Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: upplevelser
Läst 1346 ggr
[Puppan]
0

Fick besök :)

Min sambo å jag satt i vardagsrummet, jag satt på golvet (höll på att grajja i fotoalbumet), å han i soffan.

Jag hörde hur det lät lite i hallen, så jag böjde mig framåt å kikade, men nä det va väl inget tänkte jag. Å i samma veva frågade min sambo om det är någon i hallen. (Han trodde att det var min bror som fortfarande var kvar).

Nä sa jag. Då fick han jätte stora ögon å sa, jag såg hur någon hedde ner sin fot i min sko å flyttade på den, å jag såg benet oxå.

Och skon hade flyttat på sej en bra bit. Och min sambo tror inte på nåt övernaturligt. Men nu vet han inte vad han ska tro ;) 

För till å från händer det lite smågrejjer här i vårat hem som inte har någon logisk förklaring.

//Puppan

Marina2
0
#1

Så härligt att ni båda hörde och att du sen såg. Nu är säkert din sambo överbevisad.. Detta var väl ett tydligt besök?

Håll nu koll på dina/era skor!

Kram/Marina

[Pirkkolino]
0
#2

Att bli medialt mottaglig. Denna fenomen händer inom en. Man inte kan "tvinga" någon att "tro på" nåt, oavsett att saker är solklara till någon annan individ. Man måste kunna ta till sig såkallade övernaturliga händelser alldeles själv. Vissa gör det, vissa inte. Det är som alla andra kunskaper i livet. Vissa är "medfödd" jurist o andra avskyr juridik. o.s.v. Det beror mkt på, vad var o en har med i bagaget, när man födds på jorden, dock den teorin "köper" inte alla invider heller. Ha det bra o är öppen mot oförklarade händelser, ovsett andras tvekandet. Lita på din egen känsla. Kram. Pirkkolino.

[Puppan]
0
#3

Jajjamen Marina det ska vi göra Skrattande ! Kram

Pirkkolino jag har Aldrig tvingat på honom att tro, men jag förstår vad du menar. Kram

[Pirkkolino]
0
#4

Puppan..Jag förstod, att du inte har gjort så. Jag bara skrev så o menade som generellt. Jag har inom familjen "skeptiker" så att det räcker. Ändå vet de alla, att jag alltid har varit medial. Och, jag vet att de innersinne nekar ingenting heller. De är bara tuffa o använder humorsinne som täckmantel när det händer oförklarade saker runt om mig o även de andra. Kram.

[Puppan]
0
#5

Måste bara tillägga på denna tråd. Jag vet inte om det börja hända saker för min sambo??

Vi bor i en vindslägenhet, och igår när han skulle hämta pizzan så vart han givetvis tvungen att springa upp å ner för trapporna. Både på vägen ner och upp trodde han att jag ropade på honom, vilket jag inte gjorde!

Han var bergsäker på att jag sa hans namn. Men ikke. Sånt här har jag också upplevt när jag var yngre, hur mycket som helst att någon ropar på mig, säger mitt namn. Jag trodde alltid att det var mamma som gjorde det, men nä det hade hon inte alls gjort.

Är det bara någon inbillning eller vaddå?? Det skulle jag gärna vilja veta.

Å sen sa min käresta igår sent på natten. Tina jag tror att det spökar här.

[Puppan]
0
#6

Ska jag skriva en ny fråga om det jag undrar över? Om det sista jag skrev? #5.

För jag skulle vilja veta mer om det.. Eller är det en jättefjantig fråga å ren inbillning??

[Puppan]
0
#7

någon??

dilba
0
#8

Det är väl mysigt att få påhälsningar? Och dubbelt så bra när man inte är ensam om att se en sak. Min make och jag ser ofta saker här hemma hos oss och någon enstaka gång ser vi exakt samma sak samtidigt och då får vi liksom kvitto på att vi inte är färdiga för psyket…det tycker jag är ganska skönt!

Elisabeth-J
0
#9

Det verkar som att han har någon vid sin sida som vill uppmärksamma honom sin närvaro. Svårt att veta men det ka vara någon på andra sidan men det kan även vara en guide. Kanske han kan meditera och se vad som händer?

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

[Puppan]
0
#10

Jo det är mysigt att få besök, iallafall här hemma då går det bra, men är jag på jobbet å det händer grejjer då blir jag lite rädd.

Ja Elisabeth det är det säkert, å det har jag sagt till honom men då säger han att han känner ingen som gått bort. (Men hans morfar är avliden å dom har aldrig träffats.) Ja jag ska höra om han vill det.

Tack så mycket för era svar! Kram

Elisabeth-J
0
#11

#10 Det kan ju även vara någon släkting som han inte har träffat i livet eller någon vän till hans familj.

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

[Puppan]
0
#12

Ja jag är lite lur på att det är så faktist.

Denna kommentar har tagits bort.