Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: healing
Läst 1073 ggr
necilia
0

Jag ger upp... Ingen styrka kvar..

Har totalt tappat lusten till allt och skulle verkligen behöva lite positiv energi nu!

Jag har haft 2 veckor som varit lite bättre, men sista veckan nu så är värken lika illa igen och min ork är som bortblåst! Jag har inte lust med nåt, och vill bara ge upp… Är inte lätt och varje dag bekämpa nåt som man inte kan ta på eller som man inte kan påverka…

Så fort jag verkar bli lite bättre så kommer sådana här djävulska perioder som bara får mig o vilja dra täcker över huvudet o ge upp! Enda gångerna jag verkligen slipper smärtan är när jag sover… Önskar jag kunde få sova jämt!

Önskar nån kunde förstå mig. O att folk kunde sluta säga "men det syns ju inte på dig att du är sjuk…?".Det syns inte alltid på cancerpatienter att dem är sjuka heller, men nog har dem nåt som äter upp dem inuti!

Behöver bara lite styrka att fortsätta kämpa tills dem hittar en bot… Så jobbit o va positiv jämt! "Men det har jag ju alltid varit och det är vad folk förväntar sig av mig…"

Men ibland är det svårt… Så svårt!! När det gör så fruktansvöärt ont! Om folk bara visste hur det är att ha så ont vissa dagar att man inte ens tar sig till duschen… Och det MED starka smärtstillande!

Kan nån ge mig lite healing eller bara lite positiv energi så jag kan fortsätta bekämpa min sjukdom?

Jätte tacksam =)! O ska ge tillbaka, men min energi måste jag just nu ta vara på…

Jag bryr mig alltid mer om andra än mig själv, men det är svårt när man inte har nån energi kvar själv…

/Kram Necilia

wolfie
0
#1

Ger dig massor av kramar och hoppas det finns bot!

Kram Carina

Trisha
0
#2

Sänder massor av energi till dig - både för att smärtan ska avta, och för att du ska hitta kraften att lyssna vad du mer kan göra för att hitta den röda lilla tråden som är vägen ut ur smärtriket för dig!!

Kroppen ljuger ju aldrig - vad är det den berättar för dig..? Finns så många spännande sätt att lyssna och få reda på hur man kan få befrielse!

Lycka till på din färdväg!!

Medarbetare på Övernaturligt i Fokus

necilia
0
#3

Tack! Ja, jag hoppas att dem kan finna felet o rätta till det… Jag tror ju att det är kroppens sätt att säga att den fått för mycket o vill nästan tvinga mig till o ta det lite lugnt o lyssna till mitt hjärta. Göra det jag vill o kanske tänka lite mer på mig själv… Men tydligen har jag inte lärt mig detta för jag är inne på mitt 9:e år av smärta nu!

Br om en förbättring varje dag o hoppas den nån gång kommer =)!

Tack för er hjälp, för just nu behövdes den verkligen =)!

Kram

Cristine
0
#4

Sänder healing och energi till dej och hoppas på att du blir bättre.

Cris sajtvärd på Livskvalitet & Utomjordiskt.

Hemsida www.livskvalitet-2.se  kliv in!

Varför står mina fötter på jorden när resten av min kropp är ute i rymden.

Madson
0
#5

Skickar healing till dig!

[Hukanson]
0
#6

Såg nyligen ett tvprogram om en liten flicka som väntade en snar framtid som helt "stelnad" någon slags förlamning av muskulaturen. Kroppen är en komplicerad mekanism som vi lånar från moder jord och inte alltid förstår oss på med nuvarande medicinska vetenskap. ibland fungerar förståelsen bättre med en mer andlig utgångspunkt. Att verkligen konsultera en alternativmedicinare eller helare eller andlig kroppterapeut hur man nu etiketterar de som arbetar med en holistisk syn på människan kan ge både andlig,personlig och fysisk utveckling och mirakel kan faktiskt ske och hända då vi definierar mirakel som att något "övernaturligt" påverkar något "naturligt" . Jag hoppas att du har möjlighet att bredda din förståelse och undersöka alternativa vägar för att äntligen slippa din 9 åriga smärtupplevelse.

necilia
0
#7

Tack Hukanson och alla ni andra! Ja, jag har allt sökt mig till den alternativa vägen under alla dessa år. Har testat allt mellan himmel och jord. Men det enda som verkade hjälpa lite var hypnos och även värmebehandling, kanske bara för stunden, men det är mer än jag hade kunnat hoppats på..

Hypnosen hade säkert fungerat bättre om jag hade haft råd o fortsätta, men tack vare den sjukförsäkring Sverige har så får man inte ekonomiskt stöd TILL DET SOM HJÄLPER, utan det som är "BEVISAT" att det hjälper! jag tycker inte det är nån skillnad alls på det… Hjälper det så hjälper det, och då är väl det det viktigaste i sammanhanget… Eller hur?

Finns så många i Sverige som säkert skulle bli hjälpta av alternativa metoder, och tack vare det skulle vi nog ha mindre sjukpensioneringar också… Men dem, som jag, som får ca 5000/mån har inte råd att lägga pengarna på dessa metoder..

Rent personligt tycker jag att det är idioti att inte hjälpa en sjuk person ekonomiskt med det som kan göra honom/henne bättre!

Har bara testat healing som hastigast under ett seminarium. Och han som gjorde det var verkligen otrolig. Han kände en stark obalans mellan höger och vänster sida, och att högra sidan var "sjuk". Både jag och mamma höll på o trilla av pinn när hon sa det, då jag har tagit bort både njure,blindtarm och äggledare och äggstock på den sidan.. plus att jag haft perthes" i hö höft! Så jag tror verkligen på healing! Fast det var nog inte riktigt healing heller.. han var homeopat tror jag det hette =)! Hur som helst var det otroligt, för det finns inte en chans att han hade kunnat ta reda på alla dem sakerna innan!

"Lord works in mysterius ways…"

Kram på er!

[Hellas]
0
#8

Självklart ska jag skicka Healing till dig!
Jag skickar till dig imorgon, jag hoppas att det går bra!

Många varma kramar
Hellas

[Jeremina]
0
#9

Lilla vän!

Vet du inte vad som felar? Har jag missat något tidigare inlägg? Snälla du dra inte täcket över huvudet och ge upp………Jag har haft mycket smärta och har mycket nu också ibland bättre ibland sämre.

Det syns inte på oss som har ont i kroppen om vi inte har gipsat ben eller så. Bry dig inte om dumma människor utan spotta upp dig och kräv din rätt till hjälp.

Du ska veta att jag har gått igenom många läkares nej och kämpat för min rätt. Det kanske låter lätt och det är det men kanske inte just nu.

Får du någon hjälp att kämpa för smärtlindring? Jag har mycket erfarenhet av läkare, sjukhus och överklaganden och inte minst Försäkringskassan.

Tror du att jag kan hjälpa dig mer än att skicka värme och kärlek och mer styrka och hopp?

[Hukanson]
0
#10

Håller med om att det är rejält "orättvist" att de som är i störst behov är de som inte har ekonomi att ta emot hjälp. Konstigt nog är det inte gratis och det beror välpå den kosmiska principen att man inte får någonting utan motprestation - ge så skall du få. Oftast inte större summor än 400:- för typ REIKI-healing (som jag tror vore bra för dig).

[Lady-Oona]
0
#11

Om du vill kan jag tillverka och skicka dig ett healingband/läkeband men då måste jag ha din adress så du får sicka pm….kostar inget…

Förklarar i ett pm vad det är för något…

Värme och varma tankar, Oona

suzies
0
#12

Skickar healing till dig och många varma kramar

necilia
0
#13

Ja. Tyvärr är det så att dessa behandlingar kostar. Hypnosen gick på 500 kr hos dem jag kollat upp iaf,Reiki har jag alrig testat, men hade jag pengar till det så skulle jag göra det! Vid det här laget har jag inget att förlora!

Jeremina: Ja, hjälp och hjälp.. Jag har ju min familj som ställer upp till 100%, likaså min sambo, men dem kan ju inte ta bort smärtan. Jag vet att man inte ska ge upp, men jag har kämpat MOT sjukvården sen den dagen jag blev född. Fast när man är barn är det ju lättare för då är det ju ens föräldrars ansvar o kämpa, såär det inte när man blir vuxen. Försäkringskassan har jag inget som helst förtroende för, men vem har det nu för tiden egentligen…? 

Jag har väl vant mig vid att leva med smärtan, men jag är i den åldern så jag börjar fundera på barn och så, o det ser ganska mörkt ut just nu med det. Jag har nämligen inte bara smärtan att dras med utan hittills har jag gått igenom 8 stora bukoperationer och oändliga smärtsamma undersökningar sen min födsel. Föddes med 3 njurar o lika många urinledare o bara 1 njure fungerade. Sen har jag tagit bort ungefär allt som finns på höger sida av kroppen… Inte lemmar o sånt då Obestämd.

Ibland blir jag bara så trött på att kämpa, o då vet jag inte vart jag ska vända mig eller vad jag ska göra. Och då kan det va skönt o få lite extra energi skickad till sig från alla snälla ÖN medlemmar =)!

Jag pratar inte så gärna om dessa saker så här offentligt, men ibland kan mina upplevelser kanske hjälpa andra att se att dem inte är ensamma. För ensam känner man sig verkligen i kampen mot sjukvården o olika myndigheter som hela tiden drar ner en… Jag skulle vilja starta upp en cirkel om detta, och på så vis träffa andra i min situation, men jag vet inte. Jag har talets,musikens, och skrivandets gåva.. När jag anstränger mig…(det gör jag inte nu Tungan ute!)

Jag vet inte vad min framtid har för överraskningar för mig, men behöver lite positiva besked nu känner jag, för o orka se ljust på framtiden =)!

/Kajsa 

"Life´s meant to be a lesson… But DAMN, sometimes it´s really hard!!"

Tack alla ni som skickat energi, kände mig lite gladare o starkare idag, så det kan mycket väl ha varit er förtjänst =)! TACK!!

[Hukanson]
0
#14

Om du vill prova något som inte behöver kosta så mycket och ifall du bor i Stockholmstrakten så finns möjligheten att besöka ett Ljus-center i Skarpnäck där de förmedlar ett healingljus till människor som söker lösning för sin situation. Jag skriver förmedlar för Ljuset fungerar på sitt eget sätt och det är inte "terapeuten" som bestämmer. Ljuset kommer från en hög dimension. Men om man vill prata med någon om sin situation finns möjligheter till samtal och undervisning. Centret heter Sukyo Mahikari Sverige och finns på Flygfältsgatan, öppet dagtid för besökare.

necilia
0
#15

Tyvärr är jag bosatt i Värmland.. =)! Inte all bor i sthlm Flört hihi! Men annars hade det varit intressant, tackar för tipset =)!

Kram

moonflower
0
#16

Hej necilia, en varm kram till Dig - måtte Du inte ge upp - vet själv hur det är att leva med smärta 24-7, och ha ett helvete som ingen kan se utifrån heller,(så är det i mitt fall).

Att gå den smala, ofta ensamma vindlande vägen med smärta vid sin sida är krävande på många sätt.

För mig har den vanliga sjukvården tyvärr ej hjälpt. Tar nu plåster med smärtstillande och har länge även tagit akupunktur. Tycker det finns stora orättvisor inom den traditionella sjukvården kontra försäkringskassan mm….

Detta är ett oändligt… stort ämne - jag skulle kunna "prata" länge om det, men för att fatta mig kort så har detta hjälpt mig lite på traven att:

*Delta i stödgrupp/förening för patienter med samma skada/sjukdom. Att inte känna sig ensam med smärta är AochO.

*Be läkaren om annan medicin/värk/smärtstillande.

*Meditera regelbundet.

*Uppleva naturen. Räcker med ett vackert löv…

*Vara snäll mot sig själv - vägra stressa!

*Gör något Du tycker om…själv målar jag ibland, och det blir som en sorts vaken avslappning.

*Skratta ofta - se en dvd, finns många roliga, min favorit

 Naked Gun 1 

* "Städa" bort energitjuvar. 

*Vårda den energi Du har som ett spädbarn! Älska den! 

*ofta ber jag om healing om kvällen innan jag somnar …

i allafall några tips

kram från moonflower

necilia
0
#17

Hej Moonflower!

Tack för alla dem varma orden och tipsen =)! Mitt största problem är nog att jag alltid tar i för mycket dem få dagarna jag faktiskt är lite bättre… Vilket resulterar i att jag får en sån dag som jag fick när jag skrev detta! Ibland vill jag bara ge upp, speciellt när folk ifrågasätter mig och min värk. Och eftersom jag har sjukpension, så är jag livrädd nu att dem ska ta den ifrån mig o tvinga ut mig i ett jobb som jag inte alls klarar av. Man vågar ju snart inte gå utanför dörren av rädsla för att nån ser en o sen rapporterar till F-kassan att "jag såg Kajsa va ute o köra en skottkärra med löv, Får hon det?? Hon borde ut o jobba ist!!".

Nu ska ju allt bli 1000 ggr strängare enligt dem nya reglerna som klubbades igenom för ca 3 veckor sen, 0ch alla fall ska kollas igenom, och dem som inte är dödssjuka slängs ut ur systemet med omedelbar verkan! Jag borde inte vara en av dem, men man vet aldrig. Vi som verkligen är sjuka blir ju drabbade av alla (ursäkta uttrycket) svin som stannar hemma och låtsas vara sjuka!!! Dem fattar ju inte vad dem ställer till med. Jag känner till minst 2 såna, o båda har tunga sysslor hemma. En av dem  som haft pension i ca 20 år verkar inte alls sjuk, för hon tar hand om alla sina hästar och kor själv, ändå är hon hemma och är "sjuk"! jag vet att jag låter som en sån som tvivlar jag med nu, men när jag ser att hon grejar med detta varje dag så blir jag förbannad… Jag skulle ALDRIG orka med 3 hästar, ladugård o kor m.m.m.

Men jag hoppas jag kan finna nåt jobb så jag kan känna att jag kommit nånstans i livet iaf! Men inte många som vill ha en sjukling =(!

Hoppas du blir bättre och ha en trevlig helg moonflower (fint namn förresten) Glad!

Kram Kajsa

moonflower
0
#18

Hej igen necilia, vet faktiskt om några personer, som verkar orka otroligt mycket - en av dom fäller träd, hugger upp och sköter en fullskalig försäljning av ved och är sjukskriven och får ersättning från försäkringskassan på heltid…

…själv skulle jag bli överlycklig om jag hade orkat göra sådant jobb, men tycker det är äckligt när man utnyttjar vårat system - försäkringskassan verkar "jaga" de som är mest känsliga och dåliga och som inte orkar prata för sin rätt. Det  känns väldigt mycket  som om de jagar fel personer… 

En annan vet jag fick,(förutom sjukersättning) alla bidrag till ombyggnad hemma och bilstöd och ombyggnad av garagedörr. En hel del pengar. Personen gick ALLTID med käpp, pgr av felet på foten. Men den dagen när vi råkade se samma person springa upp och ned i trappor bärandes på tunga flyttlådor i flera timmar i sträck, så började man undra väldigt kraftigt hur detta var möjligt…vi kände oss lurade men det var inte bara vi som var lurade…

Söker själv jobb, tror ej jag blir anställd, men (hyfsat) rent samvete  - det är GULD värt - så ge ej upp !

Hoppas att du oxå blir bättre och lycka till med ditt jobbsökeri, och ha en fortsatt trevlig helg!!!

Kram från moonflower, heter förresten Kerstin i vanliga fall

ps necilia är gulligt - Kajsa oxå!Glad 

necilia
0
#19

Tack KerstinGlad ! 

 Jag hinner tyvärr inte svara så mycket mer idag för min sambo är strax hemma.. Han har varit i Holland!

Men jag skriver imorgon =)!

Kram Kajsa (Necilia)

P.s Om du undrar vart jag fått Necilia ifrån så kan jag säga att jag heter Kajsa Linnéa Cecilia.. men när jag va liten kunde jag inte säga hela namnet så det blev Kajsa Necilia Tungan ute ! d.s