Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 4261 ggr
Merlin-pappa
0

Korsningen utanför Huddinge Sjukhus.

Detta hände hösten 1991, om jag inte minns helt fel. På den tiden var jag en medioker schackspelare. Jag var en andra klassens schackspelare i klubben SK Rockaden. På den tiden var de Sveriges absolut bästa schackklubb, med många SM-guld bakom sig. Det enda jag bidrog med var att engagera mig som tävlingsledare och med mitt goda humör.

Vi hade kul vi schackspelare. Vi tävlade i klubbmästerskap och fick priser. Även jag fick en del pokaler. Tre stycken, tror jag …

Första pokalen var en stark upplevelse. Det var ett andra pris. Jag hade kommit tvåa i gruppen och fick ett pris, så jag var jublande glad! Äntligen kunde jag komma hem och visa dåvarande fru och barn något fint. Det är alltid kul att presentera lite resultat. Så jag började hemfärden med den kommunala bussen från Högdalen centrum till hållplatsen vid en mycket trafikerad korsning, utanför Huddinge Sjukhus. Denna korsning skulle senare ha kunnat kosta min äldsta dotter livet, några år senare, om olyckan vore framme. Jag var framme vid hållplatsen strax efter klockan ett, mitt i natten. Det var kallt och mörkt, så jag ville hem så fort jag kunde.

När jag klev av vid hållplatsen så var jag på ett mycket gott humör. Då hade jag ungefär något mindre än en kilometer hem. Det var en mycket härlig känsla att komma hem med en pokal. Ok, jag var ju en andra klassens spelare, men ändå, det var en härlig känsla. Jag var ganska säker på att inte få någon mer pokal, för konkurrensen var mycket hård. Men nu hade jag i alla fall EN pokal.

Glad i hågen, gick jag med raska steg över korsningen. Så dags, klockan ett på natten är det till och med lugnt i en sådan korsning. Inte en bil i sikte. Jag kände mig lite som en "kung" att gå invid vägen. Men jag var ju på min vakt, för att inte överraskas av en snabb bil …

När jag kom till korsningen så hände det något mycket konstigt … Det goda humöret hade övergått till en djup snabb-depression. Märkligt! All världens sorg tycktes ha kommit över mig. Gråt, förtvivlan och all världens elände. Jag fattade ingenting! Vart tog det goda humöret vägen? Jag gick i alla fall vidare hem. För jag var kall och trött, efter en hård schackkamp. Förvånad över det inträffade …

Nu kom nästa överraskning. Alla sorger försvann efter hundra meter, från korsningen. Glädjen var tillbaka. Var den kom ifrån, det visste jag, men vart kom sorgerna ifrån?

Nu begrep jag ännu mindre än förut. Men jag noterade det förvånat i minnet. Jag brydde inte om det inträffade, jag ville ju bara komma hem till min varma säng, där det låg en liten fru och snarkade … För sova, det skulle jag. Men jag visste att natten skulle bli orolig. Den brukade bli det efter en mycket tuff match. Då gick jag igenom partiet i sömnen. Då brukade jag finna en del feldrag, rena strategiska och taktiska misstag. Men det var inte bra för nattsömnen. Ibland så drömde jag att jag var en lite pjäs på schackbordet, som kämpade med de andra pjäserna … Helknäppt, men så kan drömma vara.

Senare under söndagen, när jag vaknat efter en mindre bra sömn, så tittade jag på Text-TV. Under en del notiser, så stod det om en dödsolycka mellan två personbilar utanför Huddinge Sjukhus. Det var två personbilar i mycket hög fart som kolliderat. Två unga personer, de två bilförarna, lär ha dött omedelbart. Det hände någon gång efter klockan två på natten.

Nu fick jag ytterligare en sak att berätta för min fru. Om min upplevelse vid korsningen … Tala om troll! Tala om ett stark varsel …

lillajex
0
#1

Varsel är sällan av godo tyvärr..  Ruskigt och tragiskt med de unga förarna..

Merlin-pappa
0
#2

Hej.

Jo, jag håller med dig …..

Jag hade på känn vid händelsen att ena killen dog direkt, och den andra levde medvetslös i ca två minuter ….

Hur som helst är det en tragisk händelse, som dessvärre inte skulle gå att förhindra ….

Av en märklig händlese, så höll min handikappade dotter på att bli ihjälkörd i samma korsning flera år senare …. men hon hade änglavakt och klarade sig hel-skinad ….

Jag jobbade många år på det sjukhuset, och vet också att det händer övernaturliga saker i närheten där … men det är en helt annan historia ….

lillajex
0
#3

Som du gärna får återkomma med ..

 Älskar att läsa och höra om andras upplevelser mest för att jag får bekräftat att jag inte är knäpp! Så glad att ha hittat detta forum med så många likasinnade som man vet inte tittar underligt på en.

Merlin-pappa
1
#4

Det gör jag gärna ….

Jag vet vad du menar …. Jag kommer från en medial släkt, och vi är uppdelad på de som tror på det hela (och det är inte många) och de som skrattar åt oss ….

Jag låter de hållas, för jag vet vem som kommer att få det sista skrattet …. de får gärna skratta!!

Det mesta jag har upplevt, har jag gjort tillsammans med andra, och då blir det verkligen intressant!

Låt dem hållas …. Du är INTE knäpp!!

Vi är flera som märker samma saker ….

Kram, Stefan

Bybo
0
#5

Huga, jobbigt varsel. Jag har bara haft småvarsel. Fast senast i dag, kom jag på en sak. Det var kanske inget varsel jag hade, men iaf.

När jag typ gick i klass 5-6, så hade vi löpträning på en raksträcka av grus. ( Såna fina träningsmöjligheter har man på landet ;-)  Så, på ena sidan av vägen finns det en stor vildvuxen tomt med ett hus på. Jag säger till läraren - Där ska jag bo.

Efter ett halvår/år så säger mina föräldrar att vi nog ska köpa ett hus, och när vi åker och tittar, så är det "mitt" hus. Mina föräldrar fick vid senare tillfälle höra av läraren att jag sagt att jag skulle bo där :-)

Det var ju ingen större händelse, men var lite skoj att berätta då jag kom och tänka på det..ja, det var nog i dag :-)

Pling!

Lilj-an
0
#6

Varsel är ofta jobbiga och svåra att glömma.

Min dotter hade tagit in på hotell med sin pappa och sina syskon för ett antal år sedan.

Under natten drömmer hon om en flicka som går på en bro hon ser henne tydligt i sin dröm , hon ser henne hoppa och tar sitt liv.. 

Min dotter berättar om sin dröm när hon vaknar….

Senare på dagen får de höra nyheterna om en flicka i samma stad som hoppat från bron och tagit sitt liv, beskrivningen på henne liknade  flickan i min dotters dröm.

Merlin-pappa
0
#7

OJ …… Intressant!

Jag var med om något liknande för ett par veckor sen ….

Jag drömde att jag var gift och jag och frun skulle åka från lokala flygplatsen. På väg in i planet så fick jag ett starkt varsel om att vi måste gå av planet NU. Vi gick in och satte oss, och känslan blev så stark att vi gick av …..

Sen vaknade jag av drömmen ….. På morgonnyheterna hör jag om en flygkrasch i USA. Tydligen var det många barn med i olycksplanet …. Jag blev inte överraskad över nyheten på radion, och av min dröm ….

Så nu är frågan …. Slump eller inte??

Var det ett varsel eller en tillfällighet??

Om jag minns rätt så skedde olyckan i USA förra månaden …..

hihi - jag kanske har tagit rätt nick - Merlin …..

Lilj-an
0
#8

#7 Det var nog ingen tillfällighet…

Min dotter drömmer varseldrömmar någon gång då och då.

Hon  sommarjobbade och satt i kassan för två sommrar sen, ett par gånger kom en kund till hennes kassa, han berörde henne på något sätt, han verkade ledsen och som om han ville tala om något.

En natt drömmer hon om denna kille och ser bara ryggtavlan av honom där han går med sänkt huvud och försvinner…

Morgonen därpå får hon höra att just denna kund hade tagit livet av sig på natten.

// Ann

Merlin-pappa
0
#9

OJ!

Vilken spännande och märklig värld vi lever i …..

Han försvann sa du ….. Rakt in i ljuset kanske???

Jag har en känsla av det ….

Min gamla arbetskompis Kirsti, som också tog livet av sig, "såg" jag också försvinna för två år sen ….. Hon hade varit död länge, men då förstod jag att hon äntligen hade fått ro och hittat till ljuset ….

Om jag har riktigt tur som kommer hon hit ibland och hälsar på ….

För hon var en go tjej, som jag dessvärre inte han bekanta mig med närmare ….

De sista veckorna är det någon här som besöker mig ….. Jag hör ibland fotsteg bakom mog och känner mig iaktagen, samt att jag känner lukten av parfym ….

Säkert en vänlig välgörare …..

Kram/Stefan

Lilj-an
0
#10

#9

Ja ,vår värld är SÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ märklig…

Jag tror också att han hittade ljuset, men det känns så tragiskt att det finns så många människor som inte mår bra här på jorden , som aldrig hittade sin trygghet här, med vänner , familjen osv. utan väljer att gå vidare. Jag tänker ofta på de som mår dåligt, ställer mig frågan, om vi hade vetat hur han/hon mådde, vad kunde vi göra för att få denna människa på  andra tankarGråter

Din arbetskompis Kristi som valde att lämna detta liv finns helt säkert nära dig, om du vill …

Parfymen du känner doften av , känner du igen den ?

Nästa gång du hör steg och känner dig iaktagen , fråga vem det är om den vill dig något…

wolfie
0
#11

Varsel är inte kul alls..jag har varit med om det o blir lika skrämd varje gång..

Mysan59
0
#12

Kallas detta varsel?

När jag var med yngsta sonen (idag 21 år) så såg jag i en dröm en bebis som "stod" framför mig, man såg från huvudet till nedanför magen.

Han var jätteledsen och genomskinlig så man såg genom magen och därinne snurrade blodet runt runt, nånting var fel. *Slut på drömmen*

När han föddes, hade han hjärtfel.

lillajex
0
#13

Ja Mysan, det var ett varsel iallafall enligt mig.

Mysan59
0
#14

#13 OK. Jo när han föddes så kom jag ju ihåg den där drömmen, att det var nåt som var fel och tänkte då att jag kunde sanndrömma.

Jag har drömt könet på mina tre barn. Dotter, son, son. Glad

Jag är nog inte helt omedial i alla fall. Flört

Merlin-pappa
0
#15

Hejsan!

#9# Nej, jag känner inte igen parfymen …. Hoppas hon är snygg!! - haha ….. Men intressant är det …..

Det är första gången jag har kännt parfym. Andra gånger har det varit pip-rök, eller cigarettrök …..

#11# Synd att du blir rädd för varsel …. Så är det inte med mig. Tur det!! Jag är så van vid det …..

Min gamla pappa kan "varsla" ….. När han kommer hem till sig så hörs han ibland innan han är hemma …. Han hörs klart och tydligt i hallen en kvart innan han är hemma ….

Enligt min ex-sambo är jag likadan …..

Märkligt, eller hur?