Skata utanför fönstret
Jag har på den senaste tiden haft besök utav en skata som sitter på min balkong. Han/hon kommer ungefär vid samma tid varje morgon och kraxar (jag har inte matat den). Mamma hade besök av en skata i somras utanför sig. En morgon så satt den inte på balkongräcket men när jag gick ut med hunden så kraxade den och hoppade efter mig en liten bit.
Mamma säger att skator betyder lycka och tror att den kommit pga det varit mycket runt omkring mig , medans min pojkvän säger att någon kommer dö.
Så är de nån som vet hur det ligger till med skator?
jag tror att någon vill ha din uppmärksamhet…och vill säga att du är iakttagen och vaktad, du kan vara trygg och du är inte ensam..
Någon kommer inte att dö, det betyder snarare att du börjar om på nytt med något…
den vill också säga dig att du är en skicklig och god kunskap om det mesta, och att du kommer att klara dig bra i det du gör. Att du ska vara stark och hålla ut, kämpa..så når du ditt mål.
U R us
Tack så mycket!
Nu vart jag lugn igen!
Kändes skönt och höra vet dock inte vem det kan vara som vill ha min uppmärksamhet!
Fåglar är bubärare,det behöver ej betyda de kommer med dåliga nyheter,i vår familj har vi en stor ormvråk ??..tror att det är det!-som kommer om det är något på "g"..hittills är det inga dåliga saker som hänt..
..utan omvälvande riktigt stora "varsel",…först fattade jag inget..han visade sig aldrig,sen började han hänga på när jag gick min dagliga runda i skogen-till slut satte han sig ,nästan demonstrativt på en stolpe,och tittade mig rakt i ögonen.
Jag blev rädd-för han är väldigt stor,o tänkte,… att han uppträdde så pga revirkänslighet..så jag tog mod till mig o väntade..o han väntade..
Jag vet inte vad som fick mig att gå fram,för det gör man ju inte,men han satt kvar,tills jag stod ung.nån meter framför o tänkte;"Vad gör jag nu då?"..
Då tog han ett enda,vingslag o gled fint förbi,och man kunde knappt höra honom!
Jag gick fram o tittade ,tänkte-han käkat någon mus eller så (jagar ju-så jag söker alltid en naturlig förklaring) ..men..
På stolpen han satt,- hade på något sätt, 5 st fina stora Bröstfjädrar fasnat i en spricka på stolpens ovansida..underligt..sen började hända saker… hos oss!
Det var första gången,han har alltid kommit på samma vis..när något stort är på "G"..jag försöker förstå..
..struntar jag i det..blir han efterhängsen,ett egentligen underligt beteende ifrån en rovfågel,men han flyger med tills man stannar,o lämnar alltid 3 eller 5 bröstpennor,..jag själv kan inte mycket om fåglar.
…men får känslan att bli vaksam,är nog så van vid skogen så jag kanske är lite lat över o försöka förstå,ibland tycker jag djuren springer en lite väl tätt i haserna,men det är ju rätt underbart o få bara finnas i nuet-så jag försöker,bara ta in..förståelsen får komma med tiden!
kram /Moonwing
"Inom
en människa av ljus, finns det ljus...När
hon inte lyser, råder mörker." (Evangelium
enligt Thomas,
24)
/ Wingen
Inte betyder det någon olycka eller död när en skata kommer på besök…nej det tror jag inte. Min mor sade alltid när det kom en skata eller två på gården…nu får jag snart främmande/besök. Vad jag minns så slog det ofta in.
Vi har ju även fenomen som varsel eller "vård" som mina föräldrar uttryckte det. Om mor hörde t.ex en duns som påminnde om när far ställde sin cykel mot husväggen så sa hon att nu kom far, men ingen kom, utan hon bara hörde ljudet. Hon sa då att det betyder att han var på väg men att han vart försenad och tänkte starkt på oss därhemma. Hon hade även andra "tecken" för olika saker.
Roligt med såna här grejer…tycker jag iallafall.
I Solögas bok: Djurens språk står det om Skatan:
Du har förmågan att skapa skönhet överallt just genom att du älskar det vackra.Min gåva till dig är att skapa skönhet i din värld/världen.
Du skapar skönhet genom att först känna kärlek-eftersom skönhet föds ur kärlek.Skatan kommer som en bekräftelse på att skönhet kommer att infina sig i ditt liv igen.Med andra ord; har du något du oroar dig över och skatan kommer i din väg, släpp din oro, skönhet kommer att infinna sig.Ditt problem löser sig.