Lite tankar från lilla mig...
Jag vill bara skriva ner lite tankar jag har..
En önskan jag har är att.. Tänk om det vore den här positiva stämningen ofta, helst alltid.. Som finns i många av trådarna.. Där vi hjälper varandra utan att känna krav på att man måste.. För vill man hjälpa någon ska det väl kännas kravlöst.. Ljus o kärlek tänker jag på.. Det finns många glädjespridare och många som mest kommer med negativ energi, som inte vill väl på det sättet och det är väldigt tråkigt att det är så..
Att bara skriva en hälsning varje dag, ett gott ord till varandra ger mkt till alla och tillbaka till en själv.. Menar inte att det inte finns, men jag hoppas att det kommer fortsätta vara så.. För att det ska bli så, behövs det någon som ger det till sajten och att man inte förväntar sig att bara andra ska göra det..
Visst.. Det har pratats om att man inte går in på ett forum bara för att få hjälp med det ena efter det andra, utan att vara aktiv oxå.. Det håller jag med till viss del.. Det är väl bra att kunna ge tillbaka oxå, men vad är att ge tillbaka i stora drag? Det kan ju vara att man visar tacksamhet tillbaka för den hjälp man fick, det är ett sätt att ge tillbaka.. Men oxå att möjligen vilja hjälpa tillbaka vid ett annat tillfälle och det måste inte vara samma person, det kan va att hjälpa en annan människa.. Ordet hjälpa behöver inte va att ge saker eller ge medialt, som ex länkning, utan det kan va att ge stöd i något som kan va jobbigt..
När någon visar glädje och tacksamhet till mig när jag har hjälpt, så blir jag glad och nöjd med det, men jag tvingar ingen att hjälpa mig tillbaka.. Men då handlar väl det om djupare kommunikation, en mer relation där man ger o tar av varann.. Man räknar ju inte gångerna man hjälper varann, utan det ska väl ske naturligt och kravlöst..
Så till sist.. Jag hoppas verkligen att den här sajten kan fortsätta bli i positiv anda med goda ord till varann varje dag, ljus o kärlek, hjälpsamhet, att alla ska få känna sig lika välkomna osv..
Hoppas detta inte blev jobbigt nu.. Jag kände för att skriva av mig och det kommer från mitt hjärta oavsett vad ni skriver tillbaka..
Tack för mig :-)
Kram/Sofie
Mycket bra skrivet Sofie, håller med dig….och allra helst om just detta att det kunde få bevara den fina stämningen som vi strävar efter…..
Om man vill bråka, så kanske den/de kunde starta en ny iFokus sait…där alla ilskna individer kunde penhuggas i istället….för ibland behöver man vråla ur sig sin frustation o ilska…men inte förstöra för andra där det skall vila lugn o harmoni i….
Tack för ditt svar Eija :-) De människor som inte vill väl.. De förstår inte att de bara slösar negativ energi till andra människor och att dem gör sig själva illa, det tänker dem inte på..
Nej, du har så rätt så….jag tror inte dom tänker alls….bara kastar ur sig och som du säger sårar mer än dom fattar…
Detta påminner lite om barns o ungdomars mobbing i skolan…den som mobbar kommer knappt ihåg i vuxen ålder vad dom har gjort…medans den mobbade lider hela sitt liv kanske av just denna svåra tid dom hade bakom sig…
Håller med dig, du skriver det så bra. Sen har kanske inte jag själv så mycket att tillföra just nu, som nybörjare, mer än medkänsla och intresse, och jättemycket funderingar. Jag uppskattar däremot att kunna följa en del trådar och lära mig en hel del. Ni delar med er av kunskaper, värme, tid och tålamod. Något som betyder mycket för mig. Nybörjarstigen är ju som bekant rätt smal och knagglig.
Tack och kram
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻
#3 Nä att tänka sig för är jobbigare än att slänga ur sig här o där.. Jag själv kan va lite för rak, har varit värre, men det va tonåren det.. Det är något man får jobba med..
#4 Det finns inget som säger att man måste ha mycket att tillföra.. Bara det lilla kan ge mkt.. Spelar ingen roll, för det är tanken som räknas! Tänk om fler tänkte så.. Medkänsla och intresse är mkt att ge!
Varsågod o Kram :-)
Bra och klokt skrivet, Soffe!
Jag vill bara skriva att jag håller med dej Soffe. Då man här skriver, spelar ingen roll vad, blir man så glad då man får positiva svar tillbaka. Om någon vill ha hjälp, blir man glad om man kan hjälpa. Om någon är ledsen, känns det bra om man kan trösta. Om man dessutom får nya vänner, känns det härligt.
Man får heller inte glömma att tala om vad man känner, eller tala om för någon att just den personen är värdefull. Det handlar ju om att ge och ta, till stora som små, till glada människor som till ledsna. Vad man skriver om, har mindre betydelse och att skriva elaka inlägg eller bråka på någon, mår ingen bra av.
Jag tycker det är ett härligt forum, med massor av blandade och intressanta inlägg. Man längtar efter att gå in och kika vad alla skriver, eller kolla om man fått något PM.
Ibland vill man skriva något, men det kan vara svårt att komma på vad. Då kan man alltid titta på andra trådar, och hitta något man så gärna vill skriva om. Något som kommer direkt från hjärtat.
Om du känner att Dina känslor måste få flöda, låt dem flöda här på detta Forum, det är alltid någon som "lyssnar".
Kramar till alla som skriver här
Sisa
#6 Tack Gunilla 
#7 Du har så rätt i det du skriver! Jag håller med du Sisa 
Kram!

Sedan Soffe handlar det ju om hur mycket tid man har oxå! Men bra skrivet!
#9 Det här är inte riktat till någon personligen, känner att du tar åt dig och det va inte syftet med min tråd.. Den här tråden är till för alla oavsett vad man än jobbar med eller vad man gör på sin fritid! Ljus o kärlek till dig Anna :-)
Kram
Jag tycker det mera handlar om hur man prioriterar sin tid…
Jag har suttit många timmar och skrivit, för att jag verkligen vill hitta Lilla Anna, och för att jag verkligen vill tipsa andra om hur de kan hitta sina borttappade djur ( jag månar om djuren )
På vissa trådar skriver jag inget, för att det kanske inte är nåt jag prioriterar, men då finns det ändå hela tiden någon annan som skriver där.
Kram från Sisa
#11 Ja så är det :-)

#10 Nej då, jag tar inte åt mej av det du skriver…Jag har skakat av mig…du vet vad ;)
Kärlek & kraft till dig me Soffe & lycka till på din väg!
Kram Anna
#13 Jag kände det så :-) Lycka Till på din väg oxå Anna :-)

#14…Jag är inte långsint & tycker om dig, det vet du ;)
Kram
#15 Jag kan vara långsint..
Låter bra 
Tack för kloka ord Soffe. Det kostar så lite och ger så ofantligt mycket att sträcka ut en hand.
För den där utsträckta handen den får jag ofta här och det är balsam för själen när den är ledsen.
Tack alla
Kram Lena
#17 Varsågod Lena :-) Härligt att du känner så och jag håller med i det du skriver :-)
Kram
Det är väl så man önskar att hela världen skulle fungera egentligen.
Ljus, kärlek, händer som sträcks ut, fina ord som uttalas,uppmuntran, tröst, stöd, hjälp. Och jag tycker ÖN är ett forum som allt som oftast innehåller allt detta.
Men så får man också minnas att alla är inte lika och det måste få vara okej, om man exempelvis dagligen arbetar med att hjälpa människor kan det inte förväntas att man också ska göra det här på sin fritid. Härligt när det händer och jag tycker alltid människor är duktiga på att visa sin uppskattning då.
Vad gäller att vara långsint Soffe så försök att inte vara det, sånt gör en bitter som människa.
Många kramar Madde
Amor Vincit Omnia
#19 Ja precis! Och detta var mina tankar
Jag har inte skrivit eller menar att dem som jobbar med människor ska hjälpa andra människor på fritiden oxå, utan det är ett val man gör själv
Och jag skrev inte att ÖN inte innehåller något i min önskan, utan jag menar och tänker att jag hoppas det fortsätter så, vilket säkert många gör.. Alla människor kan ge oavsett hur lite eller mkt eller på vilket sätt det än är.. Så känner jag iaf..
Jag är ingen bitter människa, däremot försöker jag att när jag blir långsint, att släppa det
Det händer inte ofta..
Kram Tebax
jag har tappat sugen att,besvara dom inlägg som intreserar mig.
det känns som om man kommer lite utanför tråden,kan det uppfattas som svammel.trist tycker jag för jag tycker om att skriva inlägg.annars är det här ett perfekt sätt att kommunisera med andra,när man sitter ensam o inte har någon att prata med.
kommer ju att följa trådarna,men väljer nog inte att blanda mig i på ett tag.KRAM
# 20 Precis rätt tanke om det där med att vara långsint, det hjälper inte att gå och hålla negativa tankar och känlsor inom en och det drabbar ofta inte den tankarna och känslorna är riktade till utan en själv. Annars blir man till slut en bitter människa tror jag.
Ne, jag menade inte att du menade så. Det är svårt att formulera sigtydligt i text ibland så missförstånd är inte ovanligt. Tycker du har fina & kloka tankar som du ska fortsätta dela med dig utav 
Kramar 
Amor Vincit Omnia
#21 Tråkigt att du känner så.. Men visst är det så att det är trevligt att kunna kommunicera via datorn om man känner sig ensam..
#22 Japp.. Så är det.. Fördelen där är när man är medveten om det.. Då är det lättare att jobba med det..
Nä missförstånd är vanligt tyvärr..
Ja jag delar med mig av det jag kan och när jag känner att jag kan, kändes skönt att skriva av sig lite :-)
Kramis till dig Madde!
Bra skrivet Soffe!
Tack Mammi min Storgumma

Puss på dej Lillgumman min….


Bra skrivit Soffe.
Ljus och kärlek.
Tack Britt-Marie :-) Kram