Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 470 ggr
Morsan1
0

Besök från andevärlden

Jag undrar om ni har någon plats där ni lättare får kontakt med andevärlden?

Går det lika bra utomhus som inomhus?

Finns det några "känslotillstånd" när ni inte kan få kontakt eller att det är svårare!

 // Åsa

sven-g
0
#1

För mig är det så, jag får inte vara stressad eller på annat sätt ur balans. Plats är av mindre betydelse huvudsaken att det ej finns störande element. Bäst går det när jag lägger mej för att vila. Toa är även en bra plats.

[trumman]
0
#2

Naturen är mest kraft-full, en lägenhet saknar kraft. Men om "inomhus" = fjällstugan eller lavvon eller det lilla torp vi brukar åka till mitt inne i skogen så går det mycket bra där med.

 Sen finns det s.k. kraftplatser ute i naturen där det går lättare att kliva igenom, eller vars man nu ska. Kraft-fulla platser. 

 Jag låter inte känslotillstånd komma i vägen för arbetet längre, måste jag göra ngt så klarar jag det hur jag än kände innan jag började. Tar träning men går att få till.

AnneN
0
#3

För mej har varken plats eller sinnesstämning någon större betydelse men om jag är tillsammans med någon av mina vänner som också har gåvan att kunna se/känna så verkar det som att vi förstärker varandras känslighet (kanske låter virrigt, men är lite svårt att förklara)

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

sven-g
0
#4

Jag borde väl tilllägga , att sitta på ett berg med milsvidd utsikt, man störs inte av bilar eller några andra ljud, det enda som finns, är jag här och nu, och i ett med naturen. Där kan jag vara och bara vara i timmar.

Spiriteye
0
#5

Jag tycker mkt om att vara i naturen och kanalisera.. Men eftersom jag även jobbar som medium har man lärt sig med åren att plats och känslotillstånd inte spelar nån roll för kontakt med andevärlden.

Man har genom årens lopp lärt sig att hitta sina knep för en bra kontakt oavsett plats, omgivning, känslotillstånd etc. Iom att man håller storseanser på mässor med upp till hundra besökare så lär man sig oxå att bara leverera budskapen.  

 Vill jag komma riktigt långt iväg i dimensionerna så brukar jag gå långt ut i en skog å sätta mig å meditera:-)

[Hellas]
0
#6

Får jag välja så är havet, sjön, vattenfall och månljus mitt rätta element,  jag går igång direkt, rakt in i dimman :-).

natur
0
#7

Spriteye: " … Vill jag komma riktigt långt iväg i dimensionerna så brukar jag gå långt ut i en skog … "

Hur många dimensioner finns det enligt din uppfattning?

Spiriteye
0
#8

#7

Sök så finner du…

Hur många dimensioner som finns enligt min tro… Så tror jag att det finns en oändlighet av dimensioner.. Men som sagt.. Sök så finner DU!