Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketterdiktercitatvisdomsord
Läst 1570 ggr
[Jeremina]
1

Citat

Vi är här på jorden för att hjälpa andra.

Varför de andra är här vet jag inte.

W.H Auden

[Sisa]
0
#1

"Ödet ger oss släktingar

men våra vänner väljer vi själva…"

Sisa  Glad

[outgrundlig]
0
#2

#0 Den var kul JereminaSkrattande

[Jeremina]
0
#3

#2 Speciellt passande här på Ön…..Cool

[outgrundlig]
0
#4

#3 Jo men även i verkliga livet tycker jag :)

Det känns lite så som det skrivs i Anna´s tråd om Den nya Tidsåldern……vi möts i livet….stöter och blöter saker….på gott och på ont….drabbningarna sker tätare och tätare och tankar sätts i rullning….på gott o på ontSkrattande

Jag ser inte mig själv som en som enbart hjälper andra. Jag kan vara ett pain in the ass för den som ser på saken på ett annat sätt än vad jag gör. Då hjälper ju inte jag mer än vad den personen tillåter sig själv att tänka om det jag sagt….etc.etc….och ibland blir det till en hjälp i en förlängning om det man sagt varit något som denne senare kan hålla med om.

Det viktigaste att sträva efter är att vara sann emot mig själv och säga spontant det jag känner, tycker och försöka på mitt sätt att hjälpa.

Blev lite långt det här……Tungan ute

Denna kommentar har tagits bort.
Denna kommentar har tagits bort.