Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: övrigt
Läst 378 ggr
Tara
0

Se in i framtiden

På nyåret kan man på olika sätt skåda in i framtiden. Att stöpa i bly var ett sätt. Idag kan man smälta tenn eller stearin istället och hälla det smälta i kallt vatten. Den form det stelnar i kan ge en fingervisning om vad det nya året kommer att bära med sig!

På årets första dag fick man sedan reda på hur det kommande året skulle bli: Om himlen var röd på morgonen skulle det komma sorg, krig och oväder under året. Om en man var den första att komma på besök betydde det lycka, men om en kvinna kom först tydde det på olycka. Om man lånade ut pengar skulle pengarna försvinna under året, men om man fick pengar skulle man få mer. Om man ville hålla sig frisk skulle man äta ett äpple och man fick akta sig för att nysa eller hicka eftersom det varslade om dödsfall.

Gott Nytt År!

Elisabeth-J
0
#1

Smälta stearin och tolka det brukar jag göra ibland, har gjort det sen jag var liten :) Så det ska jag göra lite senare.

Då blir det spännande att se imorgon vad det är för färg på himmelen och vem som först kommer på besök :)

Gott Nytt År!

 

Elisabeth 
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus