ljuset
En till fundering jag har är om "det heliga ljuset"
När jag öppnar upp så brukar jag vara noga med att be om ljuset ska omge mig för skydd och kraft, samma när jag är ute och går, åker bil mm
Jag brukar också be att ljuset ska omge mina nära och kära….
Nu till min fundering…
Vad skulle hända om jag bad att ljuset ska omge alla i stan osv
Kan man kanske i grupp be att ljuset ska omsluta en massa människor?
Hej!
Det händer väl antagligen ingenting. Är det inte det som Jordens alla präster dagligen försöker med. De har ju försökt ett tag nu.
MVH: Peter.
Den uppfattningen har jag inte om kyrkan….
Har aldrig hört att man predikat om ljuset då jag varit i kyrkan…
Kvasthilda..Det är ju en fin tanke..Så gör du så..Be för stan…
Lena.
Lena.P är jag i verkliga livet.
#0 Jag förstår din tanke här eller omtanke om dina medmänniskor men att gå ut i grupp med det hela skulle jag inte göra. Alltför många är rädda för saker som skapas i grupper.
#4 det jag funderade på var om man i grupp kan åstakomma ljus som omger fler människor än vad man kan åstakomma själv…?
Kvasthilda..Det finns ju sådana Meditationer.Där man sänder ljus till någon plats på jorden.En viss tid.
Steffis.Hur menar du.Rädda för grupper??
"Vad skulle hända om jag bad att ljuset ska omge alla i stan osv"
Det skulle nog inte hända så mycket.
För det är ju som Peter sa.Något som Religionen o så många människor sänder varje dag..-O Hur ser det ut??
Lena.P är jag i verkliga livet.
Det vore ju underbart om det kunde vara så. Och som #6 skriver så finns det ju sådana meditationsgrupper. Om det fungerar vet jag inte men man kan ju alltid hoppas på det.