Kan någon kunnig
En del ser jag som bilder i huvudet , med dom får jag kontakt. En del ser jag som skepnader, med öppna ögon, dom går att kontakta. Men några ser jag som ljus skimrande varelser , där får jag ingen kontakt , vad är detta ???

Det är så man ser andevärlden när man ser.
andra kan höra dom och andra kan känna dom.
Lasse
Det här är enjätteparentes till din tråd Sven-g och förmodligen borde jag uppsöka en optiker… Men häromdagen såg jag vitt flimmer i ögonvrån?
Usch, vilken fånig fråga känner jag nu…

Big Mama, flimmer i ögonvrån och över hela ögat dessutom har jag upplevt när jag varit överansträngd. En del säger att det är migrän, fast man inte känner någon huvudvärk.
Vila dig, är mitt råd 
Sven-g, det du beskriver, är för mig änglar. De går också att se när du sluter ögonen. Kontakten får du nog inte för att en del änglar kan tydligen inte tala har jag hört.
Nu är jag inte så kunnig annat en att det är något som jag själv upplever. Så hoppas du får det svar till dig som passar dig.
Ljus & värme
Alma

Jag tror att det du ser som ljusenergier är guider/änglar. Jag ser dom vanligtvis också på det sätt som du beskriver.
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
Jag håller me #5
I alla mina dagar så har det alltid varit så att det ljusa energierna som jag har sett är änglar. Vilket jag brukar kontakta genom att sluta ögonen och bara lyssna till änglarnas ljuva sång.. Lyssna så hör du.. Det är bara att träna.
LYCKA TILL!!!
#3 Det lät skönt med vila!
Någon som har lust att ställa upp som barnvakt? Det är två sockersöta tjejer på 4 och 5 år, den äldre i en tidig fas av tonåren…
Förstod nästan att fanns en naturlig förklaring till flimmret.. Betydligt trevligare med besök av änglar!

#7 Självklart! Skicka dom till mig så tar jag hand om barnen så du får vila och meditera 
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
Jösses, va generöst!

#9 Ibland saknar jag liv och rörelse med flera barn omkring mig :) Är ju äldst i en stor syskonskara och har arbetat som barnskötare, så en arbetsskada kanske ;)
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

#10#min 3-åriga tjej är i trotsåldern,min 11-årige kille är i förpuberteten,samtidigt!! kan jag skicka upp dom oxå då elisabeth?,,,,

Ögon migrän= sicksackmönster i olika färger i ögonen, får det när det varit stressigt, konstigt nog kommer det "efter" det varit stressigt t ex. när semestern börjar och jag jobbat mycket.

#11 Jamen självklart! Skicka hit barnen så får jag lite liv och rörelse här en stund :) Jag fixar ett madrasserat och ljuddämpat rum så kan alla barn komma hit och busa av sig medan ni vilar och mediterar :)
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
Sicksak mönster framför ögonen är migrän. Detta är något som finns vid min säng när jag ska sova, på min högra sida det börjar som ett större flimmer sedan börjar jag urskilja en gestalt i skimret. Det är varken kalt eller varmt det påverkar mig inte på minsta sätt det bara finns där.
Jaaaa… de Elisabeth, du får hemskt gärna låna min 15 åriga dotter ett tag också, du kanske kan få lite fason på hennes vedervärdiga humör…….
#14 Är det ljusflimmer eller kan det vara i en färg? Jag kan se ibland när jag nyss lagt mig för att sova och blundar, då blir det ett blått ljus som börja blinka och flimra. När jag öppnar ögonen är det blåa ljuset i hela rummet.
Sven-g jag hoppas du får fram det snart. Fråga andevärlden om den vill visa sig för dig?
Eller testa knepen som finns för att göra sig mer synlig till sin ängel. Det stod nog något i Druttens 53 tråd om det sen har jag en länk till som jag tyckte var intressant om du är intresserad kan jag Pm dig.
Med ljus och värme Alma

#13# tack skickar dom med nästa buss!,…
Hej sven-g, jag vet precis vad Du menar och har faktiskt samma undran.
Tyvärr har jag ju inget svar, kanske jag skrämmer bort dem??
- Jag ser och kommunicerar när jag sluter mina ögon.
- Jag kommunicerar med öppna ögon men då ser jag ingenting
- Jag ser tydliga skuggor men när jag kommunicerar, jag har faktiskt pratat högt med dem
men de försvinner som avlöningen.
"Stor" Kram!!
Om detta skulle vara en sk skydds ängel vad är då detta. En asiat troligen kines står främför en trapp visar mig följ med. Jag föjer honom upp för en lång trapp , när vi går uppför finns inga dörrar. Efter en mödosam vandring kommer vi till toppen där finns en dörr. Han visar att jag ska öppna dörren i salen finns bara rött, vi går ner en trapp samma som tidigare där finns nu en dörr. öppnar den dörren där är det blågrönt. Går ytterligare ned en våning. Öppnar nästa där är rött, därefter går vi ner för hela trappen. Försökt få honom att visa mig mer vid andra tillfällen, han tycker ej att det är dags.
Den enda som kan tolka det mest korrekt är du själv! jag tror detta var din Guide. Vad står dessa saker för för dig? Färgerna, formerna, känslorna! tolka med ALLA sinnen. Såg det ut som en korridor? vad betyder det för dig??
det är enda sättet att tolka det på.
Tvivla inte, ta den första tanken som kommer till dig!
Jag ser ibland vita som ljusslingor i luften här hemma, kandet vara änglar då tro… det låter i så fall väldigt spännande…..