Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 5546 ggr
[Love_and_Joy]
1

elektricitet

Jag har ofta problem med elektriciteten hemma, det mest underliga är att de sker sporadiskt. Är det någon som försöker påkalla min uppmärksamhet eller är det fel på elkopplingarna? Lampor blinkar eller blir "mörkare." Det intressanta att det sker överallt i hemmet och när jag är i närheten så händet det. El fel eller en ande som försöker få uppmärksamhet?

Magi-cat
4
#1

Kan vara jordfel kanske. Jätteviktigt att ni ber en elektriker kolla upp. Om det mest logiska kan uteslutas kan ni fundera vidare sedan :-)……..


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

[Kottschejk]
2
#2

Elfel kan ju uppstå på många olika sätt så bäst & kolla upp med en riktig elinstallatör. Finns en chans också fel kan ligga utanför bostaden och därifrån strömmen matas in till huset. I närmiljön eller ute på linjen någonstans.

Det är ju inte ovanligt att det ibland kan förekomma tillfälliga spänningsfall om något inverkar på ledningar utomhus eller om närliggande ställverk kopplar om & bryter i distributionen. Brytare brukar underhållas väldigt noggrannt annars och kontrolleras så allting fungerar perfekt och så dom bryter på alla faser samstämmigt på millisekunden. Men beror naturligtvis på hur man prioriterar och hur stora ställverken är som man är ansluten till.

Har ni mycket luftledningar som går igenom skogbeväxta marker runt omkring?

Kan ju inträffa sånt där också ifall byggnationer och förändringar sker i omkringliggande anslutna områden. Gäller då så kraftbolagen justerar in så matningen & belastningen på linorna överensstämmer rätt. Kallas för faskompensering.

Prata gärna med din leverantör som har ansvaret där du bor i första hand, fabror e.on, Vattenfall, Fortum eller vem det nu handlar om. Dem kan skicka ut personal på plats dom också.

tarotlasse
4
#3

Elektrisiktet är en energie liksom ande världen är en energie och elektristet och går även att mäta sig fram med fin elektrioniska instrument.

Så det lättaset sättet för ande världen att uppmärksamma oss på sin närvaro är att på verka energie och har då lättast att på verka  elektriska föremål.

Min Dotter blev kallad häxan i skolan för lamporna eller annan elektrisk utrustning började blinka eller få störningar när hon gick in i ett rum.

Det var bara när hon gick in i det olika rummen som det elektriska prylarna krånglade.

Det var inte bara i skolan detta skedde utan även i vårt hem eller i andras hem.

Skolan tog dit elektriker som undersäkte hela skolans el system och kunde inte finna ngt fel eller ge ngn förklaring på det inträffade.

Däremot när jag lärde min dotter att stänga ner så slutade alla dessa elektriska fenomen och när hon öppnade upp så återkom dessa elektriska fenomen.

Så ngt vi helt och hållet kan påverka själva genom att välja att vara öppna eller att vara  öppna eller stängda så ngt man kan lära sig att hantera.

För inget man behöver att uppleva om man inte vill.

Jag har samma problem när jag har sittningar  så händer det att lamporna börjar blinka eller tv´n  eller stereon sätter i gån.

Vilket skrämmer skiten ur vissa så jag har bett dom att inte  visa sig på detta sätt eftersom det skrämmer  skiten ur folk och då slutade dessa eletriska fenomen.

Så en kominikation vi måste ha med ande världen och med vårt eget inre.

Lasse

[Love_and_Joy]
2
#4

Just det , stölddetektorer sätter igång när jag går ut genom dörren, på gymmet och det har hänt en del gånger. Ingen förklaring. Det blir pinsamt och frågande, underliga blickar på mig. Klart jag inte tagit något. Vad kan sätta igång stölddetektorer rent tekniskt?

tarotlasse
2
#5

Ja du det finns mycket som kan sätta i gång stöld dektektorer.

B.la magneter  t.ex Coxinplata operationer där man opererarin elektroner som erästter hörselnerverna på döva det kan inte gå igenom en stölddetektor eller en flygplats kontroll för då får apparaterna spel.

Finns andra saker som  utbytbara leder som ger utlag på utrstningar. Vissa Pacemaker sätter i gång stöld laremn bland annat.

Jag hörde ngn som hade ett speciellt kredit kort som satte i gång styöld larmen.

men det allra vanligaste är faktiskt att ngn stans i kälderna sitter det ngn magnet remsa kvar.  kan vara från en ett som ramlat av ett plagg  o hamnat i fodret på ett annat plagg eller i en ficka  eller kliknand esom sätter i gång larm och kan vara i en helt annan butik en där man köpt varan.

Lasse

[floppan69]
1
#6

Jag har liknande problem nu! Det verkar som om alla mina elektroniska maskiner går sönder, tv:n får gröna ränder över hela rutan försvinner om jag drar ur kontakten och startar igen, mobilen fungerar när den vill, främst är att det inte går fram mess till mig men det går att ringa? Tvättmaskinen krånglar med att komma igång mm mm! Min son är hemma och hans mobil och dator fungerar problemfritt så jag undrar vem/vad som vill uppmärksamma mig?

twoodblue
1
#7

Låter som spänningsfall.

Beautiful Dreams…

[Ellabella347]
1
#8

En kompis till mig har nått problem med Lampan. När han är ensam hemma så när han tänder lampan släcks den. Men när hans pappa kommer hem så funkar den normalt. Alltså som om nån inte vill att lampan ska vara tänd. Den kanske är tänd i nån sekund sen så släcks den.

Magi-cat
1
#9

Glappkontakt?


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

[Ellabella347]
0
#10

Om du menar mig så tror jag ej det. För den började ju funka som vanligt när pappan hans kommer hem

tarantass
0
#11

En såndär kinkig sak, särskilt över nätet. 

Även jag vill stryka under: uteslut elfel först. Kolla ledningar, jordfelsbrytare, elleverantör och så. Inte roligt om det börjar brinna för att man har försummat det.

Men med det sagt, om det inte är elfel eller något annat "naturligt", så undrar jag om det måste vara andar heller alla gånger. En del människor verkar kunna sätta igång sådant här själva.

Sedan undrar jag också om det ena måste utesluta det andra. Tänk om det är lättare att råka göra sådant här på "paranormal" väg där det redan finns en svag punkt i ledningarna?

Räkna inte med att lyckas diskutera något med någon som inte har upplevt det själv.

Eller med någon som tror att allt gott måste vinnas på någon annans bekostnad.

Magi-cat
1
#12

#11 Instämmer. Elfel kan vara knepiga och måste förstås kollas upp.

Sedan undrar jag också varför det skulle behöva vara typ andar nödvändigtvis. Det verkar finnas människor som är extra känsliga och påverkar el på något sätt…🤔Men hur?


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

fossingen
1
#13

#0 Ibland så tycker jag el kan påverkas om man har starka känslor (glad, arg, ledsen). Har smällt sönder flera glödlampor av extremglädje i ett specifikt rum. Om man vill kalla det slump eller inte så blev det jobbigt i längden att byta lampor Lipar Jag bad själv en elektriker kolla elen. Fanns inget elfel, dock hade ett kontaktuttag tappat höljet, så han satte dit ett nytt. Dock inget som påverkade elen i sig, men några veckor efter elektrikern kollat så minskade det kolossalt. Så det var nog bra att få det kollat i alla fall 🙂 

Dock händer det ibland att lampor smäller, men mer sällan. Sist började en lampramp på en hylla blinka frenetiskt snabbt när jag var på en butik, jag tänkte inte så mycket på det förutom att jag stod brevid hyllan och var allmänt besvärad och ville hem pga feber. Slump eller inte.

Positiva tankar kan även verka gott på el, pröva det nästa gång bilbatteriet krånglar, datorn inte vill starta etc :)

Be en elektriker kolla för säkerhetsskull :)


Davbjo
4
#14

Detta förklaras enkelt av psykologin och kallas för konfirmationsbias, något vi alla "lider" av.

Elektricitet är för övrigt inte energi, energi är en fysikalisk storhet, en beskrivning av något med potential att utföra rörelse. Termen missbrukas dock ständigt.

Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee

Magi-cat
4
#15

#14 Jo, vi känner också till Wikipedia, tack.
Enkelt? Vid första påseendet är det enkelt. Går man djupare finns det inte mycket i det mänskliga medvetandet som är direkt "enkelt".


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

Davbjo
3
#16

#15: Så alla som känner till Wikipedia känner också till allt som står på Wikipedia, eller vad är din poäng?

Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee

tarantass
3
#17

Som sagt på annat håll, det finns ingenting som går upp mot egen erfarenhet. 

Kan man sina statistiska fällor och sina slumpmässiga sannolikheter och försöker ertappa sig med självbedrägeri, faktiskt av goda skäl skulle föredra att det vore det, men elektriska missöden fortsätter dyka upp orimligt ofta utan att de gör det för andra i samma situation; eller man hälften av gångerna någon ringde på de gammaldags telefonernas tid "visste" vem det var, fast man hade rätt många att välja på och också när det var någon man verkligen inte skulle vänta sig; eller man håller koll på vilka man tänker på och de personerna ändå dyker upp orimligt ofta… 

Tja. Något vetenskapligt värde har det naturligtvis inte, och det kanske man inte påstår heller. Och många som aldrig har upplevt något sådant kommer bara att mästra och håna en, så varför skulle man egentligen säga något. Många gör det ju inte heller. Erfarenhet kan inte överföras.

Räkna inte med att lyckas diskutera något med någon som inte har upplevt det själv.

Eller med någon som tror att allt gott måste vinnas på någon annans bekostnad.

m2studio
0
#18

Jag har jobbat många år som elektriker och elektroniker om man får säga. Det finns över "1000" saker som kan orsakar ELFEL men jag är inte emot att folk blev kontaktat genom att ex. lampor visade annorlunda.

Jag tror på många saker som inte syns. Ha öppen sinne.

Vi tror, ser,hör och mm, men vi förstår ej i vilken värld vi lever.

JonasDuregard
2
#19

#15 "Jo, vi känner också till Wikipedia, tack."

Varför så otrevlig, om jag får fråga?

Tycker du man ska undvika att länka till WP eller vad? Funderar