
OT Helgsvammel igen
Gör en tråd där vi kan skriva om helgen 
Idag är Robin med skolan i Östersund och kommer hem till kvällen, tänkte göra någon god middag som ändå är enkel men har inte kommit på vad det ska bli ännu, kanske ni har några tips? Vad ska ni göra i helgen?
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
Kyckling med sötsur sås & tillbehör efter smak.
Har inte bestämt något inför denna helg, det får bli helt spontant
Nåt enkelt och gott som alltid funkar är ju Tacos… det är ju bara så gott!!
När jag tänker efter så får nog det bli tacos här framför Let´s Dance ikväll.
Om vi inte blivit sjuka… har vabbat två dagar för lillan blev magsjuk natten till igår. Så vi väntar bara på vår tur…. Är ganska övertygad om att vi kommer få det vi med.. Det får vi alltid :-)

Middagstips: Skånsk kalops med kokt potatis och inlagda rödbetor. En underbar rätt en rôsen vinterkväll.
#4 Jaaaaa…kallops är så himla gott men tar lite tid att göra.
Eller…en ny favorit är fläskytterfilé. Bara bryna lätt i pannan, sen in i ugnen tillsammans med vatten, lite morötter och lök. Ös den emellanåt. Smakar himmelskt, gärna med hasselbackspotatis eller Pommes Chatue (stavning) till…. Enkelt och gott!

Det blev enkelt men det blir gott, jag gör varma mackor med tomater, kalkonkött och champinjonstuvning. Det blir Landsomberget sen om Robin orkar så eventuellt blir det Thaimat i restaurangen i backen efter slalomåket 
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
Åh, varma mackor är ju jättegott!!!
Dräggel, dräggel…..smaklökarna har satt igång salivflödet och man sitter här o drägglar över alla era goa maträttsförslag….slurp….

jag skall slänga in en skinkstek i stekgrytan i ugn med morötter…sen blir det kokt potatis till….mumma….
Idag har det töat…2 plus….jippi!!!!!
Det lutar åt en skål med popcorn ikväll till OS (det är ju ändå "fredagsmys"). Jag kör den "lätta" versionen av fredagsmys.. 
MVH
Woozy

Det var lagom med varma mackor, Robin var inte så hungrig ,han orkar däremot inte åka slalom och det nya tv-spelet kom idag så nu vet jag var Robin sitter hela kvällen, i stt rum och spelar, men han somnar nog tidigt efter en heldag i Östersund 
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
oh östersund,det är en sån fin stad
själv ska jag jobba hela helgen,men d gör inget för jag hade mitt "fredagsmys" i tisdags…haha
ha en trevlig helg på er allehopa
Mina kusiner "kommer" från Östersund. Men det är jättelänge sen jag var där. Östersund är en mkt fin stad.
MVH
Woozy

Hej Elisabert
Jag har haft en underbar kväll med Jena_Lyzell Och Erika
Det var en bra kväll här i Borås. Det blev många kramar.
Jag var så glad att jag gick ditt.
Jag skriver mer till dig sedan,
Jag hoppas att ni alla här på ön får en fin helg.
Ha det gott vi hörs.

Varma mackor är inte fel!
Och själv ska jag åka in till stan idag. Har inte kommit hemifrån på hundra år, nu är det dags.
Ha en bra dag alla!
Hej på er.
Nu är det sluttittat för mej på OS. Snö rasade ner från taket inatt och drog förmodlingen med sej kablen till satteliten. Nu har vi ingen signal alls. Hyresvärden talade om att nån kommer och kollar upp detta på måndag eller tisdag. Ska vi vara utan tv till dess???????????

#14 Härligt att ni träffades! 
#16 Vad tråkigt Mia! Finns det ingen som kan komma tidigare och sätta dit kabeln?
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
#17…Verkar inte så.
Dåligt….

#18 Känner du ingen som har en extra boxer med kort som du kan få låna ett par dagar?
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
#19…Nä jag gör ju inte det. De använder sina.
Hoppas kabelproblemet har löst sig Mia?
Middag idag ska bli kycklingfileer i en form och tunt skivad potatis,ska lägga svamp,morötter och bönor vid sidan,sen ska jag slå på smält smör blandat med sambal olek och citron.
Ha en trevlig lördag på er.
Marina2…Det har det inte. De kommer och kollar det i början på veckan.

