Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 1574 ggr
Eija
0

Kan man ha samma skyddsande

Hej, jag måste fråga om man kan ha samma skyddsande (följeslagare), som en annan släkting….

måste berätta denna märkliga historia….jag är född i Finland, men kom hit som 3 åring. Jag har träffat alla min mostrar o morbröder redan i Finland utom en moster, hon hade flyttat från orten innan jag blev född. Hur som helst, så åkte min mamma för några år sen o hälsade på henne i Finland. (hon hade inte varit hos henne någon gång förut)

När hon skall sova i ett sovrum som hon fick tilldelad, så märkte hon en tavla på väggen, som hon tyckte att hon kände igen, men kunde inte placera den. Det var en målad bild på ett mansansikte, med skägg…tavlan glömdes bort, och hon kom hem…

Under ett telesamtal, några veckor efter hennes hemkomst, så berättade hon om tavlan, för hon hade kommit på var hon hade sett den. Och det var hemma hos mig, hon påstod att det var en exakt likadan tavla.

Men jag förklarade för henne att det kunde det inte vara, för den var målad till mig personligen, på en seans i Grängesberg. Konstnären var en dotter till ett manligt medium, dom jobbade tillsammans, han hade seans o hon målade. Mannen på bilden föreställde min skyddsande sa hon. Detta var den 19/2-1984 och dottern hette Marie Benedix, (tror jag, det är lite svårt att se efternamnet).

Hur som helst, så bad jag mamma, att fråga sin syster, varifrån hon hade fått sin tavla. Och här kommer historien…När hon och hennes väninna var i 20 års ålder, åkte dom till Ryssland, och där på en marknad, fanns det ett tält, där en spågubbe målade kunders skyddsänglar, så hon o väninnan gick in och fick en varsin bild som mannen målade åt  dom…hon tyckte då att det var mer en skojig grej..o tog inte det på så stort allvar…men än idag har hon sparat denna tavla, och hon är över 80 år…..

Visst är det märkligt, att vi verkar ha samma skyddsängel, och att båda har fått honom uppmålad, på helt skilda länder…

Så jag undrar, kan det vara möjligt att vi har samma ängelOskyldig

kajanus
0
#1

det lät verkligen spännade..ska bli intressant o se vad du får för svar,av de som vet….*L*

Elisabeth-J
0
#2

Jag tror att den mannen är en avlägsen släkting som kanske är vägledare för er båda :)

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

CatarinaJ
0
#3

Jag tror att det kan vara samma.. Andevärlden har ju inte tid o rum så för de är allting möjligt! Härligt för er att få ha samma, det finns kanske en mening med det??!

Eija
0
#4

Tack för svaren, jag är åxå lite inne på att det kan vara en avlägsen släkting…han ser ut som en tibentan eller liknande…någon rysk djingis kahn liknande karl….och jag har faktiskt en känsla av att jag kommer från den ryska sidan via mamma…dottern har börjat släktforska, men det är svårt att hítta i Finland p g a kriget, mycket har brunnit upp…men jag vet iallafall att min morfars far var skomakare till Ryska Tsaren, och var gift med en kvinna, vars förnamn var Batsiba…väldigt Rysskt för mig…

Elisabeth-J
0
#5

#4 Vad sännande :) Hoppas att ni kommer framåt i släktforskningen trots svårigheterna på vägen.

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

Jane-Lyzell
0
#6

Marie Bendix kommer till Nya Ramsbergsgården i Maj och har kurs här!

Mediumet du pratar om är (var, gick tragist över i en olycka 1985 eller 86) hennes far Lennart Bendix. Hon åkte runt med sin far på det sätt som du beskriver!

Jag skickar gärna över din fråga till henne om du vill - intresant att få hennes syn på detta?

Vänligen Jane

Sajtvärd på spiritualism.ifokus.  Min hemsida  www.lyztran.com   "Jag Är"

Eija
0
#7

Ohh…nu blev jag glatt överraskad,Skrattande visste inte att hon jobbar längre….det var däremot tråkigt att höra om hennes far…Ledsen

det skulle verkligen vara kul att höra hennes syn, det var ju så längesedan jag fick den här tavlan (19/2-84)….om hon kan se något, så vore det kanon…..och en annan rolig grej är, att jag blev nog gravid ganska så inpå just då, för dottern som släktforskar om det här, föddes i slutet av oktober det året….

Kram

Eija

Jane-Lyzell
0
#8

Har pratat med Marie nu och inväntar bara hennes svar på om jag får sätta ut det härGlad

Vänligen Jane

Sajtvärd på spiritualism.ifokus.  Min hemsida  www.lyztran.com   "Jag Är"

Ayena_old
0
#9

Fantastisk berättelse! Väntar också med spänning på svaret :-)

Dravcena
0
#10

Man kan absolut ha samma vägledare eller skyddande. Jag och min syster har samma! Vi har kommit fram till att vi "stod på barrikaderna och kämpade för kvinnor rättigheter" redan år 1226 i England och har följts åt i liv efter liv efter detta - hallå skeptiker, vad tror ni om detta? Glad

Och det tycks som om samma vän, guide, andliga vägledare eller skyddsande har följt oss genom liv och liv….

 Så självklart - svaret på din fråga blir självkart!

Britt-Marie
0
#11

Det skall bli intressant att följa denna berättelse.

Om någon vill kanske ni kan titta in på en berättelse jag skrivit under andligt  SIFFERTAL. Skulle vara intressant och höra om någon kan säga nått om den.

Eija
0
#12

Härligt, att höra att det finns flera som har gemensam skyddsande. 

Sen är jag så spänd att höra Maries svar på detta, plus att det kanske är kul för henne att höra att det finns en här som har en tavla från henne som jag har vördat ömt, och den har alltid hängt vid min säng på väggen. För min del går det bra, att svaret från Marie kan publiseras här, för självklart vill väl alla dela på den här historien till slutet.

Och jag tackar dig Jane för vänligheten att ha pratat med Marie, det uppskattas verkligen.

Varma kramar

Eija

Eija
0
#13

Förlåt min iver men jag väntar på fortsättningen…..Skrattande

pyttelillatrollet
0
#14

Hej

Jag tror inte man har samma guide (vägledare), den är personlig! däremot så tror jag att en släkting kan hjälpa till hos oss ibland. Denna släkting kan hjälpa flera i familjen.

Är tavlorna verkigen Exakt? eller liknar de bara varandra? Det förstår jag ju att det är svårt att kolla upp men jag gissar på att de liknar varandra väldigt mycket.

Men det är ju ett roligt sammanträffande & en spännade berättelse.

=)

Talisker
0
#15

Har heller aldrig hört att man kan dela guide de medium jag träffat säger att de är högst personliga och bara är åt en person sen är de väl nästan alltid av motsatt kön också min tex är en Indisk ormtjuserska

pyttelillatrollet
0
#16

att de nästan alltid är av motsatt kön har jag aldrig upplevt!? var har du fått det ifrån? (nyfiken) Jag tror man får den man behöver & då spelar nog könet ingen roll.

Talisker
0
#17

det är vad de medier sagt till mig som jag träffat att de NÄSTAN alltid är av motsatta könet för att alla människor har både en kvinnlig o en manlig sida. men som sagt har ingen egen kunskap utan har bara fått detta berättat för mig

Eija
0
#18

#14  Som du förstod, så har jag inte sett den andra tavlan, det är bara min mamma som har sett dom båda….men visst är det kul ändå, även om vi inte skulle ha samma… att just hon, som jag aldrig har sett, har en…med mamma var dom 13 syskon….och att missa henne….

Men jag tycker om att höra andras åsikter, och vad dom ser o känner

ha det gott

Eija
0
#19

Talisken….va häftigt, den gillar du va….Skrattande, din ormtjuserska….

Talisker
0
#20

Skrattande Javisst var inte vad jag väntat mig men, sen skulle det vara spännande att veta mer om henne

Jane-Lyzell
0
#21

Hej Eija

 Nu har jag talat med Marie Benix och hennes svar blir som följer;

Förts vart hon väldigt glad  åt händelsen och att hon fick äran att vara ett instrument för det! Sen säger hon Självklar kan man ha samma skyddsguide!

Men också dessa ord att vist är det så, men man måste också försöka förstå vad det har för betydelse - för det har det!

När en skyddsande bemödar sig med att komma till två personer inom samma släkt , har det någon mer betydelse som du som indevid bör försöka ta reda på!(anden vill säga något med det)

Hon menar att det är en större mening med detta! och din uppgift att ta reda på vad det är! vilken betydelse anden vill visa!

Lycka till! säger MarieSkrattande

Och jag

Vänligen Jane

Sajtvärd på spiritualism.ifokus.  Min hemsida  www.lyztran.com   "Jag Är"

[Chakra]
0
#22

Ja, det här var ju intressant! Det kan förklara varför en av mina vägledare har flyttat in hos min dotter nyligen.
Vi är verkligen i samma faser dottern och jag just nu.Det som händer henne, händer mig strax efter…

Men min vackra ängel finns kvar hos mig!

Rosarin
0
#23

oj vad intressant…

undrade ocksa om tva personer kan ha samma guide.

Zedd75
0
#24

 Vist kan man ha samma vägledara och skytsande som en annan.

Men enlitt din historia Eija så låtter det som något mer en bar en skydsande. dena man på tavlan vill bli upptäkt i din släkt tro jag. jag tro kort och gott att tavlan eller tavlorna vill säga något till er. Skulle ni få fram vem den mannen är så får ni även fram tavlonas budksap.

jag har själv stött på likande fenomen. Så min tro är att tavlorna vill säga er något

MVH Zedd75

Rosarin
0
#25

Om man misstanker att man har samma guide som en annan person, hur tar man da reda pa om det stammer?

Tacksam for hjalp :)

Eija
0
#26

Oj! Vad intressant, nu blev jag eld o lågor, skulle verkligen vilja veta vad det har för betydelse, men jag vet ju inte var jag skall börja….jag har ju inte kunskapen att få svar från dom…men när jag fick tavlan, så sa Marie, att han har försökt kontakta mig, och det skall jag ha känt i huvudet….och det har hon målat som en symbolisk gul båge på mannens huvud på tavlan…jag vet att under en tid så hade jag en intensivt läskig ton i huvudet när jag skulle sova…jag blev rädd, o tände lamporna varje natt en period på flera månader, tills det upphörde…det kanske var det hon menade…

#24, det du skriver, är väldigt intressant, för faktiskt har jag hela tiden haft en känsla av att det är en avlägsen släktning….mycket avlägsen…..skulle tro att han är från 1800-talet, kanske t o m ner till 1700 talet, han kommer någonstans från Kasaktstan eller vad det heter…vid ett tillfälle, när jag sökte efter min andliga ledare på en meditationskurs, då såg jag honom och samtidigt fick jag ett namn som lät ungefär som Azzabedja eller liknande…sen vet jag att han är sprallig o skämtsam, det såg jag under meditationen, och på tavlan har han ett pillermariskt utseende, han ser så full i sjutton ut, han har väldigt snälla ögon….

Tack Jane, detta var helt underbart att få veta efter så många år som jag haft min tavla…Glad

Kramar om dig

Ja, tänk om man fick fram vem han var…..oj, oj, oj….

Jane-Lyzell
0
#27

#26 du har just nämt vem han ärSkrattande Lita på det!

Kram Jane

Sajtvärd på spiritualism.ifokus.  Min hemsida  www.lyztran.com   "Jag Är"

Zedd75
0
#28

 Jag tror att svaret på gåtan fins närmre en du tror  Eija

 Sök bland din släktigar och du finner svaret på den lilla gåtan.

 Lycka till

MVH Zedd75