
vad menas med mina drömmar?
hej,drömmer Alltid om gamla,stora,spöklika hus..och alltid att jag går i trapporna,till olika rum.. någon som kan tolka drömmar? mvh jess
En gissning bara nu…sökandet efter den du en gång var…nya försök att hitta den..dig själv som alltid någonstanns har funnits där fasten du inte velat eller kunnat se allt som du är,yttre påverkan som vill att du ska vara någon annan en den du är….
mvh
Hej!
Min tolkning av drömmen är att du är osäker på ditt eget jag, du har inte hittat rätt om dig själv ännu…du är en sökare, eller in i en fas du ännu inte vet vem du är egentligen utan har påverkats av andra i din närhet…..(Det är vad rummen verka betyda, du letar efter ditt eget jag)…är rummen tomma i din dröm?
För huset symbolisera dig själv….och i din dröm är det ett spöklikt hus…..vad gör att du ser huset sådant…..är det dystert o öde som du menar att huset är…..för då känner du dig själv dyster o grå, och tom inom dig….att något fattas, och du behöver fylla på detta hus med färg o prylar….(alltså symboliskt med upplevelser o glädje)
Så ren skrivet så….verkar du ha varit väldigt isolerad o styrd i ditt liv hit intills, och har inte upplevt så mycket av betydelser…du känner dig nere o tom…och verkar vara en sökare efter ett eget jag…..hur är jag egentligen, utan påverkan av andra….
Så blev min amatörstolkning av din dröm….ge gärna feedback så man vet om det stämmer något sånär…
kram
Eija
Hej ja drömde mycket sånt också förut det svaret jag fick ang spöklika/gamla hus så beror det på ditt inre eller dina chakran kan vara i obalans. antar att rummen ser olika ut om dom är lika slitna eller vissa kanske är renoverade, men du borde meditera o försöka fixa till dem :) kram
När man drömmer om hus, så representerar de det egna Jaget. huset/husen är alltså du, så här ser du ut, inom dig och utanpå.
Trapporna leder dig till dina inre dolda sidor om de leder ner till källaren, och är där mörkt så representer det något som du ännu inte är medveten om, dvs din inre dolda känslor. Här kan det finnas sådant som har hänt i barndomen och som du glömt bort, t.ex, eller /och rädslor inför dessa händelser eller annat.
Spöken kan betyda detsamma som att något är främmande för dig, p.a.g att det är spökhus det rör sig om, så tror jag att du nu utforskar din egen inre magi, dvs att du håller på att undersöka om du är rädd för dina främmande ännu ej utforskade rädslor eller ej.
Låt trapporna leda dig vidare för att utforska alla rummen i ditt hus, rummen är olika delar av dig, och var uppmärksam på hur de ser ut och hur de känns.
Leder trappan dig upp trill vinden, så är vinden din förbindelse med ditt Högre Jag och universum.
U R us

Hej!! tack för svaren!!! blev fan chockad,nu när jag läste alla svaren,hur rätt ni hade!! skrämmande,för det stämmer in som fan!
jag orkar inte gå in på några detaljer,kan bara säga att det ni skrev är saker som jag brottas med varje dag,som är i mina tankar Bokstavligt talat varenda dag… Åter igen tack,grymt!!!