Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Läst 83 ggr
hellotoheaven
1

Tacksam för tips, sluta titta på serie från 1850-talet? Eller?

Jag har börjat följa en serie som ska utspela sig på 1850-talet och ända sedan dess, trots att jag gillar serien, haft mardrömskänsla nätterna därefter. Jag drömmer inget vad jag vet om den tiden ens, men känslan och uppspelen av mardrömmar tycks nu förfölja mig lite, är i det temat.

Sen tidigare har jag upplevt vad som då pekar på att det skulle kunna ha varit före detta liv där omkring. Detta var nu flera år sedan det utspelades för mig.

Jag kan ibland reagera på att jag inte tycker männens kragar (vita och stela) i serien är tillräckligt höga. Hur kvinnan talar med mannen. Att det är fel. Små saker lite här och var, men får rätta mig själv att återgå till att bara titta och hänga med.

Ska jag behöva sluta titta på denna serie bara för att slippa mardrömskänslan på nätterna? Finns där något annat jag kan göra? Jag får ena stunden fross-känsla och nästa blir jag väldigt varm både dag som natt, men mest natt. . Visst, det kan ha blivit så ändå, det kan jag ju aldrig veta, men jag är inte sjuk i övrigt.

Vet att detta egentligen inte precis är ett stort problem, finns de som har mycket större än så, men vill ändå höra om någon annan råkat ut för samma? Eller vet hur man kan kringgå det?

Tacksam för tips.

RandomNameGenerator
0
#1

Vad heter serien?

hellotoheaven
0
#2

#1: Den heter Alias Grace och det är säkert meningen att den ska vara lite kuslig, men än så länge har jag inga problem med den. Jag är van vid skräckfilmer.

hellotoheaven
0
#3

Uppdatering. Jag kom inte långt i serien precis. Det var en scen där huvudrollsinnehavarens bästa väninna gick bort och tog över hennes kropp. Kanske hade varit intressant att följa vidare och jag försökte, gick inte, all inredning från den tiden kröp in i mina drömmar.