Välkommen till den nya tråden för borttappat!
Innan du gör ett inlägg i tråden är det bra om du läser dessa instruktioner först!
(Gamla tråden här:
http://overnaturligt.ifokus.se/discussions/567e823d8e0e74632a00131e-borttappat-traden)
**Bilder: Var noga med att bara lägga in bilder som ni tagit själva!
**Copyrightlagarna måste följas på iFokus! Inlägg med bild som vi ser är kopierad från annan sida tas bort.
Om man inte har någon egen bild kan man länka till en sida där man kan se vad du menar för slags föremål.
Det är inte tillåtet att söka efter saker eller djur som tillhör någon annan!
Detta gäller oavsett om ni fått lov.
**Det är INTE tillåtet att söka efter pengar eller andra saker av större värde.
**
**Det är ej heller tillåtet att söka saker som man misstänker är stulna.
**
Frågor om bortsprungna djur (läs regel 2 igen!) ber vi er lägga i den här tråden. Men- frågor om försvunna människor tar vi inte upp!
Det är frivilliga medlemmar som gör detta på sin fritid så det kan ta ett tag att få svar. Vi är mycket tacksamma för deras engagemang Det här är också en tråd där man kan träna på att hitta saker, så prova gärna själva, kanske hittar du något som en annan medlem letar efter!
Det finns inga garantier för att ni får hjälp, men vi vill ge en möjlighet till alla som vill försöka hjälpa till.
Om du inte får svar beror det inte på att du är bortglömd eller dylikt. Det kan vara så att den som gör läsningar helt enkelt inte kan se något om det du vill finna, därför har du inte fått svar. Så ha tålamod.
Kom ihåg att lämna feedback när någon tagit sig an din fråga!
Lycka till!🌺
💓
#2 Det gör jag med, kanske är det bilden jag har i huvudet som du ser 🤔 men det är ju sjukt hur de bara kunnat försvinna så, jag har verkligen letat överallt utan resultat 😟 börjar tro att nycklarna åkt med till Återbruket av misstag när jag rensat bland grejer 😥 fast ändå vill jag inte tro det, de borde vara här 🤔 det är ju för mig värdefulla saker!
Hej, mitt fina guldarmband från min mormor är fortfarande borta. Jag fick det i studentpresent för 10 år sen, jag la det på något bra ställe sen har det bara försvunnit. Troligtvis är det fortfarande kvar i mitt föräldrahem! Någon som kan hjälpa mig?
Hej! Jag undrar om någon kan hjälpa mig att hitta denna dopklänning? Min mamma har sytt den till min bror och mig. Vi har lånat ut den till släkt och vänner och nu är den borta sen många år tillbaka. Ingen säger sig ha den när vi frågar. När vi lånade ut den sist var det till en pojke som skulle döpas och då satt det ett blått band på klänningen. Det skulle vara så kul att få tillbaka den nu när vår ena dotter ska ha barn i höst. Tack på förhand Miriam Johansson mimmi_intruder@hotmail.com 0733702302
Hej, jag behöver verkligen lite hjälp. Mitt plånboksskal till mobilen med innehåll har spårlöst försvunnit, har letat överallt och behöver den verkligen. Infogar länk till en bild på skalet här: https://idealofsweden.com/p/mayfair-clutch-iphone-8-light-grey-w?channable=e56498.SURNQy1JNy02Mg&gclid=CjwKCAjwkPX0BRBKEiwA7THxiELQy3t1-fYj3NDxfuUxq4nqZ2TA2FgdnwzboFfE-ggkyKFWX8-ArxoCDwMQAvD_BwE Hoppas att någon kan hjälpa mig lite! Nås i PM här. Tack på förhand!
Hejsan !!! Jag har inte lyckats hitta min nyckelknippa sedan jag använde den i söndags. På nyckelknippan finns fem nycklar, en nyckeltagg och en fjärrstyrd garageöppnare. Två av nycklarna och nyckeltaggen är mycket viktiga för mitt arbete, så jag är ganska desperat just nu……snälla hjälp mig…
#9 Jag ser en svart ganska liten väska/fodral/förvaringsgrej av tyg
Dom ligger i ett svart fodral
Hej igen ☺️ Näe cykelnycklarna har inte dykt upp än men nu har jag en annan fråga: för ca 27 år sedan så tappade jag ett bronshalsband med tillhörande kors (lika det på bilden), jag har en svag aning om vart jag kan ha tappat det och önskar nu en bekräftelse på att det ligger där jag tror eller om någon annan har hittat det. Så om jag kan få en beskrivning på vart det finns så vet jag om det är mödan och pengar värt att söka rätt på halsbandet (det är gammalt och ganska värdefullt). Tack på förhand 🙏❤️
#17 Hej, jag har tappat bort 3 ringar som jag alltid bär tillsammans. Den första är min förlovningsring. Den är i platinum med en stor diamant i mitten som hålls fast av 4 små blad, som en blomknopp. I övrigt finns det små diamanter på ringen på vardera sida av den stora diamanten. Ring 2 och 3 är likadana. De är tunna platinumband med små diamanter på och en slags böjd form. Böjen gör att jag kan ha en på vardera sida om förlovningsringen så att de sitter tätt intill. Den ena är min vigselring och den andra fick jag av min man när jag blev mamma. Oerhört tacksam för hjälp. Dessa är mina käraste ägodelar och jag är så otroligt ledsen att jag har tappat dem.
Hej! För flera år sedan fick jag en berlock till ett halsband av min pappa, som han i sin tur fått av en släkting till honom. Det är ett kors, med stenar i olika färger. Jag kan för mitt liv inte komma ihåg var jag lagt det någonstans.. är det någon som får en känsla?
Hej, Tappade mitt guldhalsband från mormor. Det är ett bismarck. Är det någon som ser vad det kan vara. Så tacksam om någon kan hjälpa mig. Alexandra
Hej, jag försöker igen:)
Jag har tappat bort ett örhänge jag fick av min farmor och farfar i 20 års present. Det är i vitt och gult guld, se bild.
Jag har även tappat bort ett silvrigt Efva Attling armband jag fick när jag fyllde 18 av min faster. Det står Penzez de moy på det, se bild.
Tacksam för all hjälp!
Hejsan, skulle behöva lite hjälp med att hitta min Samsung smartwatch active. En sådan - https://www.elgiganten.se/product/wearables-och-traning/traningsklocka/21971/samsung-galaxy-watch-active-40-mm-smartwatch-svart Det sista jag kommer ihåg är att jag packade ner den i min datorväska och tog med hem i samband med lovstäd av mitt internatrum. Har letat på alla ställen där den kan tänkas vara och vänt upp och ner på varenda väska men ännu inte kunnat hitta den.. Behöver en klocka inför lumpen så skulle verkligen uppskatta om någon här kunde försöka hitta den 🤗
DOUBT KILL MORE THAN FAILURE EVER WILL
IF PEOPLE TRY TO BRING YOU DOWN, IT MEANS YOU'RE ABOVE THEM
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Hjälp- min dotter hittar inte sina schleishdjur. Hon har sparat leksakshästar i 7-8 år och la alla i en LL-matkasse i papper när hon städade för en månad eller två sedan. Ställde den utanför dörren till sitt rum och nu kan vi inte hitta pappkassen någonstans. Hon är förtvivlad och jag börjar bli rädd att jag fått hjärnsläpp och slängt en stor tung kasse full i leksaker…. vilket låter mkt osannolikt. Någon som har en idé!? Är leksaker värd 10 000kr (bor på landet o har inte haft några okända besökare senaste månaderna).
#28 Jag brukar aldrig svara på dessa inlägg då jag inte anser mig själv ha någon kunskap i detta.. men när jag läste ditt inlägg fick jag en känsla av cykelförråd eller liknande. Jag är med största sannolikhet ute och cyklar 😂 men jag tänker att det kan vara värt ett försök =)
Tack för svar… har inget cykelförråd… men ska se om jag kan rota lite extra i garaget där cyklarna står..
Hej hej.
Söker efter min mygg/flugdödare som går på el.
Den är ungefär en sån här https://www.teknikmagasinet.se/produkter/halsa-fritid/outdoor/mygg-skadedjursbekampning/mosquito-stop-ljusfalla-6-w?gclid=EAIaIQobChMIstKelvHy6QIVD4GyCh2lcgjzEAkYCiABEgJ9y_D_BwE#fo_c=2758&fo_k=7237cc03653bb86f88d0c79a4c111989&fo_s=gplase men det är en annan modell.
"I am beautiful no mater what they say.
Words won't bring me down."
#34 Så fin kisse, hoppas han kommer tillbaka snart!
(Jag vet hur oroligt det är, min var nyligen borta i tre dagar men sedan bara kom han hem … Till all lycka. 🐱🥵)
Även om du gjort allt kanske du kan få några tips av den här artikeln:
Hoppas någon här på sajten också kan hjälpa till.
💓
Hej! Min bilnyckel har varit spårlöst borta sedan igår. Jag har letat igen bilen (som står olåst), kläder, soporna & under soffan mm men finner dom verkligen ingenstans. Snälla hjälp! Jag ska iväg till jobbet om 2 timmar och har inte tillgång till kollektivt nu. Mvh
Hej! Min farfar gick bort för ett tag sen, förloppet var hastigt och han hade inte möjlighet att tala om var nyckeln till kassaskåpet fanns, vi tror att det kan finnas viktiga papper etc i det skåpet. Det är en ganska liten nyckel och vi har alla letat igenom HELA huset, varenda skrymslen, vrå och låda. Många nycklar har vi hittat men inte den som passar i skåpet. Någon som kan få en känsla av vart nyckeln finns?
# 45 Jag får en känsla av papper, troligen gamla böcker. Finns det någon bokhylla? Bakom böckerna, i en bok eller närheten. Vissa böcker har gömställe i sig i form av ett hålrum. Titta riktigt noga. Finns det böcker med mörkbruna ryggar med guld? Jag skulle i så fall börja med dem. Lycka till och hör gärna av dig och berätta hur det går. /AnnGerd
Hej!
Jag flyttade i slutet av april och då försvann åtta små metallbitar som man sätter i bokhyllan och som håller upp hyllplanen. Ena änden är rund och den andra platt. Alla andra smådelar till diverse prylar är ihoptejpade och ligger på samma plats, men de här är försvunna. Jag är ganska säker på att jag inte hann tejpa dem och tror att de ligger löst någonstans, men har ingen aning om var. Någon som kan hjälpa mig?
Inlägget är borttaget
#48 Tycker synd om dig som tappat nyckeln. Ser att du inte fått något svar. Förr kunde jag ibland veta var saker fanns, men verkar ha tappat den förmågan. Då kunde jag få som en inre visshet om var den fanns, och det stämde. Har gjort ett försök i alla fall, men får inte den där vissheten om var den är. Ser i alla fall en sko framför mig. Kan den finnas bland skor eller har ramlat in i en sko eller stövel?
Annars när jag inte hittar en nyckel så brukar det vara att jag stoppat den i byxfickan, eller jackfickan. Har då funderat och kommit på att jag haft andra byxor/jacka än jag brukar och då ligger den där. Förr när jag hade bil hade jag råkat lägga nyckeln på taket på bilen, där lade jag en gång också tanklocket och det körde jag iväg med. Som tur var åkte jag inte långt och det låg kvar.
Hej! Min dotter har tappat bort mobiltelefonen. Det är jag som äger den, men hon använder den. Den har ett marmor fodral i vit, grått och svart. Mobilen är vit. Hon och kompisen höll på i lekstugan och gick in och ut hos varandra och hämtade saker och lämnade i lekstugan. De var även uppe hos en annan kompis. Vi har letat efter den. Vi har försökt på andra sätt att hitta den, men då vi inte kommer ihåg lösenordet då går det inte. Tacksam för hjälp.
Hej! Jag har tappat bort laddaren till våran datorn. Det är en svart laddare med USB-C. Laddaren är till en acer. Jag hade med den till svärföräldrarnas stuga då jag tog den istället för laddaren till min jobbdator. Sen vet jag inte om den kom med hem eller blev kvar i stugan. Detta är ca en månad sedan.
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Hejsan! Jag har dumt nog tappat bort min kamera som jag fick i studentpresent av min pappa 2013. Jag har ingen bild på den då jag tar bilder med den. Senast jag kommer ihåg att jag använde den var i julas 2019. Jag var hemma hos min pappa och hans fru och tog bilder på oss allihopa, på mina brorsbarn och mina syskon. Jag har kollat igenom min lägenhet och min källare, men jag kan verkligen inte hitta den. Detta stör mig så mycket, vaknar av det på nätterna. Vill någon snälla hjälpa mig?
Förstår om min kommentar blir borttagen pga ingen bild, eller en sak av värde. Men jag är desperat. Har letat länge nu och kan inte sova av detta. Är så rädd att den blivit stulen eller kvarlämnad på tillexempel tåget.
Jag vet dock om att den ska ligga i sin svarta väska med minneskort. Den har en rem fast på sig, både väskan och kameran.
#60 Det är inte alltid man har bild på det saknade föremålet, så det gör absolut ingenting!
Tråkigt att du tappat bort kameran, förstår din oro. Hoppas någon kan ge en ledtråd eller tips!
Har du letat om den är kvar hos din pappa? Har du tittat på hyllor?
(Bara från egen erfarenhet av letande. 🙂)
💓
Jag har frågat alla i min familj, men ska be dom kolla igen. Har verkligen kollat överallt men källaren är proppfull med saker för att jag inte har utrymme i lägenheten.
#59 Jag känner golvet eller botten av en garderob. En med enkeldörr. Långt ned, långt in.
Den är nu hittad i en garderob hos min kära far!
Letar efter en ”skrapa” i metall för tex borttagning av färg från glas eller till spishäll. Har flyttat och vet inte vart jag lagt den och den är dessutom inte min så önskar hjälp ☺️
Hej igen! Nyckeln jag frågade om tidigare är tyvärr fortfarande försvunnen.. Nu undrar jag över en bokserie på engelska (Harry Potter). Hittar inte böckerna någonstans, det är sju böcker. Har letat i uthuset, några lådor på en vind och flera andra ställen jag kan verkligen inte komma på vart dom kan vara. Någon som känner något och kan ge tips på vart dom finns? 🙂
Vet inte riktigt vart jag ska vända mig och börjar bli otroligt ledsen. För ett tag sedan så försvann min ena förlovningsring.(Den nedre ringen på bilden) Förlovningsringen är två delar, en slät och en alliansring med små diamanter. Den som har försvunnit är alliansringen. Jag har alltid mina förlovningsringar samt vigselring på mig men kände en eftermiddag att händerna kändes svullna så jag tog av mig alla och la dom på mitt sminkbord i en hög på varandra. Va hemma hela dagen efter men satte aldrig på mig dom. När jag väl skulle sätta på mig dom dagen efter det var ringen borta. Jag har inte haft någon hemma under dessa dagar så igen kan ha stulit dom. Jag har vänt hela huset upp och ner men hittar den inte. De är så konstigt🥺 Är otroligt tacksam för all hjälp jag kan få.
Hejsan, Sambon och jag tittade på film igår kväll och vi stängde av TV:n och hemmabioljudet för att sedan göra natt. Ikväll när jag kom hem från jobbet så var fjärrkontrollen till hemmabion borta. Varken sambon eller bonusdottern har sett den (fast jag vet att jag lät dosan ligga kvar på endera armstödet eller fotpallen). Jag har letat som en idiot efter den sen jag kom hem. Jag har t.o.m. tittat i ugnen och i frysen, men har nu gett upp för ikväll. Fjärrkontrollen är av märket JBL, och är svart. Är det någon som kan hjälpa mig eller vet vars jag kan vända mig? Vänliga hälsningar, Fritte
Fönsterbrädor, väskor och diskbänken har jag kollat med. Vänt upp och ner på soffan, kollat vid datorerna, barskåpet, hatthyllan, garderoberna,.. Har t.o.m. drömt inatt om att jag vände upp och ner på hela bohaget. Jag ger upp sökandet, då jag bara blir irriterad över att jag inte hittar den.
Min mans nycklar är helt försvunna sedan i morse. Vi har verkligen vänt upp och ner på hela vår lägenhet. Misstänker vår lille son på snart 1år som nån gång i morse vandrade runt med dom. Någon som kan se vart någon stans han gömt de för oss!? Det är två lägenhetsnycklar, portnyckel och cykelnyckel på knippan.
#70 Jag får in ett badrum och att ringen ramlat ner troligen på golvet och under något. Kan vara ett badkar eller dyligt. Titta där i första hand, men titta ordentligt för ringen är till en början dold. Hittar du den inte där så titta i det rum du lagt den. Ringen har ramlat på golvet och ligger dold. Då flytta på saker. Lycka till och låt mig gärna veta hur det går för dig. :AnnGerd
Hej! Den senast tiden har det försvunnit saker i mitt hem. Vet att sakerna försvunnit i hemmet men kan inte hitta dem trots att jag letat på de ställen jag kan komma på. De saker som är viktigast för mig är dels en nyckelknippa med bilnyckel, husnyckel och en nyckelring i silver och grönt. Saknar också En familjemedlems bankkort, ID-kort och en sedel som försvunnit tillsammans. Har själv en känslan av att de borttappade sakerna finns på samma ställe även om de försvunnit vid olika tillfällen. Hoppas på kloka svar från er! ❤️
#85 Hej! Vilken otur, förstår din oro!
Men måste påminna om reglerna:
**Det är INTE tillåtet att söka efter pengar eller andra saker av större värde.
**
Det är ej heller tillåtet att söka saker som man misstänker är stulna.
Så om du misstänker någonting sådant måste du helt enkelt anmäla den vanliga vägen.
Enligt reglerna söker vi heller inte efter föremål som tillhör någon annan.
Hoppas det löser sig och allt kommer fram! 🌺
💓
Hej! Jag läste reglerna men misstolkade. Försöker igen så får du gärna ta bort mitt tidigare inlägg! Den senast tiden har det försvunnit saker i mitt hem. Vet att sakerna försvunnit i hemmet men kan inte hitta dem trots att jag letat på de ställen jag kan komma på. Jag ber er om hjälp med en nyckelknippa med bilnyckel, husnyckel och en nyckelring i silver och grönt. Hoppas på kloka svar ❤️
Hej! Jag letar efter nycklar som har försvunnit. De ligger i en rosa plånbok om jag inte minns fel. Tack på förhand!
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Den glömdes kvar i ett äldre hus (ser ut som rött hus med vita knutar)
efter en dopfest. Den hängdes upp och jag ser den ligga i en hög i ett hörn i en smal garderob på golvet. Det är därför man inte har hittat den.. det ligger lite plastpåsar och saker ovanpå. Det verkar vara ett slags städskåp idag. Men klänningen lyser starkt. Den vill bli hittad, för snart ska en pojke döpas.
#5 Du lade det på ett "bra ställe".. jag ser en golvlist.. furugolv. Det verkar vara ett sådant armband att du kunde trycka ut det jämt mot listen och så tänkte du att ingen kan se den. Den ligger nära ett hörn. Jag ser en slags soffa brevid. Jag hör att det är mycket folk i närheten, men ingen har kollat golvlisterna.
Hej!
Igår försvann två stycken nyckelknippor plötsligt i samband med en källarrensning.
Den ena nyckelknippan har ett grönt nyckelband som det står Gröna lund på och den andra har ett randigt flerfärgat nyckelband. Båda knipporna har flera nyckar både dörrnycklar, cykelnycklar och hänglåsnycklar. Den flerfärgade knippan har även en vit plasttagg.
Skulle bli enormt tacksam för vägledning var jag ska leta!
Tack tack
Hej!
Jag har tappat bort fjärrkontrollen till min hunds träningshalsband länk på bild på fjärrkontrollen.
Vill minnas att jag såg den senast när jag packade ner den efter husvagnssemestern i somras. En ryggsäck hade gått sönder så jag kastade den när jag packat ur den. Är rädd för att kontrollen kanske låg i den och jag råkat kasta den med väskan. Hoppas jag har fel och att någon kan se var den är. Tack på förhand!
#102: Fjärrkontrollen låg i den trasiga ryggsäcken och kastades med den. Känner dock att det finns andra metoder som funkar bättre för din hund.
#105:
Du har tappat hänget på en trottoar nära din bostad. Ser regnvåt asfalt och att det blivit nedtrampat och kanske hamnat under löv och annat skräp. Det rör sig om 20-40 meter från din ytterdörr, men du får leta mycket och noga för att hitta det.
Kram
Hej
Har 2 st hörapparater som lagts på ett säkert ställe för ca 1 månad sedan för att undvika vassa valptänder. Nu kan jag inte hitta dom. Finns det någon som kan tänkas se var jag lagt dom??
#111: Ser dem högt upp på en hylla i ett skåp eller en garderob. Det ligger andra saker där också så de kan ha hamnat under något.
#112: du kan inte se vad för saker eller vilken typ av rum?
#113: Ser en hall eller ev ett sovrum. Under några kläder eller något av textil.
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Hej!
Magdalena heter jag och är mamma till 4 barn och är gift. För ett år sedan försvann mina tvillingtjejers båda guldhalsband som de fått i doppresent. De är 12 år idag. Det jag minns är att vi var på en fotbollsmatch då tjejernas ena ledare tog av halsbanden och kom och lade dem i min hand. Jag höll dem en stund i handen men var orolig för att jag skulle tappa bort dem så jag tror att jag la ner dem nånstans men jag vet inte vad jag gjorde där och då för jag stod och pratade med andra föräldrar under tiden så jag minns inte. Typ nån dag efter åkte i till mallorca för solsemester, detta var i augusti 2019 för då skulle vi fira vår 10-åriga bröllopsdag där, så den resan var lite speciell för oss. Jag har tittat på bilderna därifrån och de har inte halsbanden på sig där så jag måste lagt bort dem på något säkert ställe tydligen. Kan någon se vart dem har tagit vägen? Vi har letat och letat och känner oss så olyckliga för att två guldhalsband med hjärtan försvann? Snälla finns det nån som tro sig veta vart dem tagit vägen?
Mvh Magdalena
#121 Jag ser dem i en djup innerficka i någon jacka.
Halloj!
Jag har i flera veckor varit utan min laddare till laptopen.. Började med att jag skulle resa till Finland och behövde datorn med mig för att kunna jobba där borta på distans.. Letade i dagar efter den och vände upp och ner på hela lägenheten och förrådet här hemma utan lycka..
Nu har jag funnit min andra laddare som jag hade på jobbet, men min vanliga är fortfarande spårlöst försvunnen.. Någon som kan känna något?
Hej! Jag behöver hjälp med att hitta min tv dosa til en com hem box det är en svart liten. Jag och sambon har letat som tokar och inte den någonstans. Behöver någons hjälp om någon kan se vart den kan vara? 🙏
borttappad nyckel!
Kan någon hjälpa mig att hitta en borttappad lägenhetsnyckel?
Hej hej,
Jag tappade bort min lägenhetsnyckel i lördags när jag hjälpte missing people att leta efter en försvunnen person. Nycklen är ensam nyckel som sitter ihop med ett kort svart läderband.
Tacksam för all hjälp jag kan få om var jag eventuellt skulle kunna hitta den.
#125: Jag får fram en soffa! Mellan/under soffdynorna eller bakom under soffan?
#127: Jag ser skog och mossa. Mossa på eller precis bredvid en sten. Leta där du gick, bandet sticker ut en liten bit om du tittar noga. Lycka till!
#125: skulle prova skåp el låda,ser massa papper,den följde med under ett disträ ögonblick
#125: Har kollar bakom soffan och mellan soffdynorna men ingen kontroll där..
ska kolla uppe på vinden då vi fick en ny tv i samband med försvinnandet. Ifall den hamnat i en flyttkartong
#129: Nyckeln är återfunnen! Den fanns i min kompis bil! Tack ändå för hjälpen!
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
1993-1994 fotograferade jag jazzmusikern Claes Jansson och skådespelaren Viveca Lindfors på Katalin i Uppsala. Jag har inte framkallat bilder, har bara negativ (svart vita). Men jag kan inte hitta dem. Har letat bland mina övriga bilder och negativ helt förgäves. Var kan de finnas?
Nu har det hänt igen… Mina nya trådlösa hörlurar i liten svart laddosa är spårlöst försvunna.. Vet att jag hade dom sist på jobbet en kväll men är 100% säker på att jag tog hem dom.. Någon som kan känna något?
Tack på förhand.
Och skulle någon mot förmodan känna av min datorladdare som fortfarande är försvunnen så vore jag tacksam för alla tips jag kan få!
#0: Hej, mina nycklar är borta. 4 st nycklar, i nyckelknippa en rund svart blipp, en avlång svart blipp och en bricka som man får hittelön om man lämnar in den till polisen. Det är två nyckelband på ett limegrönt och ett blått.
Gör ett nytt försök med min sökning.
1993-1994 fotograferade jag jazzmusikern Claes Jansson och skådespelaren Viveca Lindfors på Katalin i Uppsala. Jag har inte framkallat några bilder utan har bara negativ (svart vita) och möjligen en s k kontaktbara. Men jag kan inte hitta dem. Har letat bland mina övriga bilder och negativ helt förgäves. Var kan de finnas? Ser nån nåt?
Vår dotter fick ett halsband av sin farmor på sin första födelsedag, ett guldfärgat lyckopenghalsband med sitt namn och födelsedatum ingraverat.
Sist jag såg det var det i sin lilla plastpåse i köket, men jag kommer inte ihåg när detta var, och nu är halsbandet spårlöst borta.
Mitt hjärta går sönder när hennes bror använder sitt halsband med stolthet och vi lyckats förlägga hennes, eller kanske rent av kastat det.
Är det någon här inne som kan se var det tagit vägen?
#145: säger n137 dig något,ser en liten svart burk med grått plastlock,ser även ut att vara brev där som e sparade av okänd anledning
Jag har tappat bort min älskade plånbok. Det känns som att jag rotat igenom hela mitt hus men hittar den inte. Jag såg den senast på nyår i min väska…
Skulle vara jättetacksam om någon kunde hjälpa mig med att hitta plånboken.
Länk på hur plånboken ser ut: https://idealofsweden.com/p/card-holder-green-w
Inlägget är borttaget
#150: Jag känner av en ficka i något klädesplagg. En ficka som fått ett litet hål så att saker försvinner ned i fodret. Känn efter i t ex en cardigan eller en jacka ända ned vid fållen.
#154: Jag får förnimmelser av utomhus. Ser ett trästaket och buskar. Någonstans i närheten av din bostad men tämligen osynligt, så du måste verkligen leta. Under något, troligtvis löv eller grenar.
#162: Oj, det finns bara ett ställe hemmavid som ser ut så därför vet jag precis var jag ska leta… det är genvägen jag tar för att komma till busshållsplatsen, nerför en lite brant kort stig mellan buskar, ett trästaket och ett garage. Så himla typiskt att det snöat och frusit på nu, men jag ska se om det går att få fram något under snön…
Jag återkopplar om jag hittar. 🙏🏼
#141: jag ser en mobil som ligger utomhus vid en gran, ser inga kort tyvärr.