1 år i dag!
Tänk vad tiden går fort - idag är det årsdagen sen min syster gick över till andra sidan! Så hon fyller 1 år i sin nya existens - grattis syrran - jag vet du har det bra:-) och tack för alla fina hälsningar och fysisk kontakt ifrån dig! Saknar din existens här med oss - men vi möts ju igen och igen och igen!
Du finns alltid hos oss i våra hjärtan:-)
Kram Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
Jane det var ett positivt sätt att göra en sorg så vacker,
självklart säger jag
Grattis Till Ann, hälsa även din son !
Alma
De va Fint skrivit! 
Önskar att jag också kunde se saker på samma sätt 
å,vilka vackra ord,jag har själv en syster o en bror där ovan.
kram.
Förstår att du saknar henne. Säger också grattis till hennes ett årsdag.
Kram
Tack Alla- oh vilka fina hjärtan - det gillar Min syster:-)
#4 Vi måste se glädjen i deras nya liv existens (även om vi saknar dem här) De har ju en ny fantastisk liv utan krämper och elende i kärlek - ju mer vi gläds åt deras lycka och nya liv - detso härligare kan man känna deras glädje i sitt hjärtat-)
Hoppas ditt hjärta finner glädjen snart i detta!
Kram Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
#8 Vi sörjer för vi mist någon som står oss nära i detta livet - det blir en del av oss som rycks bort vid döden av den fysiska kroppen!
Vi sörjer för vår egen del i avsaknad - och så ska det vara med - vi alla behöver en sorige period! Oftast får dessa händelser oss att reflektera över liv och död och hur vi lever våra egna liv!
När vi sedan kan resa oss ur sorgen(askan) in i Elden(som fågel fenix) så kommer vi oftast klokare och mera insiktsfull ut att fortsätta våra liv - kanske har vi tillockmed börjat intresera oss för den andliga biten av livet!
Jag själv är Spiritualist sen många år och det har hjälpt mig i mina sorger - för jag vet att själen lever vidare och är lycklig i sin nya existens:-) Vi alla lever förevigt och att det finns ingen död- det som är du lever för evigt i en evig utveckling! Jag personligen har fått så många bevis på detta - att jag idag kan säga att jag vet att livet fortsätter efter vår fysiska existens!
Och med den vetskapen vet jag också att ju lyckligare vi är på denna sidan livet desto lyckligare kan de leva i sin egen existens om vi ser dem som fullt levandes lyckliga i sitt nya liv att vi gläds med dem - tidsnog möts vi ju alla igen:-) Haja vilket party!!!!!
Kram Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"

Fint skrivet Jane…..hoppas att jag kommer dit en dag när jag också kan tänka och känna så.
"Vandra i skönhet"
Kram Xinluo

Fint skrivet Jane och fint sätt att hedra din syster på. Så jag säger också Grattis till 1 år på andra sidan. Så fint tänkt..
Kram

Säger Grattis till din syster och tack för dina fina kloka ord Jane.
Kram till både dig och din syster
Toyan

Säger grattis till din syster! :)
Det var mycket fint skrivet! Jag antar att hon ser dina rader du skrivit och ler! Kram 
#17 jo då sanna mina ord det gör hon
!
Tack alla för era grattis!
Hon jobbade febrillt igår - först med att få stopp på min fysiska cirkel som jag annars sitter i tisdags kvällar - sen hadde hon redan valt ut ett medium som hon viste hon kunde komma igenom så att hennes dotter fick hälsning igenom ett annat medium en mig själv(då det är svårt för henne att tro -då vi är så nära varandra)
Sagt och gjort vi styrde kosan emot Smedjebacken och föreningen Ängelen - medium för kvällen Hasse Nyander
Först kommer hon och ställer sig vid oss (min systerdotter och mig) jag förmedlar mentalt att hon måste gå till mediumet som står där framme och banka på - vilket hon gjorde och nästa medelande var syrran till mig först men sedan även till hennes dotter - fullpott! Hon är verkligen fantastisk och hennes envishet har hon nytta av nu i andevärlden - då det var c.a 90 personer där, som alla väntade förhoppningsfullt på medelanden!
Vill tacka Mediumet och alla som var där som gjorde detta möjligt "det betyder jätte mycket för min systerdotter" förhoppningsvis kan hon gå vidare nu i vetskap om att Mamma finns med henne!
Tycker det är viktigt att alla som var där får en förståelse hur viktiga alla är i en storseans och att man hjälper dem som får medelanden - det är en kärlekshandling av högsta prioritet - och att ge detta till andra är att ge till sig själv - jag hoppas att ni som var där ska få känna glädjen en dag med ett möte med just era nära och kära på en storseans - Tack!
Kram Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
Jag håller med dig Jane att det är en kärlekshandling att få meddelanden genom seans från andra sidan. Man kan gå vidare på ett nytt sätt när man blir påmind om deras närvaro. Det glädjer mig att din syster dotter fått ett meddelande från sin mamma och du från din syster.
Det blir mer påtagligt när någon annan kommer med det som inte känner ens kära.
Alma
#19 Tack Alma - javist är det så:-)
Kram Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"

Jane, vad ska jag tillägga,Jag är så glad för gårdagen att jag finner inga som helst ord.
Otroligt vackar ord du förmedla till publiken efter seansen var klar, och jag är så glad långt in i bröstet att mediumet verkligen kunde ta sig an din syster.
Envishet är bra ibland ;)
I Ärlighetens namn så kände jag henne starkt och bad att välj rätt medium som jobbade :)
Allt kommer bli så bra // Kram min vän
Helena
#21 Ha ha ha - förstod nog det Helena - tack min vän:-)
Kram Jane
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"