Mina sjuka besök hos ett medium
Hej!
Jag besökte ett medium i vintras för första gången och har mått mycket dåligt sen detta hände, har tänkt fråga er här vad era tankar kring denna händelse är.
Jag vill bara påpeka att jag inte har en historia av psykisk sjukdom eller hallucinationer av något slag någonsin i mitt liv och jag är 28 år gammal.
En bekants bekant som säger sig vara medial besöker jag i januari-februari.
Jag stiger in i rummet, i huset vart han bor, han kollar mig rakt in i ögonen och här börjar det konstiga.
Han ger en massor av råd som kan stämma in på vem som helst och jag lyssnar, får en liten känsla av att han vill trycka ner en för att få makt. Helt plötsligt blir det kolsvart i rummet och jag ser ett slags energi-moln åka från min bekant mot honom, jag blir rädd och skakar bort det på något sätt! Här blir han riktigt sur och det sitter en smalare gubbe i han på något sätt och hans ansikte ändrar form konstant, fast på ett sätt så jag reflekterar över det först efteråt.
Några månader efter besöker jag honom igen och ska konfrontera honom. Samma sak, rummet börjar snurra och jag gör 2 besök till utan framgång.
Har inte riktigt kunnat gå tillbaka till mitt vanliga liv efter dessa besök och på nätterna håller en skugga om mig ibland, vilket är påfrestande!
En del saker visste han, var mest råd som kan stämma in på vem som helst som sagt.
Arg och otrevlig var han för det mesta dessutom.
Vad är era tankar?
Hallå Nickname.
Tanken jag får är att du inte bör besöka honom igen, med tanke på det bemötande du fått av honom.
Låter på din beskrivning som ett riktigt dåligt medium. Eller ett som själv borde ha insett att ni inte passade ihop, om han nu alls var seriös.
Mediebranschen är ju inte kontrollerad, så rekommendationer är vad man har att gå på, och försöka-och-misslyckas.
Räkna inte med att lyckas diskutera något med någon som inte har upplevt det själv.
Eller med någon som tror att allt gott måste vinnas på någon annans bekostnad.
Samtidigt kan man inte hasta med fördömande, kan hända inte var seriös som Trådskaparen skriver. Hade varit bättre, andra fick möjligheten prova , sedan prata och förkasta eller höja mediumet. Men aldrig människan. Det är ju handling vi pratar om.
#2 #3 #4
Om denna sida är seriös: http://www.sacredserpent.net/vampires.html
Så är jag 110% säker att han är en sådan.
Vad gör jag nu?
"Arg och otrevlig var han för det mesta dessutom. "
Själv skulle jag förmodligen (och förhoppningsvis) inte ägna den ett uns mer tid eller energi och framför allt inte pengar utan ta det som en erfarenhet och lägga det till handlingarna.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Det känns som om han manipulerade dig på någotvis. Satte dig i hypnos eller transtillstånd. Jag tror du såg hans rätta jag i detta tillstånd. I trans öppnas man upp och kan se det som man normalt inte brukar se, men som man kanske bara förnimmer. Bäst som sagt att du håller dig undan från honom.
"I parabler av rastlöshet, cirklar av regnbågsro - peut être?"
"Världen skulle må bra med lite mer
Värmland"
"Don't be normal, stay paranormal"
#7
Han sitter och leker allvetande gud. Mycket roligt också, ska berätta lite.
T.ex.
Påstående: Livet är ett sexuellt frustrerat spel och ett överförbart sådant.
Q:Vad tror du om vatten fastor? (Är lite ironisk för att se svaret ibland också).
A: *Gapar* Det finns inga quickfixes, det enda som funkar det är att ta reda på vem man är, för du vet om du gör det så kommer allt bli bra. Det är det enda som går.
Q:Hur gör jag det?
A: *gapar* Öppna ögonen och se förfan..*Paus*.. Det är så enkelt.
Lustigt efter första mötet med honom hade jag sagt för mig själv att det inte var så enkelt som att ge massa råd som kan stämma in på vem som helst.
Q: Hur ser du på Meditation och spiritualitet? (Medans rummet snurrar och jag känner mig berusad)
A: Allt kommer ju med en risk va!
😂
Väldigt "komisk" gubbe!!
Efter att ha läst på nu så förstår jag varför han säger allmänna allmängiltiga saker sådär för att trycka ner allt och alla utom sig själv. För att man ska fundera ordentligt och ta ner sina sköldar för att han ska kunna tränga in. Jag märker också hur han plockat bort minnen ur mitt liv som sakta kommer tillbaka nu.
Antagligen blir jag bra med lite tid. Kan vara värre stundtals och jag funderar på självmord. Råden isig är inget att bry sig om jag har haft många som försökt trycka ner mig värre än honom och jag klarat mig fint, det är mer bakom honom, som att han har gjort betydligt mer med mig än bara orden och psykologin.
Tack för era svar.
Ska kolla upp Hoodoo mer och se om det kan hjälpa mig.
#8 Snälla du, var rädd om dig och sök professionell hjälp! Gå framför allt inte till den där mer eller experimentera med andra konstigheter!🤗
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#9
Känns som ett stort nederlag om jag går till psykiatrin efter 28 friska år pga en annan människa.
Jag undrar för mig själv vad som hände egentligen….
Vet inte- men jag undrar om han själv mår så bra ?
Ett medium fungerar inte så som han gör, inte vad jag vet iallafall.
Först och främst så ska man inte känna sig dålig efter ett besök hos ett medium, utan gärna tvärtom.
Huruvida det finns vampyrer eller inte, det vet inte jag, men jag tror enbart på filmversionen och de som är i djurform.
Att du såg hans smala version behöver inte på något vis vara en vampyrversion av honom, utan något annat, bilder kommer fram ur oss som symboler och de kan tolkas utifrån en känsla som du får av detta "medium"
Bar det att han blir sur på dig då du inte vill "samarbeta" med honom, gör att han inte borde vara ett medium, iallafall enligt min åsikt.
Jag hade gått därifrån både i tanke och känsla och glömt bort honom så snabbt som det bara går.
U R us
Jag blir lite förvånad över att du gick tillbaka för den här människan dränerar mer på energi än bygger upp och bara det borde vara stora varningsklockor att nåt står helt enkelt inte rätt till.
Ett bra medium ställer inga frågor, dom behöver inte fiska efter information eftersom det är mediet som ska leverera inte klienten.
När jag läser dina rader så blir jag orolig för dig för i inlägg # 0 skriver du att du har aldrig lidit av någonting men sen i # 8 skriver du så här : Antagligen blir jag bra med lite tid. Kan vara värre stundtals och jag funderar på självmord. Råden isig är inget att bry sig om jag har haft många som försökt trycka ner mig värre än honom och jag klarat mig fint, det är mer bakom honom, som att han har gjort betydligt mer med mig än bara orden och psykologin.
Att du haft / har det jobbigt framgår av dom raderna och som # 9 skriver var rädd om dig själv och gå inte till den personen igen.
Ur andligt perspektiv : det du såg var varningar om hur oseriös personen är och det absolut viktigaste är att du tar hand om dig inte vad ett konstigt icke medium säger för det där är inte ett medium snarare en som i sin tur har stora bekymmer med sig själv.
Psykiatrin har jag aldrig haft att göra med så den kan jag inte uttala mig om men ibland kan det vara så enkelt att med andras hjälp behöver människor reda ut sina tankar och finna vägen tillbaka igen och på så vis också hitta tillbaka till sitt andliga jag.
Var rädd om dig och ta hand om dig själv främst för det är inget att skämmas för tvärtom det är en seger utan dess like att se om sig och sin egen hälsa i alla lägen <3
jag var hos ett synskmedium , mådde pyton innan en tid. Efter ett enda besök har mått tusen gånger bättre. Det är tydligen skillnad mellan medium och medium
Min mening är inte alls att skrämma upp folk för medium, absolut inte.
#13 #12
Jag är nu helt övertygad om att han försöker förstöra för mig. Jag provade en psykologisk teknik nu i några dagar som går ut på att slå bort tankar, ur sinnet, så de ska sluta komma tillbaka, mycket riktigt han kom inte tillbaka lika ofta, från ingenstans kommer han upp ibland, och sen börjar det mala på. Då han inte är i mitt huvud och jag har andra problem som alla andra mår jag bra som de allra flesta.
Det är som man brukar prata om onda ting, de vill ge skenet att vara en ängel, så därför jag gick tillbaka, svårt att förklara, på ett sätt den mest kariskmatiska människa jag träffat.
För er som säger det finns ingen ondska så vill jag påstå ni har fel. För att citera en annan "Ondska är när man njuter av onda handlingar eller känner likgiltighet inför det man gör" och det var precis det han gjorde, njuter av onda handlingar samtidigt som han känner total likgiltighet inför det.
Hursomhelst, jag kan inte sitta och tycka synd om mig själv. Jag vet att han är mycket kraftfull och kanske inget som riktigt kommer funka på honom då jag redan provat koka hans namn på spisen för några veckor sedan och han har inte hört av sig. Som jag läste här: http://www.therootdoctor.se/
Sen ska jag också prova koka en röd bit flanell. Måste bara få tag i det. Då ska tydligen den som utsatt en för hoodoo höra av sig. Då tänker jag Hoodoo, han är självlärd… kommer det då funka? Läste om det här: http://www.luckymojo.com/
Eller bränna ett ljus på en spegel, för närmare instruktion se: https://www.youtube.com/watch?v=ieS9mbzzs9U
# 14
Nu gör ju jag inte sådant som besvärjelser eller liknande, som du beskriver, då jag tror på karma. Och "det man gör mot andra får man sjufalt igen". Vad jag menar med det, är att sänder man ut en energi mot någon, om den är illa menad, eller god, så kommer det alltid tillbaka förr eller senare.
Men jag tror också att man kan, om man är kunnig, skydda sig mot att energin studsar tillbaka, iallafall vad gäller den närmsta framtiden.
Vad jag vill säga egentligen, är att är man inte väldigt erfaren inom dessa "besvärjelser", så borde man inte leka med dem, och speciellt inte mot någon som ev är långt kunnigare .
U R us
Tack för alla era svar!
Usch fick rysningar när jag läste om ditt besök hos det här "knäppisen". Snälla akta dig gå aldrig mer dit! Istället för att koka hans namn och dylikt kanske du ska försöka gör någon form av renings eller skyddscermoni av dig och ditt hem. Personligen tror jag det är bättre att fokusera på sig själv och det som är sitt att det ska bli bra och att be om ljus och vägledning, än att fokusera på det man vill få bort. Men det är bara min personliga åsikt.
Precis som Choklad skriver om han nu är kunnig inom dessa typer av besvärjelser kanske det kan vara mycket farligt att försöka använda de emot honom! Att han besitter någon form av makt och styrka har du ju redan beskrivit. Hoppas det blir bra för dig. Ljus och kärlek till dig!