Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: övrigt
Läst 1765 ggr
MedlemNizze
0

Känslor Tankar o Meditation!

Hej på Er o God Fortsättning förresten Skrattande

Är allt bra efter JulStöket/Stresset?

Var Ni snälla under 2008 och fick Ni många "keter" (Paketer)?

Jo, jag har suttit här i mina funderingar igen.

Jag tänkte att jag ska börja meditera nu efter nyår. Låter som ett nyårslöfte och det är ett nyårslöfte och troligtvis det första nyårslöftet jag någonsin kan hålla.

Rökningen har ju inte gott så där vidare bra under dessa åren som passerat.

Men nu till min fundering..

Jag har läst mycket om meditering och har ett x-antal cd-skivor som ligger här och bara väntar på att sättas på, med mig vilande någonstans i rummet. Eller förlåt, fel uttryckt, det är väl inte ett viloläge man ska befinna sig i, för då somnar nog dom flesta. Visst är det ligga-ner-och-titta-innåt som gäller, men vila låter som nattinatti och det är ju inte då man ska meditera direkt.

Så kanske i en fåtölj med huvudet uppåt är bäst för mig. Det är väl olika för varje individ, men för mig är det nog fåtöljplatsen som gäller. Men frågan då… Jo!

Jag har aldrig, under min livstid, kunnat leva mig in i filmvärlden. Vi har kunnat sitta många människor och se samma film. Vissa har skrikit av skräck eller skrattat av glädje, beroende på vad som filmens sekvens just då visat. Jag har ofta fått frågor som.. "Tycker du inte den är rolig?" "Blir du inte rädd?" "Sover du?" 

Mina svar, har jag förstått, har saboterat de övrigas feelings inför filmens handling. Jag har svarat tillex. "Men det står ju en människa bakom kameran och filmar allting" eller "Det röda är ketchup"

Min fråga..

Har jag svårare för att komma in i mediterandets inre bilder med dessa tankar genom att inse varje handlings under- och överarbete eller har jag lättare för att meditera och få fram inre bilder genom att ha insyn i olika handlingars bakomliggande orsaker i detta livet??

Gott Nytt År på Er Alla och jag ser framemot många roliga samtal i trådarna under År 2009.

Kram o Kram

NyårsNizzen

Trisha
0
#1

Klart att kontrollfreaket som har koll på varenda grej, kan komma emellan då och då! Roligt blir ju när du mediterar och det slinker förbi sånt som du INTE kan förklara bort med ketcup el så… hihi!

Ser fram emot när du berättar om det! För är man en analytiker, som du tycks vara, så blir det ännu häftigare när det händer grejer som passerar ketcupförklaringarna! Ser jag fram emot….

Jag personligen tycker det är kul med skeptiker. Om dom är villiga att dela med sig när dom blivit övertygade. Alltså öppna skeptiker. Mer av såna!

Medarbetare på Övernaturligt i Fokus

MedlemNizze
0
#2

Men en sak Trishia .. Jag är såå öppen för den sidan som vi inte kan se, men det som jag vet att vi blir manipulerade av här på jorden (tv-såpor, filmer, veckotidningar, politiker och MYCKET mer) Den sidan klarar jag inte av att gå förbi. Men däremot är jag inte skeptisk till att få uppleva saker via Meditation.

(Låter kanske fel i mångas öron/ögon) Men sånn är jag Kyss

Vet inte hur jag ska förklara det… Jag är nog i behov av att ge förklaringar på vad jag vet inte är något oförklarligt, men däremot är jag inte stängd ifrån att uppleva saker som i en, tillex, Meditation.

Jag lovar att dela med mig av allt jag får uppleva efter nyår.

Nu hade en skeptiker skrivit.. OM jag upplever något..

Jag tycker inte om Tv:ns framfart med andevärlden p.g.a. att producenterna vill ha sensationer. Däremot en positiv sak, med att det "andas" till höger och vänster i media, är att Vi människor får upp ögonen för att det finns något mer än det vi ser, och det är bra. Däremot så ser jag inte dom serierna på tv som mer än såpor. Men innertanken är God, då det öppnar upp oss.

Ungefär som att se "Äntligen hemma" eller nej, vad heter alla dessa snickeriprogrammen??

Det får oss att inse att det är dags att göra vid hus och trädgård, dock blir det inte lika bra som i "såpan" för vi har inte dom verktygen tillgängliga. .

Likaså med Det Okända.. Just det, det finns nog något på andra sidan, men vi är inte födda till att använda dom verktygen direkt, utan måste bl.a. börja med att tillex. Meditation m.m. m.m.

Men i båda fallen så öppnar det upp oss !!

Kram

[Pirkkolino]
0
#3

Jag önskar lycka till med din Meditation. Det är bra tanke. Men..jag passar på att berätta hur det gick min Meditation som ett litet barn. Ingen i min omgivning kände namnet ,meditera o yoga. Men jag var pytteliten när jag började blanda ihop, dans,både snabba o långsamma gymnastikrörelser o "tänkandet" som jag uttryckte mig o i hela soppan behövdes jag olika typ musik. Pappa kollade mig flera dagar o sedan gav namnet vad jag höll på med. Hottentottdans. Jag fick smeknamn, Hottentott, o har burit den nu över 60 år. Som 20 åring hörde jag namnet yoga, Meditation o meditationsdans. De hade jag hållit på hela mitt liv utan att veta annat än att jag var pappas hottentott. Ha det bra med dina meditationstunder. Kram. från "Hottentott".

[GunillaF]
0
#4

Jag är en kontrollmänniska men det har gått bra att släppa den biten (?) faktiskt, under Meditation.

Så släpp kontrollen och känn tillit!

                                               Flört

Trisha
0
#5

#2 Absolut att vi ska vara oerhört skeptiska till hur vi manipuleras. En del kan gå överstyr med rädslan för illuminati, övervakningsnojjor o så, men faktum är att det är större än vad vi fattar. Men vi kan se och välja vad vi går på, eller hur? Där kan vi ju verkligen använda våra mediala, känsliga sinnen till att skita i det vi försöker manipuleras till att göra, konsumera eller leva i. Junkfood, prylar i alla former, dataspel (hua!), alla kemiska droger som kommer nya och ack så lättillgängliga hela tiden. Isch, listan kan jag göra lång på allt jag funderar på och iakttar. Men jag väljer bort, helt enkelt och har slutat predika. Däremot diskuterar jag massor med likasinnade, men väljer att inte längre stoppa korv med människor som inte är där att dom överhuvudtaget vill lyssna och höra på vad som sker runtomkring dem. Huvudsaken dom får speeda och konsumera…..

Vad gäller andligheten och media, så tycker jag ibland det är sorgligt hur spekulativt det är, precis som vi själva inom "branschen" ränner på mässor och håller till på dyra tarotlinjer o s v. Fick frestelsen dinglande framför nästippen för en tid sedan. Mitt år 2008 har varit… nåja, låt oss säga lite fullt av tester, så ekonomiskt har jag varit en aning på knä, minst sagt…. Nåväl, jag fick ett erbjudande, en förfrågan till en lite större mediagrej. Men jag skulle leverera t ex; kan jag se att nåns mormor ska dö? Kan jag förutsäga olyckor? Osv, osv. Men det gick inte. Kunde inte kompromissa med mig själv. Men jag kände mig inte det minsta "helig" när jag lade på telefonen. Jag kände mig dum, besviken, blåst på konfekten. För visst skulle det ha hjälpt med lite publicitet när livet varit skit…

Det jag önskar med allt är att personer, som du verkar vara Nizze, som har fötterna djupt ner i myllan, vettiga i huvvet, kritiska men ändå vidöppna - att dom bejakar sina andliga gåvor och visar andra vägen på ett jordnära och fantastiskt tillgängligt sätt. Och helt utan rädslor, tack!! Vi kan bli livrädda för spöken, ett manipulativt styrande samhälle, andra människor och gu vet vad, men till vilken nytta??

När vi öppnar för allt detta, tja då kan vi meditera, ungefär som vi ringer till morsan när vi glömt receptet på den där julmaten. Vi ringer o kollar hur det var. Sunt bondförnuft är så viktigt för mig! Och va glad jag bara blir när jag möter superandliga människor som är HÄR!! Närvarande, livspassionerade och vettiga! Yihaaa!!

Medarbetare på Övernaturligt i Fokus

MedlemNizze
0
#6

Tack så mycket alla godingar!

Jag lovar att återkomma med hur det förlöper sig med min Meditation.

Jag kommer till att börja det nya året med att minst 20 minuter om dagen, försöka glömma allt runt omkring och stänga ute tankar som vill göra sig påminda och förvilla mig under dom 20 minuterna.

Jag kommer att dela med mig oavsett hur det går.

Som det känns just nu så kommer jag till att ta hjälp av en cd-skiva till en början. Kanske fortsätta med samma skiva, men känner nog ändå personligen att jag skulle vilja ha tyst runt omkring.

Samtidigt under "aktiviteten" så ska jag inte glömma att ha kvar rotfästet med jorden.

Väl mött 2009

Kram och KRAM