Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: övrigt
Läst 1816 ggr
Britt-Marie
0

OT. Nu är hon här.

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Nu är hon här. Mitt lilla barnbarn kom kl 23.59 i natt. En liten tjej blev det. Är så lycklig. Föräldrarna är glada men trötta efter ett långdraget förlossnings arbete. Men nu är hon här lilla " Knoppan" som vi kallat henne för.

Det har varit svårt för mig som vetat till 90% länge att det varit en tjej. Att inte berätta det här för er i min gissnings tråd som jag la ut i början av Maj.

Ingen har gissat helt rätt på datum. Men 3 stycken har varit nära. 2 har gissat på den 21 Maj och en på den 23 Maj. Och lillflickan är född den 22 Maj 23.59.

Den som ändå kom allra närmast är. dalamormor : som gissade den 21 Maj, Flicka, 2990 g och 47,5 cm lång. Grattis till dig.

Lill Knoppan som ännu kallas. Är född 22 Maj, Vägde 2845 och var 47 cm lång.

Ni två andra som låg nära är: Bertiz som också gissade på den 21 Maj och flicka, men lite för tung 3900 g och 48 cm

Och: Mysan som gissade på den 23 Maj, Flicka, 3480 g och 48 Cm lång.

Det har varit roligt att så många varit med och gissat i min tråd förut. Tack skall ni ha alla.

Är så lycklig nybliven farmor. Och jag önskar den lilla familjen allt gott i livet.

Kram på er allihop/Britt-Marie

Marina2
0
#1

Grattis Britt-Marie! Å grattis ni som gissade så nära.Många kramar till er Britt-Marie!

skrult
0
#2

Ett stort grattis till er!

ABeautifulBabyGirl.jpg Beautiful Baby Girl image by kauaiballoonsforyou

stina63
0
#3

Grattis Britt-Marie till barnbarnet Knoppan.

Kram till hela familjen

Tina

Britt-Marie
0
#4

Tack för era hälsningar här. Och litet extra Grattis till er som kom närmast på gissningen.

Kan bara säga att det riktigt sprudlar i min kropp idag. Fast jag och min sambo i prencip varit vakan i 24 tim, sovit någon liten stund här och där.

Föräldrarna är jätteglada, men trötta. De har ju inte kunnat sova nått i prencip, då värkarbetet var intensivt, men långdraget, då det tog lång tid i öppnings skedet. Nu får vi hoppas de kan få lite vila och hämta sig och riktigt njuta av sin nya sitaution i livet. Tänker på dem hela tiden.

Kram

JILE
0
#5

GRATTIS!! vad kul  Britt-Marie:-) Glad tänk vad fel jag gissade Obestämd men vad kul med en liten flicka.

Kramar till er,

Jile

[kvasthilda1972]
0
#6

Grattis!!!! Det var roligt att höra!!!

lodjuret
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

Grattis Britt-Marie  till en liten flicka som barnbarnSkrattande!

Tänk vilken snäll farmor/mormor lilla "Knoppan" kommer att få.

Lycka till och åter grattis!

Mvh Lodjuret

rockygubben
0
#8

Stort grattis!Glad

dalamormor
0
#9

Å,vilken lycka  att jag kom närmast.är lite avis det blir 14år den 28maj,sedan jag fick snusa på ett eget barnbarn.men med stor släkt dyker det upp nya små barn,då o då.senast för ett år sen.Ja än en gång ett grattis till er till ert UNDERVERK.

[Sisa]
0
#10

Grattiskramar till Er…

Må så gott

SISA

Britt-Marie
0
#11

Lill Knoppan kom lite för tidigt. Datumet var först satt till den 26 Maj och hade hon blivit född då, så hade det varit på min borgångne mammas födelsedag. Sedan blev datumet ändrat till 30 maj. Men hon kom i natt.  Det blev 1 min före midnatt så det blev den 22 Maj.

Har fått en del bilder via mms. Hon är så go lill Knoppan. Kan inte titta mig trött på dem.

Indigo
0
#12

Grattis Britt-Marie till det lilla underverket

[Chakra]
0
#13

Stort Grattis Britt-Marie och till den lilla familjen förståsGlad

Det är ett underverk varje gång!

powderpuff
0
#14

GrattisSkrattande

Synd inte jag gissade för jag hade nog gissat den 22 för min son fyllde 15 år igår.

Jag saknar dig. De går aldrig över. De gör bara mindre ont ibland...

Min blogg, "Sockerblomman"

 

chik
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Grattis till barnbanet..O ett stort Grattis till föräldrarna.

Lena.P är jag i verkliga livet.

Tatsu
0
#16

Grattis farmor.

mabia
0
#17

Grattis och stor KRAM farmor,  till lilltjejen !! Glad

Kram, Mabia

Choklad
0
#18

Stort grattis farmor! Skrattande

U R us

Britt-Marie
0
#19

Tack för alla era härliga Gratulationer. Har nyligen pratat med de nyblivna föräldrarna. Lilla Knoppan mår bra och äter redan duktigt. Så det känns skönt. Föräldrarna är fortfarande lite trötta, men mycket glada.

Ha en riktigt trevlig kväll alla här..

Kram/Britt-Marie

Songhios
0
#20

GRATTIS FARMOR!

WOW det är HELT underbart med barnbarn. Du kommer att bli hur fånig som helst. Sjunga Imse Vimse. Dansa med henne och sjunga -Dansa min docka…….Osv Osv. Mitt älskade barnbarn Lina kom för 1 år, 1 månad och 2 dagar sen. LYCKA TILL Ni alla för en underbar tid Ni har framför Er. Jag hmmm, börjar t.o.m fundera på att baka bullar med henne. DET säger allt!

Kram/Inga-Lill

solblomman47
0
#21

Grattis till Farmor och de övriga!Skrattande

tommytoe
0
#22

Grattis Britt-Marie!

Kram

squaw
0
#23

GladEtt stort GRATTIS Britt- Marie
Nu är lyckan kommen för er
Kram Squaw

[marion69]
0
#24

(((((grattis!)))))

Mysan59
0
#25

Grattis!!!

baby85-Kopia.gif image by Pia59

Menar du att jag bara var en minut från rätt datum? Det var inte dåligt i såna fall.

pepsan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#26

Grattis Britt-Marie och familjen till lilla flickebarnet Skrattande

Soffe
0
#27

Jag gissade på 23 Maj! Så nära jag var! Stort Grattis :-)

wolfie
0
#28

Grattis!!!Skrattande

Indiania
0
#29

Grattis Britt-Marie och grattis till föräldrarna!

Kram

" Var nära naturen - var när dig själv "

Britt-Marie
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#30

Tack allihop för era fina Gratulationer ! Det är så underbart. Jag längtar enomt efter att för första gången få hålla henne i min famn.

Pratade med sonen igår. Han är kvar med mor och dotter där på BB ännu. Jag hörde då lilla Knoppan i bakgrunden gnälla lite, men så slutade hon. Och Tommy sa, jag stryker henne över kinderna. Hon är så mjuk, så mjuk sa han. Då kom en tår på min kin. Ja, en glädje tår då förståss.

# 27 . Ja, du var ju riktigt nära på datumet, så när som på 1 min. För flickan är ju född 23.59 den 22 Maj. Grattis till dig med, på en sån nära och bra gissning.

Här medföljer nu en liten bild på lilla Knoppan. Älskar dig.

Önskar er alla en underbar Söndag!

Eija
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#31

Meeeeeen GRATTIS! farmor….va roligt….nu vet jag var du kommer att vara mesta tiden sedan…Glad….

Jag är så glad för din o de dina skull att det gick så bra och allt är över, och nu inför sommarn kunna gå ut med den lille….härligt..

Varma kramar

Eija

lodjuret
0
#32

#30 Åhh, vilken liten sötnos! Och åter GrattisSkrattande

Kram Lodjuret

Hoppfull
0
#33

Åh så roligt! Stort och varmt Grattis till dig farmor och till den utökade familjen förstås!

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

Elisabeth-J
0
#34

Vad roligt! Grattis!!! Jag får vänta några månader till men ser fram emot att bli farmor trots att det låter så gammalt :))

Kramar till hela familjen!

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

Britt-Marie
0
#35

Tack än en gång alla!

#34 Ja, tänk att man alltid tyckt att det låter äldre att bli farmor än mormor. Nu kan inte jag bli mormor, för jag har ju söner, det blev aldrig någon dotter tyvärr, för jag hade nog velat ha fler barn.

Men nu är jag så lycklig över denna lilla, barnbarn livets efterrätt som många säger.

Och idag har jag fått träffat lilla Knoppan på riktigt. Så mjuk och go och bara helt underbar.

Alla små barn är förståss underbara…

Kram

Ayena
0
#36

Stort grattis till farmor Glad

Jag ska också bli farmor för andra gången om ungefär en vecka, så det börjar "dra ihop sig" här också.

Kram

Britt-Marie
0
#37

#36 Skall bli roligt att få höra vilket kön ditt barnbarn här.

Detta var mitt första barnbarn så allt känns så nytt och faktiskt lite overkligt på nått sätt. Men Gud så underbart.

JILE
0
#38

#30 Vilken liten prinsessa…förstår att du är en stolt farmor.

Kram Jile

Britt-Marie
0
#39

# 30   Ja, stolt så jag håller på och spricka *skrattar*

Alla små barn är underverk. Men att få sitt första barnbarn känns väldigt stort.

nero
0
#40

Åh va härligt!!!! Stort Grattis `farmor`Glad

Kramizar

Britt-Marie
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#41

Lilla Knoppan var ute i vagn första gången igår. Och då kunde ju inte farmor låta bli att ta fram kameran förståss.

Hon är så liten och go, igår tittade hon med sina stora blå ögon och så jäspade hon stort. Och somnade om.

[GunillaF]
0
#42

Åh, gode tid va sööööt!Kyss

JILE
0
#43

#41 vilken gosak som ligger där :-) såg skönt ut i vagnen.

Kram Jile

Red-Lady
0
#44

Många grattis och kramar till dig. Och din son familj Det tycker jag var roligt. Ha det gott vi hörs

Britt-Marie
0
#45

Tack alla för era Gratulationer och fina bilder här som ni sänt.

Flickan mår bra och allt känns underbart. Men föräldrarna får lite vaken nätter ibland. Men så kan det ju vara. Nu skiner solen här och de kan komma ut med vagnen. Och de har faktiskt varit förbi här idag, men då var inte farmor hemma. Men jag hoppas att jag är hemma här näst de kommer.

Ha det gott alla i solens sken.

Kram/Britt-Marie