Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: intuitionsövningar
Läst 1796 ggr
Frejzan
0

Känn av detta ställe - som en övning

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Vi var på fest i Mo i Härjedalen och min man Peter var med o spelade. Själv gick jag runt o fotade som jag brukar göra.

På detta ställe har något hänt, känn efter om ni kan få fram något därifrån. Berättar senare vad som hänt och vad Peter såg när vi var där.

Det finns fler kort här:

http://www.y-quickpicks.com/fotoalbum/index.php?gallery=./46750416c66eb

Jag berättar om några dagar, för jag kommer att åka o hälsa på min mamma i Hudik.

LinnB
0
#1

Jag blev lite yr då jag klickade upp bilden, men jag har ingen aning. Jag är inte bra på detta, men det ska bli intressant att höra vad som hänt och vad ni såg senare!
Ett vackert ställe såg det dock ut att vara Glad

Va hjälp ä å fly om du ha töjje fel väg?

Frejzan
0
#2

Visst, jättevackert o härligt väder. Det var en härlig dag för mig, som inget såg eller kände, men för Peter var det jobbigt. Inte värt säga mer.

Mads
0
#3

Jag får direkt känslan av att någon blivit instängd, kan inte säga om det är i det stora huset eller det mindre. Får också känslan av att falla eller hänga…Obestämd…

Fint annars !

Kram

Amor Vincit Omnia

Frejzan
0
#4

Någon mer som känner något? Svaret får ni om några dagar, sen jag kommit hem.

ann74
0
#5

Jag fick upp känslan av en brand, vet ej varför. Håller med er, ett väldigt vackert ställe.

[MargaretaA]
0
#6

ja kände också brand…

Frejzan
0
#7

Kan berätta att när vi kom till platsen så kände Peter väldigt obehag. Den känslan höll i sig hela tiden tills vi kom på samma plats när vi åkte därifrån. Då tog han en djup suck, o allt släppte. En stark obehagskänsla, nertryckt, låg. Fattar inte att han orkade spela, så starkt var det. Han var mycket påverkad av känslorna.

På åkrarna i bakgrunden på fotot såg han en massa folk som höll på med slåtter, det var midsommar när vi var där, så tidsmässigt stämmer det med slåttning. Någon/några av dom var utan huvud.

Vad som hänt där tidigare ska jag berätta senare och det har samband med Peters känsla. Ni kan ju kolla fotot igen o se om ni kommer lite närmare.

Vet inte något om någon brand, men det är nog ganska troligt att det varit sådan oxå där. Kan höra ihop med det som varit där.

#1 din känsla kan vara rätt. Kolla igen om du känner mer.

vapala
0
#8

Hej, jag fick en djup obehaglig känsla i magen, lite illamående o nästan ont, men i nuläget kan jag inte känna varför….

vapala
0
#9

Föstrår nu varför jag mådde illa..såg inte att du skrivit "någon/några av dom var utan huvud" men precis en bild av avhuggna huvuden dök upp framför ögonen

LinnB
0
#10

En galgbacke förr? Där borta på åkern. Det är till kullen jag dras.

Det är så svårt, men det är helt klart yrsel och en svår obehagskänsla då jag ser på bilden.

Va hjälp ä å fly om du ha töjje fel väg?

sofie28
0
#11

upplever andningsbesvär och känner mig kraftlös.  Instängd.  Myckt sorg och orättvisa finns med i bilden. För mig är en kvinna väldigt strakt förknippad med något som hänt där..  Tunga känslor av svek och besvikelse och en plågsam död.

MIRJAMI
0
#12

Jag fäste blicken nästan direkt vid de stora huset dörrar. Där inne eller utanför vid den känner jag att det har hänt något….Blev ur när jag såg bilden. 

Vet inte om jag har rätt eller fell…är inte bra på sådant här.

sandra1977
0
#13

jag upplever häxbränning…

Frejzan
0
#14

SVARET KOMMER HÄR:

Under digerdödens tid var det hit dom blev förvisade sen dom blivit sjuka eller smittade. Så deras sista tid i livet som sjuk i pesten fick dom vara här. Dåligt med mat, dålig hygien osv. Ingen får gå därifrån, ingen får träffa någon som är frisk, för smittspridning, osv. Tänk att aldrig mer få träffa släkt o vänner o veta att man får leva i armod, orkeslöshet o svält.

Såg någon film som jag inte minns vilken, men där var det ett gäng som bodde i en grotta och var smittad av någon sorts pest. Det var någon som gick dit med mat, men fick inte gå i närheten av de sjuka utan lämna maten en bit bort.

Kan tänka mig att det var något liknande här. Dessutom dog dom väl kort tid efter dom kom dit och då måste dom grävas ner o kläderna kanske användes av de andra sjuka o sen måste dom brännas. Kan ju även hända att dom döda brändes oxå. På andra ställen har dom blivit begravda, men här vet jag inte.

Så ni som kände brand har rätt, och känslor av hopplöshet, modlöshet, andningssvårigheter osv. finns här.

Inte undra på att Peter o ni andra känner starkt av denna plats.

Frejzan
0
#15

Ska väl tillägga att digerdöden var under mitten på 1300-talet. Men det kan även ha varit under en senare pestepidemi som detta ställe användes. Inte precis där byggnaderna är utan lite längre bort ska det ha varit, men exakt var är det nog ingen som vet. Men någonstans i bakgrunden av bilden. Hela stället "känns av", ända ut på vägen som går förbi.

Husen som finns här nu har kommit hit senare.

Det här är uppgifter jag fått från folk som bott/bor där i närheten. Det finns flera "spökhus" i byarna runt om.

LinnB
0
#16

Ah, där fick jag svar på yrseln. Så fruktansvärt hemskt. Galgbacken var en ren gissning bara, det kändes så obehagligt i kroppen.

Så hemskt!

Va hjälp ä å fly om du ha töjje fel väg?

Frejzan
0
#17

#16 Egentligen är väl en galgbacke inte så långt ifrån detta. Här fick dom dö själva, förmodligen en plågsam död, och i galgbacken får dom hjälp att dö. Men vem vet, kanske dom hjälpte varandra oxå eller hängde sig själva. Men då måste man vara ganska "frisk" för att kunna göra det. Skulle tro att dom bara var liggande på slutet och blev matade av sådana som inte var lika sjuk.