En plats där tiden stannar.
Ja som rubriken lyder så finns det en plats inte långt här hemifrån i skogen som ger en allt annat än trygg känsla. Då jag hugger en del vindfällen på grannarnas marker till ved så har jag vistats där en hel del och det första som händer är att radiolurarna tappar täckning och dör.
Mobilen har ingen täckning trots att jag nästan kan se masten och den brukar stänga av sig själv eller tappa kraften i batteriet.
Klockan går fel, inga fåglar hörs, ljudet från vägen når inte in och inga djur vistas där trots att det finns gott om älg och rådjur. Tom. hästarna skyr platsen som pesten och det går inte att rida in där för hästen vägrar.
Kaffet i muggen smakar mera te än kaffe och kallnar i rekordfart och träden som växer där växer med rekordfart, dör och ruttnar snabbt. Jag har döpt dom till Mahognygran för dom har samma bruna färg och taskigt brännvärde.
Det finns en mosse straxt nedanför denna platå och i den mossen kan man få se en dimma mitt på sommaren fast det är varmt och soligt. Den dimman brukar svepa in mig i ett töcken när jag sitter och fikar och det verkar som om den vill ha med mig ut i mossen. En dag ska jag följa den och se vart den leder mig.
Det finns mycket underligt, eller också uppfattas vi människor som underliga av skogens väsen.
Wow vad spännande det låter!
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua
Ja och det värsta av allt är att sånt inte skrämmer mig ett dugg. Jag är ju en mörkrets och dimmornas man tydligen för det plus vatten är mina rätta element och i dom känner jag mig hemma.
Hade jag kunnat lagt upp en bild här så skulle ni fått se vem jag mötte när jag dök ner under mosstäcket i en mosse, och ner i vattnet därunder. Där under ytan är det rena John Bauerstämningen bland rottrådar och djur, och så finns det en del andra varelser där också, såna som jag åtminstonde aldrig hört talas om.

Jag får gåshud. Skräckblandad försjusning….=)
DA
Kan det var någon slags portal eller ett kryss…Du kanske kan göra tidsresor där…
Eller så har det hänt något på platsen för länge, länge sedan…
Vad mötte du i mossen förresten?
quriosity..Du har hittat en plats som …… glömde.
Har också varit på sådan plats…Hårett står rätt upp på en..Fast din plats verkar vara mer än de två platser jag har varit på.
Känner du det som onska?????
Du har ingen möjlighett o lägga in ett foto???
Lena.P är jag i verkliga livet.
4#
Jag mötte "någon" som stirrade på mig nerifrån gyttret av rottrådar. Det var ju under vattnet så jag fotade lite på måfå i halvdunklet och när jag drog upp ljus och kontrast i Photoshop så framträdde "någon" i bilden. Går man rakt över mossen så sjunker man genom den och vid ena strandkanten är mosstäcket tunt, det var där jag gick genom mossan och hamnade på botten av mossen. (Ja, jag är dykare.)
5#
Jag vet inte om det hänt nåt på platsen, men det verkar vara mycket energi där iallafall, kanske den berömda mörka energi som jag läst om och som andra skyr som pesten. Kanske dimman kan ge mig svaret, det kan ju vara läge att vara där nästa fullmånenatt.
Tänk er en plats med gigantiska granar där inte ens gräset vill växa, marken är alldeles platt, ett berg åt ena hållet och en mosse åt andra hållet, tystnad, sökande dimma, mörker förutom en fullmåne mellan granarna. Kan det bli bättre?
Jag vet inte vad som söker mig men i natt var det faktiskt dimmigt här hos mig fast inte på åkrarna runt omkring. Dimman liksom sveptes runt mig när jag gick ut en sväng, följde mig och liksom omfamnade mig. Inte ett dugg kusligt utan istället en välkänd känsla. Varifrån den känslan kommer vet jag inte.
Jag försökte lägga in en bildlänk men det gick inte ens att redigera länken när den inte funkade. Det här forumupplägget är i mitt tycke ganska kasst och jag vet vad jag snackar om då jag skapat och drivit forum i snart 8 år.
Bilden är "forbidden"
Gör ett nytt försök.
Kommer du ihåg Dag Vags låt dddimma runt mig?
Nej den låten har jag aldrig hört.
Att bilden skulle vara "Forbidden" har med iFokus forum att göra för den ligger på min egen webbserver här i huset och den är öppen för allmänheten.
Klistra in denna länk i webbläsaren så ser du bilden.
Det ser ut som en vattenräv!
Japp, jag ser ett öga, och anar ett till. Fascinerande! Vad är det för något?
Jag vet inte vad det är, bilden är tagen 3 meter under ytan in i ett virrvarr av rottrådar på botten av mossen.
vad härligt och häftigt… skulle vilja följa med dig ut på mossen!
Tag med dig en kompass nästa gång för att mäta magnetismmen - ta gärna med en pendel för att mäta svängningar!
Låter som du funnit en energiplats
troligen negativ i den bemärkelsen att du själv inte trivs där men träden växer ju och frodas så för dem en posetiv!
Intresant!
//Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
Kan du inte fota lite mer så kanske "Shrek" dyker upp på fler bilder! ;)

