Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: offtopic
Läst 1585 ggr
pepsan
0

Fler som inte firar nyår?

Ja jag firar inte p.g.a skotträdda hundar utan kommer bara sitta hemma ikväll och kanske blir det så att jag får starta dammsugaren mitt i natten, för att dämpa raket ljuden.

Iaf. undrar jag om det finns eller kommer finnas folk här på forumet, hade varit kul att skriva lite om nu inte alla är upptagna..?

Då är det bara att hojta till om ni är skrivsugna Glad

GOD FORTSÄTTNING OCH HOPPAS 2009 BLIR ETT BRA ÅR!

Happyspirit
0
#1

Jaaa, usch det blir jobbigt i kväll för många hundar. Ett stort problem för hundägare är raketerna tyvärr. Värst för dem som bor i storstäder. Tänker på er alla hundägare ikväll.

Hoppas det går bra!

Gott Nytt År!

Elisabeth-J
0
#2

Jag tänker också på alla hundar ikväll och jag önskar att ingen tar ut sina hundar vid tolvslaget. Hoppas att det går bra med dina hundar.

Kram

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

Mads
0
#3

Mina föräldrar har 2 hundar vi får pyssla om lite extra inatt när det smäller. Har ingen aning om sonen kommer att vakna och hur han reagerar, vi får se. Kanske finnes här inatt jag med. Hoppas det går bra med dina hundar.

Kram

Amor Vincit Omnia

Imasy
0
#4

Firar nyår gör vi, men vi köper inga smällare eller raketer. Dessutom så finns det så många andra som köper sådant i området så vi behöver inte slösa ännu mer på detta skräp av många olika anledninger.

Har hund och katt själv men *pepper pepper* än så länge har de aldrig reagerat på smällare. Men jag vet grannen/vännens djur gillar inte dem. En av deras hundar kan hålla sig inne i ett dygn i värsta fall. Vägrar verkligen att gå ut och kissa så länge det smäller.

Sedan så är jag en sådan som inte fattar vitsen med smällare. Vad är det som är SÅ skoj när det säger *pang* ? Kan man inte lägga pengarna på något vettigt istället?

tommytoe
0
#5

Jag kommer inte o fira nyår. Det blir lugnt men kanske kommer jag ändå inte kunna att titta in här förrän efter tolv.

Mysan59
0
#6

Nu vid nyår är det tur att man bor i en liten by, där det inte smälls så mycket!

När dom andra går ut och tittar på raketerna är jag hemma med hundarna och sätter på musik så inte smällarna hörs så mycket.

Jag vet inte än hur den lilla hunden reagerar (7 månader), men tiken är jätterädd, men jag tröstar inte nån hund, utan låtsas som ingenting.

Annars förstärker man bara deras rädsla…

Gott Nytt År!

pepsan
0
#7

Tack för era svar Glad

Ja dom har redan börjat smäll här.. Blir så j**la irriterad på alla smällarna Rynkar på näsan Har ingen strereo så dammsugaren eller data musik får nog åka på senare FNISS. Men  mina grannar är nog irriterade för allt skällande, men dom får ha överseende.. Många år sen sist jag köpte raketer, kan inte förstå hur många kan ödsla massvis av pengar på det som bara går upp i rök. Kul att kanske någon finns här inne ikväll Glad

Kram Kram

Kerstina-61
0
#8

Vi ska nu åka iväg så vår vovve får ro att göra sina behov. Han varken äter eller, som sagt gör de behov han behöver. kan säga att en sån här helg är ett helvet för hunden och oss. Jag lider så med honom. Han blir 10 år i sommar och har sen han var 3 år mått så här då det smäller.

Idag är vår lokaltidning full med insändare. jag har skrivit förut, men ledsnat då det inte hjälper. Folk struntar ju i att djuren mår pyton. Jag begär inte att man ska helt upphöra med smällare, men det kunde ju begränsas till en viss tid. Här smäller det 1-2 veckor före och efter nyår dygnet runt. Man kunde ha en viss tid, så kan man åka ut i skogen den stunden.

Nu har vi tur som har vänner nära och vi kan ha med vår hund hem till dem. De har ett bra isolerat hem så det hörs inte jättemycket.

#6# Precis som du säger så ska man inte trösta en skotträdd hund. Jag spelar också musik..Gjorde bort mig ett år då jag först satte på radion..vad hör jag-SMÄLLARE. Jag sätter på TV, vad ser jag och hör-SMÄLLARE! Nu blir det Cd-musik.

Gott nytt år alla på Ön!!
önskar
Kerstin

Kerstin, Medarbetare på Spiritualism IFokus

Jag kan bara vara mig själv och ingen annan, därför gör
jag det jag älskar just idag!

[Hellas]
0
#9

Jag kommer förmodligen vara uppkopplad men kommer inte sitta vid datorn hela tiden.
Vi är hemma och jag är dessutom fortfarande sjuk så det blir superduperlugnt.

Jag tycker det är skamligt med att elda upp så mycket pengar, förorena miljön, orsaka personskador och skador på andra ting samt skrämma slag på våra djur, det är ju inte bara hundar som kan bli skrämda, även katter, hästar och vilda djur blir otroligt stressade, enbart för människans höga nöjes skull under en kort stund.

Vi kanske hörs senare

[Pirkkolino]
0
#10

Jag behåller mig inomhus på nyårsnatten sällskap med min dotters katt. Jag gillar att kolla fyrvärkerier, men helst genom fönstret. Har fått en gång en raketbehållare, smal pinne, i mitt på pannan. Bulan blev enorm, men hade tur att den inte hamnade på min öga. Jag tycker att alla typ raketer känns farliga trots att de är vackra att titta på.

Imasy
0
#11

#9

Av de anledningar du radar upp struntar jag i att köpa smällare / raketer ;)

Tänk om man kunde skänka de där slantarna man sätter upp i rök till ett katthem, cancerfonden eller liknande, som verkligen behöver dessa pengar.

[Hellas]
0
#12

#11 Jag håller med, skänk hellre pengarna om det kliar i pengapungen *Ler*.

Skämt å sido, jag tycker ju att fyrverkerier är väldigt vackra och det är ju inte så att jag blundar och surar om det räkar vara ett fyrverkeri i närheten men som det har blivit så är det skjutglada människor överallt.
Det är inte bara några puffar här och där utan riktiga brakerier.

Thinka
0
#13

Jag står i stallet mellan 12 och 01 och svär över alla raketer. Jag har nämligen en häst som är livrädd. Vi täcker alla fönster i stallet sätter på cd, bomull i öronen + att vi står där och ändå är han hysterisk.

pepsan
0
#14

Läste på ett hundforum att det kommit ett halsband man kan sätta på hunden, men vet inte om det fungerar, det ska lugna hunden.

Ja här utaför har dom satt upp nyårs ramper, så det kommer att smälla som sjutton tror jag, och fönstren är inte täta så det är ganska så lyhört. Rynkar på näsan Hade jag haft badkar hade jag kunnat sitta där inne och spola, men har en pytteliten toa så alla 3 hundarna får ej plats..

Ja jag nochalerar hundarna om det kommer smällare, men vad gör jag åt panikskällandet inomhius? Först börjar 1 hund skälla sen börjar dom andra 2 efter henne * SUCK*  Stackars ALLA våra rädda djur!

Har även varit inne på ett kattforum och skrivit på en protestlista mot att allmänheten ska förbjudas att skjuta raketer.. Men det hjälper nog inte. Visst är det fint men nyårsraketer, men jag tycker synd om alla djuren och även dom äldre människorna som är rädda.

Här skjuter dom oxå hejvilt, dag som natt och det skulle vara förbjudet!

Kul att några finns här ikvällGlad

rockygubben
0
#15

Jag firar inte heller nyår,har hund jag med.Det är en hemsk tid för dem.Rynkar på näsan

Rocktjejen
0
#16

Det borde vara förbud på att få smälla smälare eller skjuta raketer innan 12 slaget.och bäst vore väl det om det gjordes på ett enda ställe..jag har satt på radion här för mina katter och hoppas att dom inte lider alltför mycket ikväll/natt..förra året gick bra då var jag ju hemma också,och då låg dom i fönstren och titta på eländet utanför.

Sänder mina varmaste tankar till alla våra djur i detta avlånga land ikväll/natt.

Kram Eva

allhealing
0
#17

#13

Vill du att vi skickar lite lugnande healing till din häst?

Kent Asp

kentasp.com
www.kentasp.com
www.MindKnowlogy.com

förändring är alltid en möjlighet

Thinka
0
#18

#17 det får ni jätte gärna göra om ni har tid. Jag vore ytterst tacksam. Han heter Junior förrästen.

allhealing
0
#19

#18

Berätta gärna imorgon om du märkte någon skillnad. Cool

Kent Asp

kentasp.com
www.kentasp.com
www.MindKnowlogy.com

förändring är alltid en möjlighet

Jennie-S
0
#20

Jag ska också bara va hemma med vovven, så vi firar tillsammans med lite god mat.. Hon är tack och lov inte rädd men skulle aldrig vilja lämna henne ensam ifall nåt skulle hända.. vill finnas där ifall det skulle va nåt..
Min gammel hund är livrädd, henne får man knappt ut på ett flera dygn, går och gömmer sig bakom soffor, skakar och blir nästan helt paralyserad (heter det så?) mm.. men hon är långt ute på landet hos min mamma, där smäller det inte mkt alls så det är skönt, bara att hoppas att det är lika lugnt där iår som förra året..

Många tycker kanske att min tanke är knäpp men jag tycker det vore så himla bra ifall man kunde införa förbud på försäljning utav fyrverkerier och att varje kommun ansvarade för fyrverkerierna istället. Tror detta eviga smällandet som börjar flera veckor för tidigt och håller på flera veckor efter skulle minska otroligt mkt! Tror att det skulle rädda och hjälpa många djur och det skulle bli mkt mindre olyckor. Då skulle smällandet hållas just runt tolvslaget och sen är det bra.. Så många oskyldiga djur som lider så fruktansvärt under denna tid och många får tyvärr tas bort då dom inte har kunnat räddas eller rehabiliteras på något vis..

Tänker på alla stackars djur och önskar att jag kunde trolla iväg dom under den värsta stunden till en lugnare plats..

Jag lär nog finnas här i krokarna under kvällen..

Önskar Er Alla Ett Gott Nytt År iallafall och God Fortsättning!

[mia-38]
0
#21

Jag och sonen är hemma själva ikväll. Vi har varit sjuka och är ganska trötta nu. Vi har ätit god mat och ska väl tugga i oss lite godis framåt kvällen.
Mina katter reagerar på dessa smällare. De springer ovh gömmer sej under kökssoffan. Även att de smälls nere på stan. Och vi bor 4 km därifrån.
Såg att grannen har satt upp en ramp. Misstänker att det kommer skjutas hej vilt här inatt.

GOTT NYTT ÅR på alla.

Frejzan
0
#22

Jag kommer oxå att sitta här lite emellanåt i kväll. Här är lugnt i nyår. Men sista april brukar det vara en kase rakt över vägen (kanske 50 m bort) och där är det fyrverkerier då. Min jycke har blivit skrämd av dom och samtidigt blev hon oxå skrämd för åskan. Hon reagerar på åskmullret på långt avstånd. Hoppas det lugnar sig med åren, hon är ju bara snart 2 år. Skönt iaf att det inte smälls något i kväll här.

britt-mari
0
#23

Jag kommer att vara hemma ikväll så det blir inget speciellt firande här. Raketer klara jag mej också utan. Min lilla Vovve är inte heller särskilt förtjust i dessa manicker. Hon hör dem på riktigt långt håll så det blir väl att underhålla henne om det skulle börja smälla. Vi bor ganska lugnt så jag tror inte det blir så stort problem i år. Grannarna är nämligen inte hemma, men ljud färdas långt om vädret tillåter.

wolfie
0
#24

Just nu ligger min katt under sängen..hon är jätterädd..förbannade raketer o smällare!

[Hellas]
0
#25

Ja det är hemskt med smällarna, de har precis börjat smattra här lite mer rejält så vi får se vad mina missar säger, förra året var den ena katten jätterädd Gråter

powderpuff
0
#26

Här är en till som inte firar nyår.

Jag är lyckligt lottad som har två hundar som inte bryr sig om smällarna, de har inte gjort det tidigare i alla fall. Men däremot ett par hästar som hyperventilerar redan. Jag är ute hos hästarna mellan ca 23.30 till 01.00, går in lite runder i mellan och kollar hundarna.

Men gott nytt år till er alla här på ÖN

Jag saknar dig. De går aldrig över. De gör bara mindre ont ibland...

Min blogg, "Sockerblomman"

 

wolfie
0
#27

#25 Ja nu ligger hon bredvid mig på rygg..försökt med healing..hon är nu lugn..tack o lov!

mommo
0
#28

Min katt är också rädd, hunden bryr sig inte så mycket. Här ute på landsbygden skjuts jättemycket, och här i landet närmar sig klockan 24 nu!!

wolfie
0
#29

Ja det är jobbigt för djuren nu..men trots allt blir det nytt år ändå..

håller tummar o tassar att djuren klarar sig..vill inte läsa tidningen om djur som skrämts ihjäl..usch!

Felicula
0
#30

Jag är hemma med mina katter. Lill-honan är ju dräktig och dessutom är det hennes första nyår som vuxen (det förra firade hon som kattunge på landet hos sin mamma och uppfödarna, så där var det lugnt). Dessutom har vi ju inte bott ett nyår tidigare i området, så jag vet inte hur mycket det kommer att smälla på här. men hon ska föda om 16 dagar, så jag vill gärna finnas till hands om hon blir orolig.

Hyacint1
0
#31

Jag tycker att denna Nyårsaftonen är PEST…. min man ligger på sjukhus och är döende.

En av mina katter gick ut i morse och har inte kommit hem ännu….jag undrar vad som har hänt och var hon är . Detta är verkligen inte likt henne, hon brukar alltid vara  hemma vid denna tiden och inte vara borta hela dagen i övrigt heller.

Men som dom skjuter där ute nu så vågar hon sig ju inte hem heller jag hoppas bara hon överlever och kommer hem i morronbitti…

HOPPAS I ALLAFALL ATT ALLA NI ANDRA FÅR ETT GOTT NYTT ÅR, OCH ATT ALLT SOM ÄR SVÅRT OCH TRÅKIGT VÄNDER TILL LJUS OCH GLÄDJE I STÄLLET :-))))))

Dinengel
0
#32

Det var länge sedan jag var partyplinglan.

Jag är också hemma mina killar har lagt sig redan. Jag  nattugglan och kise väntar 12 slaget.

Det är mycket tråkigt att vissa tar inte hänsyn varken till djur eller mäninskor. Min katt gömde sig innan och jag fick ångest när en av grannar smällde granat bakom huset, var så arg att jag slåg i fönster och tur att dom såg mig.

Man smäller inte granater bakom hus på folk. Dom har sprit i hjänan.

Vi har aldrig köpt smällar och tänker aldrig köpa heller, bättre köpa kattmat till vilda katter.

Det börjar smälla här då då käns att min ro växer i magen…

Vi kan ge varanda heling och våra djur.

Vill ni det?

[Hellas]
0
#33

#31 *Kramar om*

powderpuff
0
#34

#31 Hoppas katten kommer hem snart.

Massor av nyårs kramar till dig.

Jag saknar dig. De går aldrig över. De gör bara mindre ont ibland...

Min blogg, "Sockerblomman"

 

Mysan59
0
#35

Nu e kl 12.00 och min hund springer runt och försöker gömma sig. Jag spelar musik hela tiden, så det hörs så lite som möjligt av smällarna.

Stackars liten, MEN jag tröstar henne inte! Hon ska inte lära sig att det är farligt…

Felicula
0
#36

Det har gått jättebra med katterna, och den dräktiga sitter i fönstret (där hon brukar sitta, på den varma fönsterbänken) och kollar. Lite spänt blev det under de värsta smällarna, men ingen panik. Hoppas övriga djurägare haft det drägligt också!

[Hellas]
0
#37

Ja nu börjar det lugna ner sig lite, min "minsting" till katt kryper snart fram.
Vår största katt har också varit bekymrad men mest pga. att lilleman varit rädd.

Dinengel
0
#38

#31 Skickar en varm kram till dig ,hopas att kisen kommer hem snart.

Här var det inte roligt vi har i….t grananr så dom smäde precis bakom huset.

Det räckte inet att jag fick panik när jorbävningen var nu kom den igen, men den fösta tanken slog mig hoppas #19 att han läser inlägget och ångesten försvann fick underbar värme i huvudet och sen i hela kroppen.

Mirakel kan intreffa….jag vill tacka dig #19 oavset vad.jag tror att min ångest försvann bara jag önskade att du läste inlägget.

Nu är min kise lugn också jag hittade den under sängen och sen fick vi kela på gålvet…otroligt det har aldrig hänt.

#36 mysigt snart ska få nya bebis.

Önskar er all gott

Ulrika091101
0
#39

Vi har inga hundar men skotträdda katter. Lider med dem. Tur för dem att jag inte kunde vara med på festen idag pga att jag känner mig krasslig. Fick vara hemma och ta det lugnt i stället. Så de slapp känna sig ensamma iaf. Det höll som mest på i en halvtimme efter tolvslaget som tur var när man bor ganska centralt i en storstad så här.

Själv har jag blandade känslor. Det är ju en källa till glädje, hopp och gemenskap det här med nyår men förra året när vi sköt raketer var det så många att man inte kunde komma undan nånstans utan stod mitt i eldstriden och tredje världskriget kändes inte långt borta. I en grupp hade de köpt billiga raketer som inte funkade en enda och en small nere på marken och skrämde alla runtomkring. Det var inte så kul kommer jag ihåg. Det finns idioter som inte är försiktiga och förstör för andra dessutom Rynkar på näsan

Hyacint1
0
#40

Första glädjen med det nya året är att lilla tjocka söta goa kisse till slut efter mycket skjutande och oväsen vågade sig hem , hon bara stod i trädgården och tittade på mej… jag hoppas att det var ett gott omen och att året fortsätter i den stilen…. God fortsättning på er alla på ÖN.Glad

SimsBrooke
0
#41

Ja det är ju synd att folk med skotträdda djur inte bor där jag bor i stora mellösa(landet) eftersom de skjuter inte så vidare värst mkt här bara just under tolvslaget och typ i en halvtimme sen är det slut :( Men god fortsättning på er alla och trevlig 2009 nu :P

Medarbetare för The sims ifokus
](http://thesims.ifokus.se/ "The sims ifokus")Personlig blogg Närketjejen
The sims blogg SimsBrooke

powderpuff
0
#42

#40 Hoppas det håller i sig.

God fortsättning till er allaSkrattande

Jag saknar dig. De går aldrig över. De gör bara mindre ont ibland...

Min blogg, "Sockerblomman"

 

Mysan59
0
#43

Loppa är fortfarande borta… Gömmer sig…

Men jag låter henne vara ifred tills hon känner sig redo.

Hyacint1
0
#44

GOD FORTSÄTTNING PÅ DET NYA ÅRET ALLA…….har inte givit några nyårslöften i år, dom uppfylls ändå aldrig så varför?????

MEN MIN NYÅRS ÖNSKAN ÄR ATT 2009 SKA BLI ETT LJUSARE OCH POSITIVARE ÅR ÄN DET FÖRRA….. trots lågkonjunktur och allt, nu var jag negativ i mitt tänkande, fy på mej uch… RINGDE JUST TILL SJUKHUSET OCH FÅR MEDDELANDE OM ATT MIN MAN ÄR YTTERLIGARE SÄMRE…… SÅ I ÅR TROR JAG ATT DET GÄLLER ATT FÖRSÖKA ATT TÄNKA POSITIVT….

PS. SÖTA TJOCKA KISSE SITTER UTE OCH VAKTAR UPPFARTEN TILL HUSET, HON VILLE GÅ UT IGEN, HON VÅGAR VARA POSITIV EFTER ALLT HON GÅTT IGENOM I GÅR OCH I NATT….. :-)

[mia-38]
0
#45

Min gamla katt fick panik igår vid 12-slaget. Grannarna sköt i det närmsta granater, så small det. De andra två katterna brydde sej inte nämnvärt utan låg o sov.
Min gamla kröp fram till slut och ögonen stod rätt ut i han, öronen var bakåt och han skakade. Stackarn.
De själva har ju djur men tydligen bryr de sej inte om att de blir rädda.

Oansvarigt!

Önskar alla en GOD FORTSÄTTNING PÅ 2009! Skrattande

[Kaninfluff]
0
#46

Jag tycker så synd om alla kaniner, och alla andra djur för den delen, men kaniner är ju mer känsliga än andra djur, och dör lätt av skräcken när det kommer så höga ljud. det låter ju bra mycket högre för dom än vad det gör för oss!

Mysan59
0
#47

Sen glömmer vi ju bort alla vilda djur, hur rädda ska inte dom vara?!

poppcorn
0
#48

jag stängde in min hund i hans trygga bur, å satte på radion lagom högt så de överöstade de värsta smällarna. Han låg där å brydde sig inte, men ut ville han inte gå förren imorse. Då hade han inte vågat sig ut på nästan 14 timmar,,, stackarn.

poppcorn
0
#49

jag stängde in min hund i hans trygga bur, å satte på radion lagom högt så de överöstade de värsta smällarna. Han låg där å brydde sig inte, men ut ville han inte gå förren imorse. Då hade han inte vågat sig ut på nästan 14 timmar,,, stackarn.

Thinka
0
#50

Junior var lugn tills det small hos grannen häststackarn blev alldeles ifrån sig han lyckades orora upp de andra hästarna en vända.

Frejzan
0
#51

Jag gjorde kväll tidigt. Lade mig i badet och gick sen i säng runt 22. Vaknade av raketer som grannarna skjöt. Hunden kom o la sig nedanför min säng (ligger aldrig i sängarna) vankade lite oroligt men var ganska lugn ändå. Katten låg o sov i fotänden på sängen o reagera ingenting.

Skönt att inte Freja var mer orolig än hon var. Kanske det kommer att växa bort.

[starson]
0
#52

Hehehe!

Gör en ekologisk raket!Obestämd

En styck busvissling och en brödkavel.Flört

Vissla och slå dig i huvudet till du ser stjärnor.Förvånad

Låter kanske dumt, men är det dummare än att "tända" eld på en massa pengar bara för att sedan bidragit till att skita ner miljön?Skäms

Tror inte det!Skrattande

Frejzan
0
#53

he he he asgarv . Den var bra

Tänkte under milleniefirandet på alla dessa fyrverkerier över hela vår jord. Måste vara otroligt mycket kemikalier som spreds för vindarna och över mark o hav. Jag undrar vilka konsekvenser dessa kemikalier från fyrverkerierna har för miljön och alla småkusar som finns i marken. Huga

Och varje år späs det på med nya kemikalier flera gånger.  Vi har ju oxå alla dessa invigningar av olika saker, tävlingar osv. Då ska det alltid vara en massa fyrverkerier.

Hyacint1
0
#54

Okey #52 du vinner det där tycker jag att vi prövar till den 31 dec. tiden går ju som bekant fort så det är ju snart……ska skriva upp receptet så jag inte glömmer det , tänker förresten vidarebefodra det till min son….. men han blir nog inte precis överförtjust…..Flört