Tarot kurs, vet någon vart det kan finnas?
Jag har länge velat lära mig att spå i tarotkort men vet inte vart jag ska vända mig för att hitta en kurs i det. Är det någon som vet vart det kan finnas, nära Ystad i skåne skulle vara bra.

Hej Angeldoll jag håller en tarotkurs i Helsingborg nästa helg den 28e feb en 2 dagars kurs i att tolka tarotkorten efter sin egen intuition.
Hälsningar Lasse
Mitt bästa knep, försök lär dig själv det gjorde jag då slipper du betala dyra pengar, på nätet finns det bra sidor om tarot å dess egenskaper jag har en sida där du får lära dig olika stjärnor det viktigaste av allt försök å lita på din egen inutition.Jag tittade inte ens i en bojk när jag köpte min allra första lek utan följde min egen inutition istället å det va ju inte fy skam det heller här kmr sidan http://www.tarotsidan.com/
Hej Lasse!
Synd att det är nästa helg, hade det varit lite längre fram så jag kunnat planera och hade då gärna kommit.
/angeldoll
dcpower: tack det var en mycket bra sida. tack för tipset.
varsågod:):)
Kolla på Ylva Trollstiernas hemsida, hon brukar ha jättebra kurser, både distans och hemma hos henne. Hon är mycket bra på att lära ut tarot.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
tack migi-cat. synd att kurserna ska vara så dyra 
Ja det skulle vara jättekul att gå massor med kurser! 
Lycka till !!
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Jag kan rekomendera dig att googla på tarot kurs online. Jag hittade en gratis kurs när jag började.
Sen har jag läst till mig rätt mycket information. bla annat från tarot -Lasse hemsida och anna-lenas. (mycket bra info)
Det finns också en del bra sidor över tarot kortens betydelse. Som början på nätet.
Jag använder tarot som personlig vägledning och den har fått mig att klara många svåra stunder. Tack vare vägleningen. Sen låter ett par mig öva på dem.
Alma

Blir säkert fler kurser längre fram också.
Men du kan säkert komma igång och lägga lite kort innan dess. Finns en massa tips på nätet och finns även lite tips på min egen hemsida också.
Men låt bli böckernas och andras tolkningar av korten det är bara ngn annans tolkningar och behöver inte alls betyda att du tolkar korten på samma sätt använd dig av din intuition när du läser dina kort.
Ett tips lägg lägg tre kort för din morgon dag förmiddag eftermiddag kväll.
Skriv ner vad du får till dig och kolla dagen efter hur det stämmde på det viset får du en väldigt snabb respons på dina läggningar.
Lasse
Jag måste ocxå säga tack lasse det e DU som borde få äran att det går så bra för mig i tarot för det va DU som inspirera mig skrev i andra inlägg hur man skulle göra så TACK åter igen du e min förebild:D:D
tack alla för alla tips jag fått. får prova mig fram och se vad som händer. som lasse skrev så har jag också tänkt, att jag inte ska läsa hur andra läser korten. tack ennu en gång. får skriva här sen och berätta hur det går 
