå :)

#4 Okej, jo det kan ju stämma.

Tack iaf :)

http://sunflake.weebly.com 
Hälsningar Erica och råttorna :)