Fundersam, vad kan det betyda?
Hej, eftersom att så många andra har gjort det så skull jag gärna vuilja dela med mig av mina upplevelser, och kanske även få nåt svar på vad det egentligen kan vara!
För ett tag sen, så låg jag och läste inne på mitt rum, min katt låg vid fotändan på min säng. plötsligt så reser hon sig upp och hoppar ner fårn sängen, och går osäkert mot balkongdörren i andra hörnet av rummet. Plötsligt så rycker hon till, reser ragg , ställer sig i "försvarsställning" och fräser efter någon sekund till och sticker sedan där ifrån så snabbt hon kan.
Jag sitter bara kvar i sängen och kollar efter henne med förvånad min och fattar inte vad som hänt.
Sen ungefär 3 dagar efter så sover hon i min säng igen efter att ha sovit i soffan på våningen under i 3 dagar. Så runt kl 1 när jag fortfarande läser, ( läste en riktigt bra bok under den tiden eftersom att jag var vaken så sent) så reser hon ragg och fräser och springer sen därifrån lika snabbt igen. Och efter ungefär två sekunder så låter det som att det rispar något mot rutan brevid dörren och sedan börjart handtaget på dörren skaka, som att någon står och drar i det. Jag som inte fattar nånting sitter bara och stirrar och försöker komma underfund med vad det är. Efter ett tag så reser jag mig helt enkelt upp och går därifån. På vägen ner så kollar jag in i mina syskons rum. de sover och likaså gör min papap och låtsatsmamma.
Så vad kan det ha varit egentligen? Ganska osanolikt att nån skulle åka ut till där vi bor ute på landet och klättra upp på min balkong och dra i handtaget…?!
Till det kommer även att jag brukar känna nån slags närvara just vid dörren, och se en kontur av en liten flicka io ögonvrån, men hon är aldrig kvar när jag vänder mig ditåt. en gång har jag sett henne tydligt. Brukar också vakna mitt i natten, alltid mellan kl 1 och 2, av att det känns som att nån andas mig i ansiktet.
Många bekanta till familjen, som ska sova i mitt rum ibland om de stannar en längre tid, brukar inte klara av att sova där för att de känner att det är nån som iaktar dem.
Hm, och änkan som vi köpte huset av, hon berättade att hennes 3 barn dött av en medfödd sjukdom, som kalla för Blåbarn, ett slags hjärtfel, alla innan de fyllde 22. Den yngsta, flickan, hon dog i huset när hon var snart fyllda 9 år.
Nåt konstigt är det ju! Nån som har nån aniong om det kan betyda nåt? 